Статті

Право на самооборону: як захиститися від нападу і не порушити закон

Кожна людина має право на необхідну самооборону. Коли ви нападають, ви можете дати агресорові відсіч, не чекаючи прибуття поліції. Але це право не абсолютне. Якщо нападник зазнає серйозних тілесних ушкоджень або помре, ви можете опинитися за ґратами.

Давайте подивимося, де межа між допустимою обороною та її перевищенням.

Що таке необхідна оборона?

Це дії, вчинені для захисту себе або іншої людини від небезпечного зазіхання. Ви можете завдати нападникові необхідної шкоди, яка зупинить його або запобіжить агресії. У Кримінальному кодексі сказано, що можна оборонятися, коли зазіхають на інтереси суспільства й держави, а не лише на ваші права.

Якщо ви захищаєте від зазіхання громадський та державний лад, ваше майно, права та свободи громадян – то ваші дії не будуть адміністративним правопорушенням. Шкода, заподіяна нападникові, вважатиметься необхідною обороною. Головне, щоб не були перевищені допустимі межі.

Що означає перевищення необхідної оборони?

Це означає, що нападник зазнав від своєї жертви серйозної шкоди, яка явно не відповідала ситуації або небезпеці. Кримінальна відповідальність настане, якщо агресор помире або зазнає тяжких тілесних ушкоджень.

Якогось певного алгоритму, щоб зрозуміти, де проходять межі необхідної оборони, немає. У кожному конкретному випадку суд враховує обставини справи. Тому за сходими справами можуть бути абсолютно різні рішення.

Стаття на тему: Сам собі захисник. Десять питань про самооборону

Наприклад, в одному випадку про домашнє насильство жінка вихопила у свого п’яного чоловіка ніж і вдарила його в груди. Суд визнав її невинною. В іншому випадку, з подібними обставинами – жінці призначили покарання, незважаючи на те, що були докази систематичного насильства з боку чоловіка. Юристи називають це “лотерею від українських судів“.

За вбивство при перевищенні меж оборони передбачено виправні роботи або позбавлення волі на строк до 2 років.

У яких випадках перевищення допустимого захисту не вважається злочином?

Ви можете використовувати будь-які підручні засоби й навіть зброю, щоб захистити своє життя, у таких випадках:

  • для відбиття атаки групи осіб
  • коли нападник проник до вашого житла
  • на вас напала озброєна особа

Якщо ви перевищили межі необхідної оборони, то в цих трьох випадках закон не мусить переслідувати вас. Ви звільняєтеся від кримінальної відповідальності.

За словами адвоката Романа Родіна, якщо вночі до вас у вікно залізе невідома особа, то ви можете використовувати всі доступні методи для захисту. Але самооборона вважається виправданою, якщо загроза була для вашого життя, а не для вашого майна. Захищати майно закон не забороняє, але якщо ви завдасте невиправданої шкоди несподіваному відвідувачу, то зазнаєте відповідальності.

Якщо під час необхідного захисту ви переживали сильне психічне збудження і не могли оцінити шкоду, яку завдали зловмиснику, то вас також мають звільнити від кримінальної відповідальності.

Читайте також: Як уберегтися від «гоп-стопу»?

Що можна використовувати для оборони?

Без спеціального дозволу можна використовувати газові балончики та пневматичну зброю, якщо калібр менше 4,5 мм, а швидкість кулі не перевищує 100 м/с. Адвокати не радять носити електрошокер, бо він належить до спецзасобів і заборонений для звичайних громадян.

Мисливські рушниці та гвинтівки можна використовувати лише після отримання спеціального дозволу. Те саме стосується газових пістолетів, холодної зброї та арбалетів. Зберігання та застосування такої зброї без дозволу карається штрафом, виправними роботами або позбавленням волі на строк від 3 до 7 років.

У разі завдання шкоди нападникові треба якомога скоріше зателефонувати до швидкої допомоги та поліції. До прибуття лікарів потрібно надати першу допомогу потерпілому.

Читайте також: Арсенал самозахисту — хто та як може придбати зброю?

Фото: FreeImages

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Церковні свята 18 жовтня: прикмети, кого шанують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 18 жовтня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Прогноз магнітних бур: чи активне Сонце 18 жовтня

За даними Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, сегндня очікується… Читати далі

2024-10-18
  • Новини партнерів

Як вигідно купити пластикові вікна: поради та рекомендації

Сучасний ринок пропонує широкий вибір варіантів, і щоб зробити правильний вибір, варто врахувати декілька ключових… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 18 жовтня: перші заморозки

Завтра, у п'ятницю, 18 жовтня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна осіння… Читати далі

2024-10-17
  • Новини

Автівка задарма: шахрай з СІЗО продавав неіснуючий позашляховик

В Ізмаїльському слідчому ізоляторі на Одещині ув’язнений продав через інтернет неіснуючий позашляховик. Жертвою шахрая став… Читати далі

2024-10-17
  • Статті

Падали карнизи, стіни і балкони: 5 найпотужніших землетрусів в історії Одеси

Одеса, з моменту свого заснування, неодноразово стикалася з природними катастрофами, які змінили не тільки вигляд… Читати далі

2024-10-17