Провулок Теліги розташований він у Київському районі міста, і тягнеться від вулиці Уральської до вулиці Дмитра Донцова. До цього він мав назву Фурманова і був перейменован історико-топонімічною комісією на честь української поетеси та діяча ОУН Олени Теліги.
Олена Телiга народилася в 1906 роцi в селi Ільїнському під Москвою в родині інженера-гідротехніка i вчительки. Коли Олені виповнилося п’ять років, батьки переїхали до Петербурга, а ще за кiлька рокiв до Києва. Там Олена навчалася в жіночій гімназії Олександри Дучинської.
У 1920 роцi її батько, який входив до складу уряду УНР, був евакуйований в Польщу, а Олена залишилася в Києві без засобів до існування і змушена була полоти городи в селах під Києвом, продавати або міняти речі, щоб придбати харчі. Через два роки вона оселилася у Чехословаччині, де навчалася на історико-філологічному факультеті Українського педагогічного інституту імені Драгоманова в Празі. Через кiлька рокiв Олена розпочала літературну діяльність, друкувалася в «Літературно-науковому вістнику», що в той час виходив у Львові під редакцією Дмитра Донцова.
З 1929 року Телiга проживала у Варшаві, де працювала в українській школі, продовжувала активну мистецьку та громадську діяльність. Після початку війни в липні 1941 року нелегально перейшла кордон і переїхала до Львова, а згодом прибула до окупованого нiмецькими фашистами Києва.
У Києві Олена Теліга очолювала Спілку українських письменників, співпрацювала з редакцією газети «Українське слово», редагувала тижневик «Літаври», увійшла до складу Української Національної Ради. Коли нiмцями було заборонено видання «Літаврів», Теліга стала iгнорувати вказівки гітлерівців. В лютому 1942 року вона була заарештована i невдовзi розстрiляна. Місце та дата загибелі поетеси невідомі, але вважається, що вона була серед тих, кого нацисти розстріляли в Бабиному Яру.
Дмитро Фурманов був радянським письменником, політичним діячем та революціонером, автором відомого радянського романа «Чапаєв». Під час громадянської війни він приєднався до більшовиків, служив комісаром, був призначений начальником політвідділу і навіть секретарем асоціації пролетарських письменників, тобто займався радянською пропагандою у чистому вигляді. Сьогодні одного цього достатньо, щоб прибрати його ім’я із переліку одеських топонімів.
В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More
Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More
У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More
Нещодавно президент США Дональд Трамп зупиняв військову допомогу Україні. На широкий загал цей крок пояснюється… Read More
В Одесі завершено опитування «Яким ініціативам у розвитку міського простору ви віддаєте перевагу?». З'ясувалося, що… Read More
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More