Попри воєнний стан, цього року в Україні стартував третій етап медичної реформи, який передбачає поділ послуг на складніші та менш складні, децентралізацію менш складних послуг та концентрацію спеціалізованої медичної допомоги.
Якщо коротко по суті, це виглядає так. Територія України умовно поділяється на шпитальні округи: одна область – один округ. Мережа медустанов у госпітальних округах має складатися з лікарень трьох типів: надкластерні, кластерні та загальні.
Департаменти охорони здоров’я повинні здійснювати планування мережі та нагляд за нею, щоб мінімізувати дублювання функцій. Органи місцевого самоврядування — планувати розвиток мережі лікарень та приймати рішення щодо створення, реорганізації чи перепрофілювання госпітального округу. І цей процес уже розпочато.
Сьогодні на порядку денному Одеської обласної ради – низка проектів рішень щодо реорганізації мережі. Так, наприклад, Одеські обласні психіатричні лікарні №2 та 4 та «Центр громадського здоров’я» пропонується приєднати до комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний медичний центр психічного здоров’я».
У цьому випадку йдеться про створення надкластерних — багатопрофільних лікувальних закладів, які мають ресурси та технології, орієнтовані на надання медичної допомоги за найскладніших та/або рідкісних захворювань. Вони можуть працювати за такими напрямами, як онкологічне, кардіологічне тощо.
Кожен госпітальний округ має бути поділений на менші території обслуговування – госпітальні кластери. Кластерні заклади охорони здоров’я повинні обслуговувати не менше 120 тисяч осіб та надавати медичну та реабілітаційну допомогу при найпоширеніших захворюваннях та станах у різних напрямках.
Якщо говорити, наприклад, про південь Одещини, то тут кластерна лікарня може перебувати у районному центрі – у місті Ізмаїл.
Нижче за статусом так звані спільні лікарні, кожна з яких має обслуговувати щонайменше 40 тисяч осіб. Серед умов – географічна доступність для пацієнтів (не більше 60 кілометрів) та своєчасність прибуття протягом не більше 60 хвилин за наявності доріг із твердим покриттям.
Це – теорія. Насправді не все так просто. Один із прикладів – Вилківська міська лікарня, яка не може претендувати на статус лікарні загального типу, у тому числі й тому, що охоплення населення у неї невелике.
З точки зору теорії реформи, пацієнти з Вилківської громади мають отримувати стаціонарне лікування в Кілії, тим більше, що від Вилкового до Кілії — лише 27 кілометрів, якщо прямою. Однак ця дорога в такому стані, що про транспортування за цим маршрутом хворих не може бути й мови! Не кожна здорова і міцна людина ризикне їхати цим шляхом через очерети. Якщо добиратися з Вилкового до Кілії нормальною дорогою – це 87 кілометрів: забезпечити доставку пацієнта протягом години неможливо.
Органи місцевого самоврядування, розглянувши ситуацію, намітили наступний сценарій реорганізації шести медустанов, що є в Ізмаїльському районі.
Дунайську обласну лікарню пропонується приєднати до Одеської обласної клінічної лікарні. Ізмаїльській міській лікарні, яка надає 21 пакет медичних послуг, планується надати статусу кластерної. Кілійську багатопрофільну та Вилківську міську лікарні пропонується об’єднати. Ренійська та Саф’янівська лікарні претендують на роль самостійних лікарень загального типу. Хоча спочатку обласний департамент охорони здоров’я бачив Ренійську лікарню філією Саф’янівської.
У Ренійській громаді 36 тисяч осіб, що недостатньо для статусу загальної лікарні. Крім цього, як зазначила керівник обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва, Ренійська лікарня сьогодні не відповідає стандартам, які пред’являються до лікувальної установи загальної практики.
Перспективи для Ренійської громади втратити власну установу охорони здоров’я змусили органи місцевого самоврядування діяти.
Виділено кошти на придбання медичного обладнання, зокрема діагностичного. Якщо спочатку у бюджеті громади на 2023 рік на ці цілі було передбачено 3 мільйони гривень, то тепер додали ще 14 мільйонів. Вже закуплено новий апарат УЗД, обладнання для лабораторії та поліклініки. Найближчим часом отримає нове обладнання хірургії.
За словами генерального директора Ренійської лікарні Олега Бурлі, нове медобладнання дозволить надавати, зокрема, платні послуги, і установа може отримати до свого бюджету додатково 2 мільйони гривень на рік.
Але для надання якісної медичної допомоги потрібні ще й кваліфіковані кадри. На сьогодні у Ренійській громаді більшість лікарів у пенсійному та передпенсійному віці. Про необхідність залучення молодих кадрів йшлося роками, але мало що робилося. Сьогодні Ренійська міська рада вже розглядає питання щодо виділення коштів на придбання п’яти квартир для молодих спеціалістів-медиків.
Головне завдання самої медустанови, якщо вона хоче залишитися самостійною, – виправити її фінансове становище. Як повідомив Олег Бурля, сьогодні не вистачає коштів на виплату заробітної плати. Це змусило провести оптимізацію персоналу Ренійської лікарні та поліклініки, що, за розрахунками, має заощадити близько 6 мільйонів гривень на рік. Але головне завдання – заробляти кошти, які за логікою реформи «ходять за пацієнтом».
— Через те, що в Ренійській лікарні не було такого обладнання, як у лікарнях Ізмаїла, ренійці останнім часом протоптали доріжку туди: там проходять діагностику, там і лікуються. Це при тому, що у нас дуже класні фахівці в усіх напрямках мережі установ загального профілю медицини, що формується. Сьогодні головне завдання нашого колективу – повернути пацієнтів, щоб отримувати кошти і від Національної служби здоров’я України за надання послуг, визначених медичними гарантіями, та як оплату від пацієнтів за інші послуги.
Читайте також:
Сьогодні, у неділю, 3 листопада 2024 року, розпочалася дев'ятсот вісімдесят четверта доба широкомасштабної збройної агресії… Read More
Жителів одеського мікрорайону Черемушки не на жарт злякала змія, яку місцеві жителі виявили на дереві… Read More
Сьогодні, у День працівника соціальної сфери України, «Одеське життя» розповідає, хто такі соцпрацівники, яку вони… Read More
Цього недільного дня, 3 листопада 2024 року, в Україні відзначають День інженерних військ – професійне… Read More
Через війну багато людей були змушені залишити свої будинки і переїхати до безпечніших регіонів. На… Read More
Усіх із добрим ранком! І дня недільного вам виключно легкого, приємного і позитивного! А щоб… Read More