Статті

Україна переходить на зимовий час: коли і як переводити стрілки годинника

В останню неділю жовтня (а цього року це неділя 29 жовтня) Україна, згідно з розкладом, що давно склався, перейде на зимовий час. Водночас питання щодо доцільності такого переходу – досить дискусійне. Хто ж придумав переводити годинник, навіщо це потрібно і чи не збираються скасувати це правило в нашій країні?

Українці спатимуть на годину більше

Перехід на зимовий час передбачає переведення стрілок годинника на одну годину назад. Цього року він відбудеться 29 жовтня о 4:00. Тобто о 4:00 годині потрібно буде перевести на 3:00. Це означає, що вранці 29 жовтня ми будемо спати на годину довше.

За традицією стрілки годинника переводять у вихідний день, щоб у працюючих людей був день на адаптацію.

Сучасна техніка (комп’ютери та смартфони) переходять на новий час автоматично, але кнопкові телефони та механічний годинник потрібно буде переводити вручну. У розкладі транспорту час відбуття та прибуття буде вказано з урахуванням переведення годинника.

Хто придумав переводити годинник

Переведення годинників на зимовий та літній час виникло з метою економії енергії та кращого використання денного світла.

Вважається, що вперше переводити годинник запропонував ще 1784 року відомий американський політичний діяч і вчений Бенджамін Франклін з метою економії свічок у холодну пору року.

Вдруге цю проблему підняв британський архітектор Вільям Уіллет у своїй брошурі «Марна витрата денного світла» 1907 року.

Вперше годинникову стрілку перевели у Великій Британії 1908 року. Економісти вважали, що це допоможе заощаджувати електроенергію. У США перехід на літній та зимовий час запровадили у 1918 році, а незабаром практика поширилася Європою, Австралією та Близьким Сходом.

19 березня 1918 року Конгрес США ввів поділ на часові пояси та застосування на період війни літнього часу (з метою заощадження палива, яке використовували для генерації електричного струму). У 1966 році Конгрес ухвалив «Закон про єдиний час», яким запровадив літній час у мирний період.

В Україні зимовий та літній час було запроваджено за часів СРСР у 1981 році для економії електроенергії. А зараз переведення годинника двічі на рік, восени на зимовий час, а навесні – на літній, здійснюється згідно з постановою Кабміну №509 від 13 травня 1996 року «Про порядок обчислення часу на території України».

Зимовий та літній час: «за» та «проти»

Суперечки на тлі переведення годинників на зимовий та літній час йдуть між вченими з різних країн протягом багатьох років. Одні стверджують, що людина досить швидко звикає до змін, інші наголошують, що перехід на інший час призводить до порушення біоритмів людини та погіршення здоров’я.

Читайте також: Перехід на зимовий час у 2023 році: що треба знати і як підготуватися

Загалом дослідники виділяють чотири групи захворювань, які можуть виникати в результаті переведення годинників:

  1. серцево-судинні захворювання (зростає ризик інфарктів, гіпертонічних кризів);
  2. психічні розлади (зростає кількість спроб суїцидів);
  3. захворювання, пов’язані з імунною системою (підвищується захворюваність організму);
  4. травми (збільшується кількість нещасних випадків, ДТП).

Відображається переклад стрілок і на дітях i школярах. Хоча, звичайно, перехід на зимовий час, який вважається природним, менш болючий, ніж на літній.

Чи відмовиться Україна від переведення годинника?

Питання відмови від переходу на літній та зимовий час уже обговорювалося у Верховній Раді України. А нещодавно в мережі був розміщений заклик скасувати переведення годинників на зимовий час. Як зазначали деякі ініціатори, це збільшить витрати електроенергії орієнтовно на 13%, а її зараз і так не вистачає.

Але як нагадала народний депутат від «Слуг народу» Галина Третьякова, раніше робилися вже дві спроби скасувати сезонне переведення годинників, але не вистачило голосів у сесійній залі. Причина – депутати не можуть визначитись, який час залишати: зимовий чи літній.

Справа в тому, що Україна – надто велика за площею країна, щоб розміщуватись у межах одного часового поясу. Наприклад, якщо залишити постійним зимовий час, то в східних областях влітку сонце сходило б близько 3:00, а темніло б зарано, приблизно о 20:00. А при вирішенні залишити зимовий час у західних регіонах сонце взимку сходило б о 9:00, і людям доводилося б йти до школи та на роботу у темряві.

Деякі експерти вважають, що переведення годинника можна було б уникнути, розділивши територію України на два часові пояси. Але навряд чи під час війни та дії воєнного стану така ініціатива отримає підтримку.

Отже, наразі питання про відміну переведення годинника залишається відкритим.

Вас також може зацікавити: Місячне затемнення 28 жовтня: коли спостерігати і що потрібно зробити

За матеріалами УНІАН та РБК-Україна, фото з відкритих джерел

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

В Одеській 28-й бригаді склали присягу перші контрактники 18–24 років

В Одеській 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового походу завершили підготовку перші військовослужбовці за… Read More

20-05-2025 в 06:41
  • Positive News

Одеський гумор: палиця для собаки та про що думає ворона

Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More

20-05-2025 в 06:11
  • Новини

Як зміниться магнітна активність 20 травня – прогноз

У вівторок, 20 травня 2025 року, очікується спокійна геомагнітна ситуація. Згідно з прогнозом, рівень геомагнітної… Read More

20-05-2025 в 05:42
  • Статті

Фестиваль «Одесі-610». День третій: історична література, історичні знахідки (фоторепортаж)

Третій день фестивалю «Одесі-610» подарував одеситам нові знання, емоції та можливості для творчості. Гостям запропонована… Read More

19-05-2025 в 21:44
  • Новини

Розмова Трампа з Путіним: президент США наголошує на негайних мирних переговорах

Ввечері 19 травня відбулася телефонна розмова американського президента Дональда Трампа з правителем РФ Володимиром Путіним.… Read More

19-05-2025 в 21:29
  • Новини

Чи буде знову дощ: прогноз погоди на вівторок, 20 травня

У вівторок, 20 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

19-05-2025 в 20:27