В останню неділю жовтня (а цього року це неділя 29 жовтня) Україна, згідно з розкладом, що давно склався, перейде на зимовий час. Водночас питання щодо доцільності такого переходу – досить дискусійне. Хто ж придумав переводити годинник, навіщо це потрібно і чи не збираються скасувати це правило в нашій країні?
Перехід на зимовий час передбачає переведення стрілок годинника на одну годину назад. Цього року він відбудеться 29 жовтня о 4:00. Тобто о 4:00 годині потрібно буде перевести на 3:00. Це означає, що вранці 29 жовтня ми будемо спати на годину довше.
За традицією стрілки годинника переводять у вихідний день, щоб у працюючих людей був день на адаптацію.
Сучасна техніка (комп’ютери та смартфони) переходять на новий час автоматично, але кнопкові телефони та механічний годинник потрібно буде переводити вручну. У розкладі транспорту час відбуття та прибуття буде вказано з урахуванням переведення годинника.
Переведення годинників на зимовий та літній час виникло з метою економії енергії та кращого використання денного світла.
Вважається, що вперше переводити годинник запропонував ще 1784 року відомий американський політичний діяч і вчений Бенджамін Франклін з метою економії свічок у холодну пору року.
Вдруге цю проблему підняв британський архітектор Вільям Уіллет у своїй брошурі «Марна витрата денного світла» 1907 року.
Вперше годинникову стрілку перевели у Великій Британії 1908 року. Економісти вважали, що це допоможе заощаджувати електроенергію. У США перехід на літній та зимовий час запровадили у 1918 році, а незабаром практика поширилася Європою, Австралією та Близьким Сходом.
19 березня 1918 року Конгрес США ввів поділ на часові пояси та застосування на період війни літнього часу (з метою заощадження палива, яке використовували для генерації електричного струму). У 1966 році Конгрес ухвалив «Закон про єдиний час», яким запровадив літній час у мирний період.
В Україні зимовий та літній час було запроваджено за часів СРСР у 1981 році для економії електроенергії. А зараз переведення годинника двічі на рік, восени на зимовий час, а навесні – на літній, здійснюється згідно з постановою Кабміну №509 від 13 травня 1996 року «Про порядок обчислення часу на території України».
Суперечки на тлі переведення годинників на зимовий та літній час йдуть між вченими з різних країн протягом багатьох років. Одні стверджують, що людина досить швидко звикає до змін, інші наголошують, що перехід на інший час призводить до порушення біоритмів людини та погіршення здоров’я.
Читайте також: Перехід на зимовий час у 2023 році: що треба знати і як підготуватися
Загалом дослідники виділяють чотири групи захворювань, які можуть виникати в результаті переведення годинників:
Відображається переклад стрілок і на дітях i школярах. Хоча, звичайно, перехід на зимовий час, який вважається природним, менш болючий, ніж на літній.
Питання відмови від переходу на літній та зимовий час уже обговорювалося у Верховній Раді України. А нещодавно в мережі був розміщений заклик скасувати переведення годинників на зимовий час. Як зазначали деякі ініціатори, це збільшить витрати електроенергії орієнтовно на 13%, а її зараз і так не вистачає.
Але як нагадала народний депутат від «Слуг народу» Галина Третьякова, раніше робилися вже дві спроби скасувати сезонне переведення годинників, але не вистачило голосів у сесійній залі. Причина – депутати не можуть визначитись, який час залишати: зимовий чи літній.
Справа в тому, що Україна – надто велика за площею країна, щоб розміщуватись у межах одного часового поясу. Наприклад, якщо залишити постійним зимовий час, то в східних областях влітку сонце сходило б близько 3:00, а темніло б зарано, приблизно о 20:00. А при вирішенні залишити зимовий час у західних регіонах сонце взимку сходило б о 9:00, і людям доводилося б йти до школи та на роботу у темряві.
Деякі експерти вважають, що переведення годинника можна було б уникнути, розділивши територію України на два часові пояси. Але навряд чи під час війни та дії воєнного стану така ініціатива отримає підтримку.
Отже, наразі питання про відміну переведення годинника залишається відкритим.
Вас також може зацікавити: Місячне затемнення 28 жовтня: коли спостерігати і що потрібно зробити
За матеріалами УНІАН та РБК-Україна, фото з відкритих джерел
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More
Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More
Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More
У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More
Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More