Статті

Стихійний цвинтар: маловідома сторінка історії одеського скверу Гамова

Одеський сквер Гамова... Не завжди він був сквером. І взагалі історія його – не з простих. Завдяки праці одеських істориків та краєзнавців ми сьогодні можемо розкрити одну із скорботних сторінок його історії: це місце було стихійним цвинтарем. Пізніше знищеним. Чи майже знищеним?

Ще один цвинтар?

Сквер знаходиться у межах вулиць Мельницької, Балківської, Михалівської та Заньковецької. У квітні 1944 року, до Дня визволення Одеси, це місце ще не було сквером. Це була площа, яка до того постійно міняла назви.

Якось мені зустрілася інформація на одеському ресурсі «Думська». З посиланням на історика Олександра Юнгмайстера у матеріалі повідомлялося, що «очевидці згадують, як сонячним квітневим днем, одразу після звільнення Одеси, радянські солдати вбивали беззбройних німців та румунів у сквері, який сьогодні носить ім’я фізика Георгія Гамова». Там їх і ховали…

Тобто колишня Сінна площа, як тоді іменувався майбутній сквер Гамова, – це ще один цвинтар?

Зараз, завдяки недавно створеному одеськими істориками і нещодавно створеному одеськими істориками краєзнавцями сайту «Місця скорботи Одеси» ми можемо докладніше дізнатися про цю історію.

Цвинтар виник 10 квітня 1944 року

Так, справді, поховання на цій території проводилося, як розповідає нам новий ресурс, з 10 по 15 квітня 1944 року. Так з’явився ще один стихійний одеський цвинтар.

«Це стихійний цвинтар виник 10 квітня 1944 року, коли на Сінну площу почали звозити трупи всіх окупантів, насамперед, німців та румунів, тіла яких були виявлені на вулицях Одеси. Також трупи доставлялися з імпровізованого моргу, який розгорнули у колишніх льодовиках для зберігання продуктів, які розміщувалися у дворі будинку на розі вулиці Млинової та Занделівського провулка».

Льодовик у тихому-тихому патріархальному Занделівському провулку перетворився на морг…

«Визначити загальну кількість похованих неможливо»

Але це ще не все. Як повідомляють історики, «на Сінну площу звозили і трупи не впізнаних цивільними одеситами. Кількість похованих похоронними командами Радянської армії становила щонайменше дві сотні. Похоронні роботи, що тривали цілодобово, спостерігати у вечірній та нічний час місцеві жителі не могли через комендантську годину військового часу, тому визначити загальну кількість похованих неможливо».

Ну, а далі вийшло ось що. У 1970-х роках у зв’язку з реконструкцією вулиці Балківської та прокладанням підземних комунікацій частину поховань було ліквідовано, а останки вивезено разом із будівельним сміттям у невідомому напрямку.

Сьогодні у сквері нічого не нагадує про цю історію, навіть у тій його «тихій частині», де колись виник стихійний цвинтар.

І всеж:

«Залишилися недоторканими групові могили лише з боку вулиці Михайлівської. Наприкінці вулиці Михайлівської, на газоні між будинком №68 та автомайстернею, ще на початку 2000-х років був помітний пагорб заввишки більше метра та діаметром 1,5 метра. Цей пагорб, за словами очевидців, був насипаний 1944 року над груповою могилою німецьких солдатів…»,

– повідомляє ресурс «Місця скорботи Одеси».

Читайте також: Одеська вулиця Михайлівська: змішання жанрів, стилів та настроїв

…У 1947 році площа стала сквером. До речі, спочатку цей сквер отримав назву імені 10 квітня.

Фото автора

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Новини

Одеса та Гейдельберг стали містами-партнерами (відео)

Одеса встановила партнерські відносини із німецьким містом Гейдельбергом. Така угода була укладена днями у рамках… Read More

20-05-2025 в 18:39
  • Статті

Виклики одеської маршрутки: як не випасти із салону, впізнати щипача і проїхати безкоштовно

Про одеські маршрутки пасажири здебільшого говорять з обуренням. Проте продовжують ними користуватися, сплачуючи за проїзд… Read More

20-05-2025 в 17:33
  • Статті

Перекладач з німої: як в Одесі працює перекладач української жестової мови?

Сьогодні я вже знаю, чому улюбленим анекдотом людей з вадами слуху став саме цей. Господь… Read More

20-05-2025 в 16:31
  • Новини

Стихійні звалища в Одесі: на «Дальницькі кар’єри» вивозять накопичене роками сміття

У Хаджибейському районі Одеси ліквідували сміттєзвалище в районі вулиці М. Грушевського і Травневого провулка і… Read More

20-05-2025 в 15:31
  • Новини

Деколонізація в дії: в Одесі прибирають залишки радянського минулого (фото)

В Одесі набирає обертів процес деколонізації, Невідомі демонтували дошку моряку-підводникові Олександру Маринеско на вулиці Пастера,… Read More

20-05-2025 в 14:28
  • Новини

Відродження після трагедії: дев’ятиповерхівку в Сергіївці відновили

У Сергіївці завершено відновлення житлової дев'ятиповерхівки, яка була зруйнована російською ракетою 1 липня 2022 року.… Read More

20-05-2025 в 13:34