Статті

Податок на житло: як одеситам вберегтися від некоректного нарахування? (відео)

У 2025 році, вже другий рік поспіль, українцям доведеться сплачувати податок за «зайві» квадратні метри житла. Після торішніх платіжок від податкової громадяни буквально вибухнули від неправильних нарахувань. Виявилось, що у реєстрах може з'являтися уся нерухомість, з якою ви мали справу раніше. Тож розберемося, як уникнути помилок, перевірити свої дані заздалегідь і що робити у спірних ситуаціях.

Хто має платити податок на нерухомість?

Податок стосується всіх власників житла, площа якого перевищує встановлені норми:

  • Квартири: понад 60 квадратних метрів
  • Будинки: понад 120 квадратних метрів
  • Квартири + будинки: понад 180 квадратних метрів

За кожен квадратний метр понад ці норми власник зобов’язаний сплатити податок. Його розмір залежить від ставки, яку встановлює місцева влада. Максимальна ставка — 1,5% від мінімальної заробітної плати за один квадратний метр. Для 2024 року це 106,5 гривні за метр. Детальніше про те, як дізнатися точний відсоток податку, де підрахувати ваші квадратні метри і хто звільнений від сплати — дивіться у відео на нашому YouTube-каналі.

Проблеми з нарахуванням податку

Одна з головних проблем, із якою стикаються громадяни — некоректні дані про нерухомість у податкових актах. Податкові «листи щастя» інколи містять інформацію про квадратні метри, які вам не належать. Некоректна інформація підтягується з реєстрів. Тож у своїх податкових актах ви можете побачити майно, яке належало вам у минулому.

Щоб уникнути таких ситуацій, слід заздалегідь перевірити інформацію:

  1. Відвідайте електронний кабінет платника податків на сайті Державної податкової служби.
  2. Створіть електронний ключ та увійдіть на власну сторінку.
  3. Перевірте актуальні дані про нерухомість, зареєстровану на ваше ім’я.
  4. У разі помилки подайте заперечення або заяву через електронний кабінет із документами, які підтверджують, що надлишкова нерухомість вам не належить.

На що звернути увагу?

До 1 липня 2025 року кожен власник нерухомості отримає повідомлення з точним розрахунком податку. Перевірте його уважно, щоб уникнути помилок, і не зволікайте зі сплатою. 

Якщо ви отримали лист з некоректними даними щодо податку, маєте законне право оскаржити ці нарахування. Бухгалтер «Одеського життя» Вікторія Кучурка радить: 

«Найкраще зробити це одразу після отримання податкового акта. Ігнорування цього документа може призвести до отримання податкового повідомлення-рішення, яке вже вимагатиме повної сплати суми. Оскаржити його теж можливо, але буде значно складніше. Тому перевіряйте дані своєчасно – особисто у податковій або дистанційно через ваш електронний кабінет».

Якщо виникли питання, звертайтеся до податкової служби на «гарячу лінію» ДПС України — 0800-501-007.

Що робити, якщо житло пошкоджене або зруйноване?

Власники житла, яке було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій чи інших надзвичайних ситуацій, мають право на звільнення від сплати податку. Для цього необхідно:

  1. Внести дані про пошкодження до відповідного реєстру.
  2. Подати заяву до податкових органів із документами, що підтверджують статус житла.
  3. Отримати підтвердження про звільнення від податку або відстрочку.

Важливо! У таких випадках власники можуть бути звільнені від сплати податку, починаючи з першого дня місяця, коли було офіційно зареєстровано пошкодження або знищення майна.

Чим загрожує несплата податків?

Несплата податку може призвести до багатьох проблем:

  • Штрафів: за перший місяць прострочення вам нарахують 10% від суми податку, за більший строк — сума зросте до 20%.
  • Блокування продажу нерухомості: нотаріус не оформить угоду, якщо є заборгованість. Продовжити процедуру стане можливим лише після погашення несплаченого податку.
  • Арешту майна: податкова може ініціювати судовий процес і накласти арешт на нерухомість. Через це неможливо буде продати житло.
  • Заборони на виїзд за кордон: це стосується ледь не усіх податкових заборгованостей, які потрапляють в базу. Тож, аби на кордоні вас не розвернули — впевніться, що у вас все сплачено.

Тому, навіть якщо ви не отримали офіційного листа від податкової прямісінько у руки — це не означає, що штрафні санкції оминуть вас. Перевіряйте власний податковий кабінет час від часу, аби прикрі помилки не спіткали вас зненацька.

Читайте також: Майже половина підприємців планують закрити бізнес – тривожна статистика

Share
Діана Федотова

Журналістика заполонила мене ще у студентські роки. Вже на другому курсі в Національному університеті «Одеська юридична академія» я обійняла першу посаду на телебаченні. Згодом отримала ступінь магістра журналістики. За вісім років я попрацювала як на одеських каналах та проєктах «Репортер», «Думська», «Редакція», так і стала власною кореспонденткою на каналах «Україна», «Україна24» та «Ми - Україна». За плечима чотири роки прямих включень з найгарячіших подій. Нині живу в Індонезії, однак продовжую слідкувати за життям рідної Одеси, чим і ділюся в «Одеському житті».

Recent Posts

  • Новини партнерів

Лаки для французького манікюру: які краще використовувати для класичного дизайну

Французький манікюр залишається улюбленим вибором багатьох жінок, адже він символізує елегантність, натуральність та стиль, а… Read More

25-01-2025 в 02:10
  • Новини партнерів

Що таке РПС і навіщо він потрібний

Для того, щоб боєць успішно виконував те завдання, яке перед ним поставлене, у нього під… Read More

25-01-2025 в 00:24
  • Статті

Як скасувати арешт на майно: поради юриста

У світі юридичних процедур арешт майна часто стає несподіваним і болісним випробуванням для власника. Ця… Read More

24-01-2025 в 23:18
  • Новини

На Молдаванці в Одесі прибиральник знайшов гранату

На вулиці Колонтаївській в Одесі прибиральник під час роботи виявив небезпечний предмет, схожий на гранату.… Read More

24-01-2025 в 22:49
  • Новини партнерів

Розрахунок мінімальної пенсії: хто має право і як її отримати?

Пенсія є важливою частиною соціального забезпечення громадян, а мінімальна пенсія гарантує базовий рівень підтримки для… Read More

24-01-2025 в 22:33
  • Новини

Військові з Одещини отримали нову машину швидкої допомоги

Військовослужбовці 11-ї бригади імені Михайла Грушевського отримали нову машину швидкої допомоги. Її передав британський фонд… Read More

24-01-2025 в 21:34