Статті

Навіщо в селі з двома назвами на Одещині змагаються на конях та ходять з мішками за плечем

Доїхати до села Рівне Тарутинської громади, або, як його називають жителі Буджака, — Купаран, з обласного центру буває дуже непросто, особливо в негоду. Причини — відсутність хороших доріг і віддаленість від Одеси на 170 кілометрів.

Змагання на конях і курбан на Трійцю

Однак опинившись у селі, заснованому 1830 року болгарськими переселенцями з однойменного села Купаран, потрапляєш у світ давніх традицій.

Сьогодні Рівне одне з небагатьох місць, де можна стати учасником старовинних обрядів святкування Тодоровдня. У першу суботу після Масляної вшановують усіх, хто має ім’я Тодор, і тих, хто має в господарстві коней чи осликів. Саме кінні змагання — найзахопливіше видовище цього дня, яке завжди збирало глядачів та учасників із багатьох сусідніх сіл.

Також не зовсім традиційно тут варять курбан (страву з баранини) — на Трійцю, коли в інших болгарських селах це роблять на день Святого Георгія. Трійця — храмове свято села, і гостей цього дня пригощають найщедрішими частуваннями.

Що в мішку в купаранця?

А ще про купаранців кажуть, що кожен із них завжди ходить із мішком. Так і кажуть — «хора с чувал» (люди з мішком). І вони справді часто носили з собою мішки, щоб, якщо раптом випаде нагода придбати щось для дому, туди можна було помістити всі покупки. Господарські люди, що тут скажеш.

Традиція зберігати витримане вино

Однак найяскравіша традиція, яка жива і сьогодні в цьому не дуже великому, але колоритному селі, — це традиція зберігати витримане вино, щоб відзначити найважливішу для будь-якого батька подію. 

Отже, коли в сім’ї купаранця народжується дочка, глава сім’ї вважає своїм обов’язком з урожаю винограду цього або наступного (якщо сезон уже минув) року зробити хороше вино і закоркувати пару десятків пляшок для важливої події. Так, щоб через багато років щасливий батько міг пригостити цим унікальним вином дорогих гостей на весіллі своєї дочки.

Ще більше про цікаві звичаї, що збереглися в Рівному, знає його мешканка Тетяна Джигова. Вчителька за освітою і покликанням, вона не лише навчає дітей болгарської мови в болгарській недільній школі, а і є великою поціновувачкою і берегинею традицій. Розпитуючи про них старше покоління, вона разом із дітьми намагається відтворювати обряди і давати їм нове життя. Навесні Тетяна обіцяла нам показати одну зі старовинних і майже забутих болгарських ігор. Тож із Тетяною Джиговою, селом Купаран і його жителями нам ще належить познайомитися ближче.

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі вшанували пам’ять загиблих військових моряків

Сьогодні, у неділю, 6 липня 2025 року, у День Військово-Морських Сил Збройних сил України, в… Read More

06-07-2025 в 16:27
  • Новини

Війна, день 1229: удари по Харківщині та дрони над Миколаєвом

Сьогодні, у неділю, 6 липня 2025 року, Україна відзначає День Військово-морських сил ЗСУ. А ще… Read More

06-07-2025 в 15:30
  • Новини

В Одесі на День Військово-морських сил курсанти встановили національний рекорд (фото, відео)

Сьогодні, 6 липня 2025 року, у День Військово-Морських Сил ЗСУ в Одесі встановили національний рекорд… Read More

06-07-2025 в 13:56
  • Статті

Вітрила, квітучі кактуси і наукова робота: як громади малих міст підтримують розвиток дітей під час війни

Повномасштабна війна внесла кардинальні зміни у всі сфери життя, зокрема в освіту. Для дітей у… Read More

06-07-2025 в 12:48
  • Статті

Полювання на шахеди: хто ці люди, що знищують дрони над Одещиною

Небо над Одещиною боронять не лише військові. Власний рахунок знищених ворожих повітряних цілей ведуть і… Read More

06-07-2025 в 10:31
  • Статті

День Військово-морських сил України: символ стійкості та мужності

Цього недільного дня, 6 липня 2025 року, Україна відзначає День Військово-морських сил – свято, присвячене… Read More

06-07-2025 в 09:56