19 січня Хрещенням Господнім (також свято називають Богоявленням) закінчуються Різдвяні свята. Свято має важливе християнське значення, а ще з ним пов'язано багато оригінальних обрядів та традицій. Одні мають додати здоров'я, інші – сімейного щастя.
Цього дня Бог з’явився у трьох ликах. Свято належить до двонадесятих, тобто воно є одним із дванадцяти найбільших урочистостей християнства.
У 30 років Ісус Христос прийшов до Іоанна Предтечі, який хрестив людей у річці Йордан. Ісус також поринув у Йордан, а коли вийшов із води, почав молитися. Вважається, що з цього часу Спаситель вирішив пожертвувати своїм життям на благо людства. Усі небесні сили підтримали його у обранні цього тернистого шляху, виявив під час Хрещення диво. Небеса відкрилися і Дух Божий у вигляді білого голуба спустився на Христа. А слух його досяг голос: «Це Син Мій коханий, в Якому Моє благовоління».
Так народу з’явилися всі три лики Пресвятої Трійці (Бог-Син хрестився, Бог-Отець говорив з небес, Бог-Святий Дух сходив у вигляді голуба), тому цей день ще називається Богоявленням.
18 січня, напередодні Хрещення, віруючі постять – нічого не їдять до вечора, а ввечері святкують другий Святий Вечір чи «Голодну кутю». На вечерю подають пісні страви – вареники з капустою, гречані млинці, кутю та узвар. Так як після вечірньої молитви в церкві потрібно їсти кучеря або кутю з медом, то напередодні Хрещення називається хрещенським святвечір. Їсти рибу та олію у цей день вважається великим гріхом.
Після вечері всі ложки збирають в одну миску, а зверху кладуть хліб, щоб у наступному році був багатий урожай, який, у свою чергу, принесе щастя та достаток у родину. Ще з їхньою допомогою ворожили дівчата: виходили на поріг і стукали ложками, поки десь не загавкає пес – у цей бік дівчина і вийде заміж.
Крім того, в Хрещенський Святвечір, як і у свято, для охорони від злих духів прийнято малювати крейдою хрести на вікнах, на стелі, у підсобних приміщеннях та господарських спорудах. А ще краще намалювати такі хрести кіптявою свічки, яку запалювали під час молебню у храмі. Кількість хрестів повинна відповідати кількості мешканців будинку. Це не тільки захистить кожного з домочадців від злих сил, а й сприятиме згуртуванню сім’ї.
Вранці 19 січня служать особливий водосвятний молебень. Часто віруючі на чолі зі священиком виходять із храму і хресною ходою йдуть до найближчої водойми – річки, озера, щоб освятити його води.
Якщо водойма замерзла, в ній вирубують хрестоподібну ополонку. Називається вона йордань – на честь Хрещення Самого Спасителя у річці Йордані. Найчастіше парафіяни намагаються прикрасити ополонку-йордань церковними покривами, крижаними постатями тощо. Потім під співи церковного хору священик занурює в холодну воду хрест, благословляючи її. Найсміливіші християни цього дня купаються в освяченій крижаній воді.
Всі люди після молебню на річці беруть із собою освячену воду, наливають її у принесені пляшки та банки. Якщо служба проходить не біля водоймища, а у храмі, то воду для освячення приносять із собою. Її краще набрати в колодязі чи джерелі. Але навіть якщо ви наповните ємність у водопровідному крані, то така вода після хрещення матиме всі ті ж лікувальні і магічні властивості, що і з природної водойми.
У Богоявлення водохресну воду можна пити цілий день. Потім її зберігають цілий рік, до наступного Богоявлення. Нею кроплять житло, з благоговінням п’ють вранці. Вважається, що така вода нібито має цілющі властивості, її дають пити тяжкохворим, читаючи при цьому молитву «Отче наш». У цьому випадку пити святу воду рекомендується по столовій ложці щогодини. А для профілактики людям похилого віку радять приймати щодня вранці по ложці води, бажано з просфорою.
І якщо ви одного разу побачите, що води стало не так багато, як хотілося б, не засмучуйтесь. Можна розбавити її простою водою – вся вона буде так само сповнена благодатіта й не зіпсується. От і виходить, що пенсіонерам не варто надриватися, несучи з храму величезну каністру. Достатньо взяти невелику пляшку – і води вистачить до наступного Водохреща.
Однак у виняткових випадках буває, що водохресна вода все ж таки протухає. Це знак того, що у будинку все дуже неблагополучно. Воду, що зіпсувалася, необхідно повернути в річку або інше природне джерело – туди, звідки вона прийшла. А ось виливати в раковину чи каналізацію її не рекомендується.
Щодо зберігання святої води, то тримати її в холодильнику немає необхідності, адже вона не псується. Однак із пластикового посуду її краще перелити в скляну і поставити в окрему шафку або поруч із іконами. А головне, повірте в силу святої водохресної води – тоді вона обов’язково вам допоможе.
Вас зацікавить: 2023 року в Одесі таки пройдуть хрещенські купання (адреси)
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More