Цього дня, 26 квітня, в Україні та в усьому світі щорічно відзначається Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф. Ця дата має особливе значення, оскільки саме цього дня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській атомній електростанції – найбільша техногенна катастрофа в історії атомної енергетики.
26 квітня 1986 року, о 1:23 ночі, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС у результаті невдалого тесту реактора стався потужний вибух. У лічені секунди реактор зруйнувався, а в атмосферу були викинуті тонни радіоактивних речовин, що у десятки разів перевищували викид при атомному вибуху в Хіросімі.
Першими на місце аварії прибули пожежники та ліквідатори, які, не знаючи про масштаби радіаційного зараження, намагалися загасити пожежу. Багато з них отримали смертельні дози радіації та стали першими жертвами катастрофи. Упродовж кількох днів влада розпочала евакуацію Прип’яті та інших населених пунктів у радіусі 30 кілометрів, однак масштаб лиха невдовзі потребував переселення сотень тисяч людей.
Чорнобиль став символом болю, мужності та самопожертви. Основний удар катастрофи прийняла на себе саме Україна: сотні тисяч громадян нашої країни були залучені до ліквідації наслідків аварії. Багато з них заплатили за це своїм здоров’ям і життям.
Вас може зацікавити: Чорнобиль був не єдиним: топ-5 найбільших радіаційних аварій в історії людства
Чорнобильська аварія спричинила довгострокові екологічні та медичні проблеми:
Читайте також: Яка пенсія належиться чорнобильцям та ліквідаторам аварії на ЧАЕС?
В Україні 26 квітня офіційно відзначається як День пам’яті чорнобильської трагедії та її жертв. У цей день по всій країні проходять пам’ятні заходи, у храмах звершуються панахиди, українці запалюють свічки на знак вдячності та скорботи за героями-ліквідаторами.
А у 2016 році ООН визнала цей день як Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф.
Катастрофа 1986 року назавжди змінила хід історії, ставши трагічним уроком не лише для України, а й для всього світу. Чорнобиль показав, наскільки руйнівною може бути атомна енергія, якщо вона виходить з-під контролю.
Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних катастроф покликаний не лише вшанувати пам’ять загиблих, а й нагадати світу про необхідність суворих заходів безпеки в атомній енергетиці. Урок Чорнобиля залишається актуальним і сьогодні, нагадуючи людству про ціну помилок в управлінні ядерними технологіями.
Стаття по темі: Чорнобильська та Запорізька АЕС: що відбувається в атомній енергетиці України в умовах війни.
Сьогодні, у суботу, 26 квітня, в Одесі відбулося покладання квітів до пам'ятника одеситам-чорнобильцям з нагоди… Read More
Одесу створювали зодчі, негоціанти, градоправителі, які зібралися тут, здається, з усієї Європи. Але не було… Read More
Останніми днями в ЗМІ все частіше поширюються чутки про визнання США українського Криму російським вже… Read More
Конкурс читацьких рецензій «Книголюб» – партнерський проєкт Одеської національної наукової бібліотеки та громадської організації Ротарі… Read More
Сьогодні, у суботу, 26 квітня 2025 року, 1158 день повномасштабної війни в Україні. Противник продовжує… Read More
Сьогодні вранці, у суботу, 26 квітня 2025 року, в Україні стався масштабний збій у роботі… Read More