Статті

Придністров’я – ризики та загрози для України і Молдови (5 речей які важливо знати)

Тема Придністров'я вже не перший тиждень на перших шпальтах всіх новинних стрічок. Але насправді, які саме реальні загрози з боку невизнаної республіки, сказати дуже важко. Втім, проговорювати з експертами, які занурені в тему, всі можливі варіанти розвитку подій необхідно. 

Саме тому, нещодавно на зустріч із одеситами в бібліотеці Грушевського було запрошено Олександра Коваленка – військово-політичного оглядача групи «Інформаційний спротив». Дискусія була організована проектом Re:Open.Ukraine, метою якого є перевідкрити та пояснити нову Україну як для неї самої так і для її безпосередніх західних сусідів. З осені минулого року на різноманітних майданчиках Одеси відбуваються дискусії на важливі для соціуму теми.

1. Про наявну інформаційну ситуацію

Зараз ми бачимо велику хвилю інформаційного впливу з боку росії. У першу чергу, від міністерства оборони рф та міністерства закордонних справ рф, щодо загроз провокацій, які можуть статися на кордоні з Придністров’ям. Нібито збройні сили України готують вторгнення на її територію. 

Паралельно із цим, у сірому сегменті інформаційного простору російської федерації, і не тільки, цей месседж намагаються інтегрувати в український інформаційний простір. І він так чи інакше інтегрується. Вони розповсюджують такі собі лякалочки: якщо ЗСУ нападуть на Придністров’я, то будуть підірвані склади в Колбасній. 

Також пішла ще одна інформаційна хвиля: якщо ЗСУ, наприклад, нападуть на Придністров’я, то буде нанесено масований ракетний удар по Одесі, одеському порту, щоб не працював зерновий коридор. А якщо не буде працювати зерновий коридор, буде зруйновано всю інфраструктуру в Одесі, в одеському порту. Тобто будуть проблеми в Африці, знову ж таки, для наших міжнародних партнерів. 

Що це за погрози? Це загальна концепція того, які плани розглядають на майбутнє саме російське командування. Вони дійсно зараз можуть розглядати варіанти зміни чинної влади силовим методом в Кишиневі.

2. Чим менше успіхів на сході, тим більш можливий сценарій дестабілізації Молдови?

Зараз росіяни можуть зіграти ва-банк. Вони дійсно не будуть мати найближчим часом жодних успіхів на сході, ми це розуміємо. Через місяць – два там взагалі може розпочатися дуже цікаві події. Їх наступальний ресурс зменшується, а наш наступальний ресурс – збільшується. У нас формуються нові повноцінні підрозділи на базі західної комплектації, західної техніки. 

Дестабілізація Молдови – це один із  найнегативніший сценарій. Позитивний теж існує. Росіяни вміють насичати панікою інформаційний простір. Саме цим вони зараз і займаються. Але цікаво інше. Їхнє міністерство закордонних справ зробило заяву, міністерство оборони рф зробило заяву… а що після цього? А після цього нічого не відбувається. Тиша. Тиждень, два, а потім місяць, а потім: ось бачите, ми попередили – і Україна нас злякалася, ось бачите, вони до нас прислуховуються. 

Але продовжує напружувати те, що зараз майже кожен гарнізон на  території Придністров’я знаходиться у повній бойовій готовності. 

3.Чи реально нанести дистанційні удари по військовим складам по Колбасній, по зосередженням сили, щоб не заводити піхоту?

По Колбасній ніхто удари наносити не буде. По-перше, це дійсно буде досить потужний вибух, навіть не дивлячись на те, що там значна частина боєприпасів знаходиться на збереженні  під землею. По-друге, там розташовані металургійні та цементні підприємства. Вони можуть бути значно пошкоджені. Але тут грає роль не лише економічна складова. Ще може бути серйозна екологічна проблема. Тому ніхто наносити удари по Колбасній не буде. І взагалі навіщо це робити?

4. Які підстави для заворушення в Молдові?

Це логічне питання. Але, чи керується росія взагалі логікою та раціональними сценаріями? Втім, зараз вони їдять той інформаційний фастфуд, який їм активно згодовують. Тож про логіку тут не йдеться.

Зараз ми спостерігаємо в Кишиневі час від часу якісь активні дії протестного характеру. Нещодавно, наприклад, там була акція «Ми за мір». Такий собі протест – вийшло пів сотні якихось студентів. Соціалісти там зараз  намагаються також каталізувати ситуацію. Отже, комбінуючи протестні настрої з насиченням інформаційного простору інформацією, що Майя Санду “нацистка”, яка намагається у зговорі з Києвом щось там зробити проти Придністров’я – таке буде досить нормальне для їхнього споживача інформаційного фастфуду пояснення, чого взагалі так зване СВО і в Молдові може відбутися. Насправді, все це досить примітивно, але вони використовують саме такі пояснення, і це працює.  

5. Речі, які важливо знати

Ми не маємо втрачати Молдову як проєвропейську державу. Так, Молдова не демонструвала активності щодо підтримки України. Так, були ще можливості підтримки України у 2022-му році, які Молдова проігнорувала. Але не треба ображатися на Майю Санду. У них дуже складна ситуація насправді. І втрачати Молдову саме як проукраїнську та проєвропейсько орієнтовану країну, ми не можемо собі дозволити. Це перше.

Друге. Звісно, ми всі розуміємо, що питання Придністров’я так чи інакше треба буде вирішувати. І майбутнє Придністров’я – саме в складі Молдови. Майбутнього Придністров’я за межами складу Молдови не може бути. Зараз у Придністров’я немає майбутнього. Воно живе у такому форматі, без майбутнього вже не перший десяток років. 

Ну і третє, найголовніше. Віримо ЗСУ!

Олександр Коваленко (відомий під ніком zloy_odessit) – провідний експерт Українського центру дослідження проблем безпеки імені Дмитра Тимчука. Автор книг «11 днів без Путіна», «Інформаційна війна у режимі Standalone» та співавтор монографії «Стратегічні комунікації в умовах гібридної війни: погляд від волонтера до науковця». Він бере активну участь у протидії російській пропаганді з 2014 року. 

Відеоверсію дискусії можна подивитися на Youtube каналі проєкту Re:OpenUkraine https://youtu.be/SYeU-48Lmj0 

Раніше “Одеське Життя” розповідало про нові провокації росії у Приднистров’ї та реакцію на них України.

Читайте також про те, що кордон Одещини із Приднистров’ям перетворять на фортецю і скільки українських зосереджено біля кордону з непризнаною республікою.

Ще за темою:

Чи загрожує Одесі «ядерна бомба» з Придністров’я

Фото: сторінка проекту Re:OpenUkraine в facebook

Share
Юлия Сущенко

Перед тем, как прийти в "Одесскую жизнь" 15 лет работала на телевидении. Благодаря новыми технологиями пытаюсь соединить ТВ и газетный форматы: веду стримы на facebook-странице и собираю интересные видеоистории. Больше всего в жизни люблю движение и путешествия. Девиз “Интересно там, где я”.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22