Статті

Українські ткацькі доріжки на погонний метр: як на Одещини відроджують бабусине ремесло

У селі Концеба, що на Савранщині, медпрацівниця Галина Шатайло відроджує традицію ткацтва доріжок на родинному ткацькому верстаті. Протягом десятиліття вона майструє різнокольорові доріжки з тканини, надаючи старому текстилю «друге життя». Стародавній ткацький агрегат, що більш ніж чверть століття припадав пилом на горищі, дістався їй у спадок від бабусі. Саме село Концеба, розділене навпіл річкою Савранкою, відоме з другої половини XVIII століття й здавна славиться своїми традиціями та ремісництвом, насамперед, виготовленням віників.

Єдина на все село ткаля

Свої вироби Галина Шатайло здебільшого виготовляє зі старих речей та продає усім охочим.

– Ще змалку пам’ятаю, як моя бабуся Пестимія Омелянівна Шевчук, 1912 року народження, ткала на верстаті такі доріжки, налавники та килимки. Колись наші бабусі й прабабусі дуже багато речей робили власноруч на верстатах. Раніше вони були майже в кожній хаті, хто трохи заможніше жив. Бідніші позичали верстати у багатших родичів, щоб і їхня хата була святково прибрана. Пізніше моя матуся, колгоспна нормовичка Неоніла Микитівна, після роботи також доріжки ткала, – розповідає Галина Шатайло. – Тепер я їх майструю. А почалося з того, що якось надибали з чоловіком Анатолієм бабусиного верстата на горищі її старої хатини, й я вирішила відроджувати вже призабуте ремесло. Зібрали і встановили верстат. Щоправда, не знала, як нитки в основу заправляти, то старожилка Варвара Миронюк навчила, як це робити, і на верстаті працювати.

Майстерня Галини Шатайло ташується у старій бабусиній хаті. Хатина чисто вибілена господинею, а стіни ззовні й піч обрамлені візерунками. Різнобарвними доріжками встелена підлога, а стіни прикрашені домотканими килимами й примітивними картинами соц-арту.

Також охайно-колоритно виглядає й друга хатина під очеретяним дахом, батьківська, де промайнули дитинство та юність Галини Шатайло. Ошатно виглядає й двір, прикрашений предметами селянського побуту, різноманітними декоративними виробами та барвистим квітником.

І оселю прикрасити, і традицію зберегти

На подвір’ї красуються отакі хатинки

Дерев’яний ткацький верстат стоїть у бабусиній світлиці на тому ж місці, як і багато років тому.

52-річна майстриня працює за ним майже щоденно. Чимало замовлень на її традиційні хатні доріжки надходять у Концебу з багатьох куточків України.

Жінка розповіла, що багато хто, купивши у селі житло, намагається надати своїй оселі національного колориту, тому й купують її вироби, які раніше можна було знайти чи не у кожній сільській хаті. Погонний метр доріжки коштує 300 гривень.

І хоча майстриня виготовляти доріжки навчилась ще 10 років тому, однак каже, що лише зараз це ремесло насправді відроджується. Ще й війна спонукає цінувати, берегти та відтворювати все українське – від пісень до традицій та ремесел.

Навчитись – не важко, потрібне терпіння

Кілька років тому майстриня важко захворіла та перенесла складну операцію, проте знову відновила роботу за ткацьким верстатом.

Пані Галина каже, що ткацтво її заспокоює, відволікає від поганих думок, й охоче ділиться секретами ремесла.

– Навчитись ткати доріжки зовсім не важко. Потрібне лише бажання і терпіння.

Щоб розпочати, я роблю основи з ниток 40 метрів у довжину, з якої виходить стільки ж метрів доріжки. Потім основа натягується на вал верстату, а матеріал, з якого виготовляю доріжки, заготовляю з непотрібних носильних речей. Ножицями нарізаю його на смужки та змотую у клубочки. Таким чином старі речі перетворюються на вишукані доріжки, – розповідає концебівська ткаля. – Приємно, що часто навідуються до мене школярі, які охоче сідають за верстат. Двері моєї хатини відчинені для всіх, адже хочеться, щоб село розвивалося, туристи Концебу не оминали, отоді й ремесло не пропаде.

Старша донька Шатайлів Яна Чабан працює вихователькою в місцевому дитсадку й часто навідується до батьків з чотирирічним сином Радиславом. Любляча бабуся охоче навчає допитливого онука ткацтву і мріє ще про внучку, щоб разом з верстатом передати їй свої знання.

Гурт «Мade in Ukraine»

Меншенька донька Аня зрідка навідується на гостину до батьків – виступає у столиці у складі вокального гурту «Мade in Ukraine».

Мати розповіла, що донька змалечку гарно співала. Мабуть, вдалася у свою бабусю Марію, яка славилась голосистістю в церковному хорі. Дівчинка завжди хотіла бути артисткою, записувала пісні на диски і відправляла їх на вокальні конкурси. Спершу продюсери запропонували талановитій дівчині виступати бек-вокалісткою, а тепер вона співає у тріо.

Сама ж пані Галина, хоча й не зірка естради, як донька, та кілька разів на місяць виходить онлайн у ТікТок, щоб погомоніти зі своїми численними співрозмовниками про ткацтво та життя-буття.

Буває, що під час ефіру переміщається ткаля від верстата до бабусиної плити, щоб запашного борщику для усієї родини зварити. Отоді за філософсько-побутовими балачками з доброчинною аудиторією господиня й не зогледиться, як 15-літровий баняк борщу з голосистим концебівським півником зварить.    

Довідка «ОЖ»

Ткацтво доріжок – це стародавнє ремесло, що має глибокі корені в українській культурі. Воно пов’язане з переробкою старого майна та виготовленням з нього потрібних у домі речей. Ткацький верстат з’явився близько 5000 років до нашої ери, а ранні стадії ткацького виробництва на східнослов’янських землях пов’язані з трипільцями.

Читайте також:

Share
Юрій Федорчук

Автор видання "Одеське життя". Журналіст з 35-річним досвідом. Пише про соціальні теми, природу, культуру та історію півночі Одещини. Лауреат кількох всеукраїнських премій.

Recent Posts

  • Новини

Убивство полковника СБУ в Києві: злочинці заїхали в Україну через Одеську область

10 липня в Голосіївському районі Києва було холоднокровно застрелено полковника СБУ Івана Вороніча, одного з… Read More

15-07-2025 в 07:41
  • Статті

Артефакти, таємниці та компас із минулого: нова експозиція у Музеї-кав’ярні «Стара Одеса» (фоторепортаж)

У Музеї-кав’ярні «Стара Одеса» відкрилася нова експозиція. Це справжній скарб автентичних речей. Експозиція відкрилась до… Read More

15-07-2025 в 07:11
  • Новини

Біля Дюка виявили частину ймовірної фортеці Хаджибей: що саме знайшли археологи

У центрі Одеси на Приморському бульварі археологи виявили фрагмент масивної кладки XVIII століття, який може… Read More

15-07-2025 в 06:44
  • Positive News

Одеський гумор: монстр під ліжком та котячий затишок

Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More

15-07-2025 в 06:11
  • Новини

Без сплесків і загроз: прогноз магнітних бур на 15 липня

Сьогодні, 15 липня, рівень сонячної активності залишається в межах норми, значних геомагнітних збурень не прогнозується. Read More

15-07-2025 в 05:41
  • Новини

У полі біля Одеси пройшов смерч (відео)

У понеділок, 14 липня, поблизу траси Київ-Одеса в Одеській області зафіксували смерч. Відео природного явища… Read More

14-07-2025 в 22:32