Статті

Рентгенівський слід: 99 років тому Одеса стала піонером рентгенології в країні

Одеса стала одним із перших центрів рентгенології, і 8 березня 1925 року в місті було засновано Одеське наукове товариство рентгенологів. На початку минулого століття це був абсолютно новий напрям у науці та медицині.

Одним із піонерів у використанні нового методу був лікар Яків Розенблат. Після закінчення медичного інституту він проходив курс медичної хімії в лабораторіях Берліна і Парижа, і після повернення на батьківщину заснував в Одесі один із перших хіміко-бактеріологічних інститутів. Після того як стало відомо про відкриття Рентгеном нового виду променів, Розенблат вирушив на стажування до Західної Європи. Звідти він привіз до Одеси три рентгенівські апарати фірми «Сіменс і Гальске»: один для Єврейської міської лікарні, а два для обладнання свого приватного рентгенівського кабінету.

З 1907 року в Одесі починає видаватися журнал «Рентгенівський вісник», де Розенблат друкує свої статті з рентгенотерапії. У 1910 році (під керівництвом Євгена Бурксера) в Одесі було відкрито першу радіологічну лабораторію.

Яків Розенблат став одним із провідних фахівців із рентгенології, і його ім’я було добре відоме в Західній Європі. Він також був одним з ініціаторів організації кафедри рентгенології в Одеському медичному інституті, де читав лекції студентам.

Одеське наукове товариство рентгенологів проводило велику роботу: вчені займалися науково-дослідною роботою в галузі рентгенодіагностики хвороб шлунково-кишкового тракту, туберкульозу легень, а також рентгенотерапією злоякісних новоутворень і хвороб шкіри.

Професор Яків Розенблат помер у вересні 1928 року від професійного рентгенівського раку. Ім’я його викарбувано на пам’ятнику, встановленому в німецькому Гамбурзі-Еппендорфі на честь 169 жертв Х-променів.

Джерела: medvestnik.com, grad.ua

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22