Статті

Тутманік: господиня з Бессарабії розкрила секрет випічки старовинного пирога з бринзою

Складно не любити борошняні вироби, коли мешкаєш в аграрному регіоні з тоннами пшениці. Тут кожна господиня має свій особливий рецепт хлібобулочних виробів і в кожному з них обов'язково приховується якась болгарсько-молдавсько-гагаузька нотка. Край у нас такий – багатонаціональний та колоритний.

Сьогодні ми розповімо вам про тутманіку, який пече Ганна Константинова із села Городнє Болградського району.

Приготування тутманіка починається нехитро — необхідно взяти кілька яєць, збити їх у великому посуді, додати сіль, дріжджі та борошно. Все це старанно замішується руками.

— Тісто любить руки, його треба відчувати, — каже досвідчена господиня, згадуючи, як раніше місили хліб на цілий тиждень, та ще й на велику родину.

Згадала вона про нього невипадково, бо раніше, коли пекли хліб, завжди пекли і тутманік, адже тісто для цих виробів однакове. Тільки хліб пекли довго, а тутманік готувався швидше, і для нетерплячих домочадців він завжди був і залишається улюбленою стравою. Сьогодні тісто навіть для хліба замішують у невеликих кількостях, проте це енерговитратний процес.

Захоплена замісом тіста, Ганна Константинова розповіла нам стару болгарську притчу:

— Молода дівчина вийшла заміж. Потрапила до чужої родини, а там свекруха каже: відтепер хліб у домі міситимеш ти. У батьківській хаті дівчині хліб місити не доводилося, тому вона поставила цілком логічне запитання: скільки за часом його треба місити? А свекруха відповіла їй, що місити треба доти, доки не спітніє греда (дерев’яна балка) на стелі. Так бідолашна дівчина місила і дивилася, місила і дивилася, вже вся сама була мокра, а греда все не потіла. Однак треба було продовжувати – свекрухи суперечити не можна. Цим свекруха і скористалася, а дівчина сприйняла все буквально.

Так, за розмовами, тісто в руках Ганни Михайлівни ставало слухняним, однорідним та повітряним.

Тутманік любить багато бринзи

Далі добре вимішане тісто накривають та залишають відпочивати на 30 хвилин. А тим часом готується начинка. Береться шматок бринзи. Його розмір залежить від рівня любові до цього продукту. Але наша героїня уточнює, що тутманік любить більше бринзи, ніж, наприклад, баниця, тому що для дріжджового тіста потрібно більше начинки. Бринза кришиться і збивається із яйцями.

— У болгарській родині дівчата мали обов’язково вміти замішувати тісто. Адже вони всі проходили випробування, і не колись, а на другий день після весілля. Наречена мала підмістити двір, принести воду і замісити тісто — і все це в присутності гостей (весілля раніше гуляли по три дні). Я свого часу також проходила через ці випробування, — посміхаючись, згадує жінка.

Тісто, що піднялося, потрібно розділити на кілька частин і кожну з них розкотити. Розкочаний корж рясно змащується спочатку свинячим жиром, а потім вже присипається начинкою і закручується в рулет. Те ж саме робиться з кожною частиною тіста, після чого всі рулети укладаються в змащений жиром лист. Кожна господиня робить це по-своєму – хтось загортає їх у равлик, хтось викладає рівними рядами. Тут немає чітких інструкцій до дії – лише особисті уподобання. Так само як і немає точних рецептурних доз. Для досвідчених господинь заглядати у зошит із рецептами – не комільфо. Всі вони діють або на око, або з натхнення — і при цьому ніколи не помиляються. Викладений на лист тутманік залишають на 30 хвилин, щоб тісто знову піднялося. А далі обов’язково надрізають на квадрати, змащують збитим яйцем та відправляють у духовку.

Гарячий тутманік відламують руками і з апетитом уплітають обидві щоки. Жителі української Бессарабії люблять також посипати його червоним перцем та мерудією.

Особисто я вже відчула цей запашний аромат і маю намір приготувати тутманік у найближчі вихідні, а ви?

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі закриють на ремонт узвіз Віталія Блажка (Марінеско): багато автобусів та трамваїв змінять маршрути

На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22