З 2024 року вулиця Посмітного в Одесі називається Балтиморською. Макар Посмітний був головою колгоспу. Але не простого, тому й прославився. Подробиці про нас, і чому вулицю перейменували на Балтиморську, читайте в авторському матеріалі Валерія Боянжу.
Якщо для початку коротко, то Макар Анисимович Посмітний, чиє ім’я носила вулиця в Приморському районі, – організатор колгоспного виробництва, голова колгоспу ім. XXI з’їзду КПРС Березівського району Одещини, двічі Герой Соціалістичної Праці.
Він народився у 1895 році в селі Джугастрове (нині – Іванівський район Одеської області). У юності у сусідньому хуторі Гладкий найнявся батраком. Влітку 1914 року разом із іншими батраками влаштував бунт, протестуючи проти злиднів, був заарештований та відправлений на фронт.
У роки Першої світової служив командиром кулеметного розрахунку. Потім після перемоги більшовиків у Громадянській війні став активістом колгоспного руху. У 1924 році у Гладкому виникло товариство зі спільної обробки землі. Серед засновників колгоспу був і Макар.
Читайте також: Вулиця Марії Демченко в Одесі: навіщо вона воювала з довгоносиками і як підставила колег
Невдовзі очолюване ним господарство у Гладкому стало зразковим – завдяки правильній організації роботи, знанню справи та новаторству. У 1929 році Макар Посмітний першим у країні (!) запропонував садити лісові смуги вздовж полів – для запобігання виносу чорнозему вітром (під час сильних степових бур вітр змітав землю), сам і виводив людей на посадку дерев.
До 1938 року в селі (велика рідкість на ті часи!) вже не було безграмотних. Там побудували електростанцію, готель, клуб, олійницю, млин, великий корівник, школу, пробурили 2 глибинні свердловини, провели дротове радіо.
У роки Другої світової Посмітний став командиром гарматного розрахунку. Був поранений, знову потрапив на фронт, воював до 1945 року, чесно заслужив 2 медалі «За відвагу». Повернувшись із війни, знову на посаді голови колгоспу відбудовував зруйноване.
Ви також можете дізнатися: Як вулиця Радгоспна в Одесі стала Симиренка: за що ми любимо цього видатного українця
У 1947-му колгосп став мільйонером. У 1948-му – рекордний на той час урожай пшениці з гектара – 33 центнери. Усього за 1 рік побудували нову електростанцію, кузню, слюсарку, нафтобазу, корівники, цементно-черепичний завод. Потім, з роками, з’явилися винзавод, борошномельний комбінат, обладнаний для виробництва і фасування круп, пекарня, плодовоовочевий комбінат.
Посмітний запровадив у колгоспі інтенсивну систему меліорації, і господарство отримувало не один урожай на рік.
У 1960-ті роки за його наполяганням у Березівському районі Одещини був побудований і почав функціонувати піонерський табір. А ще побудували лікарню на 50 ліжок.
До 1967 року господарство Посмітного на рахунку мало 3,3 млн рублів: це був просто трудовий подвиг з урахуванням ущербності колгоспного руху. Середньомісячна зарплата по республіці тоді дорівнювала 80 руб., а у Посмітного люди отримували по 120 рублів. І плюс натуральна оплата – зерно, консервація, крупи, борошно, овочі…
Ще на тему: Як ставили трудові рекорди в СРСР: анекдоти, трагедії та навіщо нам зараз цей досвід
Макара Анисимовича Посмітного люди щиро любили та поважали і за життя, і після його смерті у 1973 році. Було ж за що і любити, і поважати.
Але пройшли роки… Ось повідомлення одеського сайту «Думська» від 6 березня 2015 року: «Сьогодні, 6 березня, розбитий вандалами пам’ятник Макару Посмітному після реставрації знову встановили на однойменній вулиці, повідомляє прес-служба міськради. У жовтні 2013 року, нагадаємо, невідомі збили бюст із постаменту та варварськи розбили його». А потім, відповідно до нового українського законодавства, і вулиця його ім’я забрали…
Тепер вона Балтиморська, на честь міста – побратима Одеси. Це велике місто у штаті Меріленд (США), населення минулого року перевищувало 560 тисяч душ.
Побратим – це від слова «брат». Тут із цим все нормально. 4 вересня 2022 року в Одесі з візитом побувала американка Карина Мендель – Глава комітету з питань співпраці Балтимора та Одеси. Зустрівшись із мером Одеси Трухановим, вона сказала: «Багато хто питає, чому в такий складний час я вирішила приїхати. По-перше, я закохана в Одесу. По-друге, я народилася в Україні, тому для мене дуже важливо організувати допомогу своїй рідній країні». Ось це – БРАТСТВО!
А ось у питанні з іншим побратимом Одеси, угорським містом Сегед, пахне, схоже, не братством, а, вже вибачте, співзвучним бл…вом. З тих країв аж ніяк не чути хоча б голосів співчуття одеситам (це як мінімум, я вже не кажу про Україну загалом). «Помовчують у ганчірочку», як кажуть, поки Орбан – їхній прем’єр-міністр – підлішує і політичною проституцією займається.
Так може ім’я нормального українського трударя-патріота Посмітного можна було залишити на вуличних табличках, а Балтиморську зробити замість Сегедської!? Гаразд, я в Одесі «залетний», біженець: не буду «сувати свій ніс у чуже питання» та лізти з порадами в одеську топоніміку.
У мене і в рідному Херсоні, відверто кажучи, подібна ідея «не вистрілила». Там адже у нас теж вулиця так званого «побратима» мається – на честь угорського міста з дуже важко вимовною назвою Залаерсег.
Стаття за темою: В Одесі – Сегедська, у Херсоні – Залаегерсег: чому треба відмовитися від таких назв
Мікрорайон цей на сьогодні – з найсмертельно небезпечних. Туди щодня і щонічно прилітає – з Лівобережжя від орків, перед якими так ректально схиляється хитро…опий голова Угорщини. По вулиці Залаеґерсег кров і сльози ллються, але щось не чути, що в місті Залаеґерсег народ із синьо-жовтими прапорами мерію пікетує, допомагати побратиму-Херсону вимагає. Так і в Сегеді все тихо і благопристойно…
Вибір редакції: Вражаюча підтримка: як українська компанія надає роботу колишнім військовим, лікують їх та допомагає сім’ям (фото, відео)
За підсумками 2024 року до бюджету Одеси надійшло понад 835 мільйонів гривень від плати за… Read More
Голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак прокоментував рішення приєднати… Read More
Білгород-Дністровський прощається з підполковником Володимиром Анатолійовичем Гложиком, який тривалий час вважався зниклим безвісти. Read More
На новому катері «Лоцман Чеберяков» відбулася урочиста церемонія підняття прапора. Це вже другий катер, побудований… Read More
У Подільській громаді презентовано мобільне аварійне джерело живлення - інноваційний комплекс із дизельним генератором, фотоелектричною… Read More
У п'ятницю, 4 квітня 2025 року, розпочалася 1136-та доба з початку повномасштабної війни в Україні.… Read More
View Comments
Про тополь і ясень, та хер дяді Васі. Посмітний був багато років головою ради колгоспів Одеською області, всі ті досягнення, що у статті, у більшості були побудовані на кошти колгоспів Одещини, у тому ж числі і кошти колгоспа XXI зʼїзду КПРС.