З 1 січня 2024 року Україна припинить виробництво, імпорт та експорт продукції, що містить ртуть, зокрема ртутних термометрів. Відповідний законопроект №0199 Про приєднання нашої країни до Мінаматської конвенції про ртуті ухвалила напередодні Верховна Рада, повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Що ж передбачає ця конвенція і що не так з термометрами, що містять ртуть?
Мінаматська конвенція про ртуть – це міждержавний договір, що передбачає поетапну відмову від використання продукції, що містить ртуть. Ця конвенція була прийнята у 2013-му і набула чинності у 2017 році. Документ отримав назву на честь японського міста Мінамата, де наприкінці 50-х років минулого століття майже 2 тисячі людей отруїлися ртуттю із промислових стічних вод. Ці люди стали жертвами хвороби Мінамати, якій властиві синдром ослаблення зору та слуху, а у важких випадках – параліч та порушення свідомості, причиною яких є отруєння органічними сполуками ртуті.
Ртуть – це метал сріблясто-білого кольору, в 13,5 рази важчий за воду. Температура плавлення – 38 градусів. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Випари дуже отруйні.
З потраплянням в організм людини через органи дихання ртуть накопичується і залишається там на все життя.
Наразі Мінаматську конвенцію підписала 141 країна світу. Показово, що росія цей документ ігнорує.
Мінаматська конвенція передбачає:
Обмеження відбуватимуться поступово, до 2032 року. При цьому є кілька винятків, яких заборона поки не стосується. Це:
Як зазначив міністр захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Руслан Стрілець, рішення українського парламенту вкотре демонструє, що незважаючи на війну Україна продовжує дотримуватися Європейського зеленого курсу і піклується про своїх людей та власне навколишнє середовище.
«Ми крок за кроком зменшуємо дистанцію між нами та ЄС і з кожним рішенням збільшуємо прірву з агресивним сусідом. Тому що наш шлях – це шлях прогресивних дій та якісних змін у країні», – цитує міністра Мінприроди.
Крім того, Руслан Стрілець зазначив, що приєднання до Мінаматської конвенції дозволить унеможливити ситуації, як трапилася з заводом «Радикал», коли сотні тонн ртуті опинилися у повітрі Києва.
Крім того, згодом Україна зможе за допомогою міжнародних партнерів вирішити проблеми з усією «радянською спадщиною» – залишками ртуті на недіючих пострадянських підприємствах, які використовували застарілі технології.
Ви також можете дізнатися: Как действовать, если разбился ртутный градусник?
З приходом весни все більше одеситів починають замислюватися не лише про оновлення гардеробу, а й… Read More
На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More
У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More