Статті

Радянські назви одеських вулиць: ким була Софія «залізна Сонька» Соколовська

Софія Соколовська була більшовичкою, для одних терористкою, для інших революціонеркою. Повороти долі у житті «залізної Соньки» були такі ж круті, як в іншої знаменитої одеситки, її тезки Соньки – Золотої Ручки. Про них якраз і розповідає у своєму авторському матеріалі Валерій Боянжу.

Зараз це вулиця В’ячеслава Чорновола

В історичній частині міста, від Великої Арнаутської до Пантелеймонівської вулиць, є в Одесі вулиця В’ячеслава Чорновола. Такою вона стала у 2008 році. Про життя цього Громадянина з великої літери, який увійшов в історію нашої держави, прочитайте, будь ласка, у нашому матеріалі: «В’ячеслав Чорновіл: 24 роки від дня смерті українського дисидента».

А тут ми з вами пригадаємо попередню назву цієї вулиці. Давним-давно вона називалася Новою, потім – вулицею Соколовської. Так ось, Софія Іванівна Соколовська народилася у 1894 році в Одесі, була більшовиком, професійною революціонеркою, тож рік її смерті – 1938-й – говорить багато про що. А ще вона була організаторкою кіновиробництва, директоркою кіностудії «Мосфільм».

Донька революціонерки

Її батьки – одеський адвокат і службовиця міської бактеріологічної станції – у молодості активно діяли в народницькому русі, мати навіть зазнала адміністративного заслання.

Очевидно, що яблуко від яблуні… Уже в гімназії Софія потрапила до кола революційно налаштованої молоді, і понеслося. У 1915 році вступила до ленінської партії більшовиків, а з 1917-го – у «верхах» революційної влади у Чернігові.

Прямо з II з’їзду КП(б)У її відправили в Одесу для організації антивоєнної та інтернаціональної агітації серед солдатів і моряків експедиційного корпусу країн Антанти. З листопада 1918-го була секретарем Одеського підпільного обкому КП(б)У, редакторкою газети «Комуніст», однією з організаторів та керівників «Іноземної колегії», яка вела революційну пропаганду у військах Антанти. Двічі її арештовували білогвардійці, але Олена Кирилівна (це було її підпільне прізвисько) втекла.

Директорка «Мосфільму»

Після Громадянської війни багато років працювала на високих посадах у партійній роботі в росії. Була делегаткою двох партз’їздів, а з 1930 по 1934 роки займала дуже «цікаву» посаду голови Центральної комісії з ЧИСТКИ радянського апарату. Потім керувала відділом ізб-читалень (це типу сільських бібліотек) Наркомату освіти РРФСР.

З червня 1937 року вона – директорка кіностудії «Мосфільм». Під час заборони фільму Сергія Ейзенштейна «Бєжин луг» на неї було покладено відповідальність за затримку з припиненням роботи над фільмом і «неприпустиму рекламу та ажіотаж, які створювалися навколо цієї постановки, вводячи в оману громадську думку».

Зараз складно зрозуміти, чому «партії та уряду» не підійшло бачення Ейзенштейном покладеної в основу сюжету «Бєжиного лугу» історії з «піонером-героєм» Павліком Морозовим, який заради «червоної» ідеї зрадив власного батька.

У тій ситуації Ейзенштейн відбувся малою кров’ю: йому довелося виступити з публічним самобичуванням у газеті. А ще автор «найкращого фільму всіх часів і народів» («Броненосець «Потьомкін») був усунений від викладацької роботи.

Спочатку розстріляли, потім вулицю назвали

Усю відповідальність поклали на Соколовську. 2 жовтня 1937 року її «зачистили». Вона була арештована разом із чоловіком, завідувачем сільськогосподарського відділу ЦК ВКП(б), за звинуваченням у шпигунстві та участі в контрреволюційній організації. Одразу ж газета «Советское искусство» охарактеризувала її діяльність на «Мосфільмі» як спрямовану «на наклеп і дискредитацію радянської дійсності».

«Французькою шпигункою» назвав її Сталін у розмові з болгарським комуністом Георгієм Димитровим 7 листопада 1937 року. Обвинувальний вирок був винесений у серпні 1938 року. Софію Соколовську розстріляли того ж дня… «Зачистили»… Що ж, стандартна для тієї жахливої епохи доля: «за що боролася, на те й напоролася».

Реабілітували Соколовську у 1956 році. Посмертно. І назвали її ім’ям вулицю.

Читайте також: Как 100 лет назад «революционные» террористы собирали в Одессе бомбы.

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Як орендувати житло у Нідерландах?

Почасти це стало приводом до того, що сюди стали приїжджати громадяни України, хто зміг виїхати… Read More

07-04-2025 в 22:58
  • Новини

На Одещині спіймали браконьєра з рекордним уловом: 3300 риб та крабів

У Затоці виявили порушника, який незаконно виловив рекордну кількість морепродуктів на загальну кількість понад три… Read More

07-04-2025 в 22:34
  • Новини

Новий бювет біля «Зоряного» планують відкрити вже за кілька місяців (фото)

У сквері біля кінотеатру «Зоряний» в Одесі з вересня 2024 року тривають роботи зі зведення… Read More

07-04-2025 в 21:33
  • Новини

В Одесі майже мороз: прогноз погоди на вівторок, 8 квітня

У вівторок, 8 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More

07-04-2025 в 20:32
  • Новини

Масштабний марафон на 650 учасників з усієї країни пройшов в Одесі

У неділю, 6 квітня 2025 року, в Одесі відбувся масовий легкоатлетичний захід SEASIDE Marathon. Участь… Read More

07-04-2025 в 19:35
  • Новини

В Одесі створили 3D-модель найстарішого археологічного музею України

3D-модель Одеського археологічного музею виконали науковці з лабораторії «Архаїка», застосувавши десятки сканувань і понад тисячу… Read More

07-04-2025 в 18:36