Статті

Українці за кордоном: скорочення допомоги та виплати тим, хто залишає країну

Из-за войны миллионы украинцев оказались беженцами за рубежом. Им предоставили всестороннюю поддержку: от бесплатного жилья до ежемесячных выплат. Но война продолжается, и появляется негатив. Рассказываем, как обстоят дела в разных странах.

Польща: ставлення змінюється

Хоча Польща зобов’язана виконувати рішення Ради Євросоюзу про продовження тимчасового захисту для українців, тут ще на початку цього року скоротили гуманітарну підтримку українських біженців. Потім було скасовано допомогу по догляду за дітьми для родин, які залишали Польщу більш ніж на 30 днів. А на тлі конфлікту навколо імпорту зерна фінансову допомогу збираються скорочувати й надалі — уже в першому кварталі 2024 року планують скоротити розмір допомоги. Допускається і припинення соціальної підтримки, яка включає відмову від вимог щодо проживання та надання дозволу на роботу, вільний доступ до шкіл, медичної допомоги, пільги на сім’ю.

Наразі українці мають право на щомісячні виплати. Здебільшого на дітей:

  • 500 злотих (4000 гривень) щомісяця на кожну дитину до 18 років.
  • 400 злотих (близько 3000 гривень) перераховується на рахунок ясел, якщо дитина їх відвідує;
  • від 500 до 1000 злотих (4000 – 8000 гривень) на другу і кожну наступну дитину в сім’ї. Можна щомісяця отримувати по 500 злотих (два роки) або по 1000 злотих (один рік).

Одночасно отримувати допомогу 400 злотих і 500 (1000) злотих не можна.

Ставлення поляків до тривалої підтримки українців теж змінюється. Багато хто вважає, що на допомогу біженцям витрачаються занадто великі ресурси, що призводить до зростання інфляції. До того ж у Польщі побоюються, що країна може бути втягнута в конфлікт із Росією.

Німеччина: допоможуть, але не скрізь

У Німеччині витрати на підтримку та інтеграцію українських біженців планують скоротити вдвічі. Таке рішення уряд ФРН розглядає на тлі різкого зростання інфляції та економічного спаду через великі бюджетні витрати. Список регіонів, готових цьогоріч прийняти українців і надати їм необхідну допомогу, вже скоротився до Баварії, Баден-Вюртемберга, Гессена, Саксонії, Тюрінгії та Саарланда. 

Водночас зазначають в уряді ФРН, завдяки українським біженцям у Німеччині значно скоротився дефіцит кадрів на ринку праці. Багато українців, закінчивши мовні курси, отримують кваліфіковану роботу і сплачують внески соціального страхування. 

Чехія: заплатять за повернення на батьківщину

Чехія, поряд із Німеччиною та Польщею, прийняла найбільшу кількість українських біженців, які виїхали до Європи. Тут їм видають спеціальну безстрокову візу, яка дає змогу працювати та отримувати медичну допомогу.

Статус тимчасового захисту для українських біженців у Чехії буде подовжено, однак обсяг допомоги вже цього року значно скоротився. Наприклад, гуманітарна допомога покладена лише людям із доходом нижче прожиткового мінімуму. При цьому враховуються також кошти на банківських рахунках біженця — як у Чехії, так і в Україні. Щоправда, це не стосується вразливих категорій — діти, студенти, люди похилого віку та особи з інвалідністю мають право на отримання 200 євро на місяць.

Дотації на житло для біженців у Чехії становлять зараз фіксовану суму. А право на безкоштовний проїзд у міському громадському транспорті українці вже втратили. Крім того, чеський уряд “заохочує” від’їзд українців із країни — людям, які вирішують повернутися в Україну, надають одноразову фінансову допомогу. А якщо така людина повторно звертається за довгостроковою візою, їй доведеться повернути половину допомоги, отриманої під час репатріації. 

Канада: ласкаво просимо

У Канаді українських біженців “виживати” не збираються. З 23 жовтня 2023 року для них буде запущена нова програма постійного проживання, яка дає право подати заявку на продовження перебування в Канаді до трьох років за допомогою дозволів на навчання і роботу. Щоб нею скористатися, потрібно відповідати двом вимогам: уже перебувати в Канаді зі статусом тимчасового жителя і мати одного або кількох членів сім’ї, які проживають у країні. 

Виїхати до Канади в рамках тимчасових спеціальних заходів українці можуть до 31 березня 2024 року. Для цього їм необхідно мати візу CUAET – канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки в країну. Вона передбачає спрощену процедуру прибуття в країну та отримання дозволу на роботу. Також на українців – учасників програми в Канаді чекає допомога в працевлаштуванні та вивченні мови. 

Україна: статус ВПО і виплати тим, хто повернувся

Володимир Зеленський закликав українців повертатися додому. Адже щоб відновити країну після війни, потрібні люди, здатні розвивати економіку. Вони, за словами міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, отримають статус внутрішньо переміщених осіб і матимуть право на виплати: 2000 гривень на дорослого і 3000 гривень на дитину або людину з інвалідністю. Однак виплати призначають не одразу, а через 15 днів після перетину кордону, щоб мінімізувати ризик зловживань фінансовою допомогою.



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Share

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на суботу, 21 вересня: ще більше потеплішає

Завтра, у суботу, 21 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується ще більше… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

Дерев’яна вагонка: перевага та простота монтажу

Вагонка з натуральних порід дерева - саме той матеріал, який дозволить створити в будинку затишок… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

Головне в голубцях – кісточки перемити: як жителі Рені готували ярмарок до дня міста

На честь Дня міста Рені жителі Ренійської громади провели благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ, в… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

Нікіта Тітов: захисник Маріуполя про тридцять місяців у російському полоні

З російського полону повернувся захисник Маріуполя, воїн Національної гвардії України балтянин Нікіта Тітов. Коли він… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

Як війна впливає на українську фауну: біолог Іван Русєв дав невтішні прогнози (відео)

Українська фауна нині переживає безліч викликів. Війну, кліматичні зміни та агресивну діяльність людей. У цьому… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

626 років Саврані: наварили борщу та відсвяткували донатами на ЗСУ

Саврань — столиця лісової перлини Одещини — ташується в межиріччі річок Савранки та Південного Бугу.… Читати далі

2024-09-20