Статті

Перейменування в Одесі: як зараз називаються дві “ленінські” вулиці

Вулиця Леніна була в кожному населеному пункті за часів СРСР. Але владі цього було замало. Варіації "ленінських" назв, здавалося, були нескінченними. Сьогодні в рубриці про радянські назви одеських вулиць мова піде про дві з таких - Ленінської "Іскри" та Ленінського батальйону.

Париж та Одеса

“Париж вартий меси”. За переказами, ці слова промовив у 1593 році Генріх Наваррський, майбутній французький король Генріх IV. Нібито він блукав Парижем, милувався його красотами та… зовсім забув про обов’язкове церемоніальне відвідування релігійної установи.

Коротше, “прогуляв” обідню молитву. На докори наближених він відповів тією фразою, що стала крилатою. Ось і автор цих рядків, блукаючи іноді вулицями Одеси та будучи впевненим, що своїми красотами “моя” Одеса не поступається “його” Парижу (все, як в одеському анекдоті: я знову хочу в Париж! – ти вже був у Парижі? – ні, але я вже туди хотів і тепер знову хочу!), відповідально заявляє: Одеса таки варта того, щоб знати її історію. Принаймні, вивчаючи її за назвами вулиць.

Зараз у цьому питанні вельми хаотична ситуація: назви з різних причин змінюються, таблички на будівлях часто залишаються колишні, хоча деякі вулиці вже пере-перейменовані. А нерідко і пере-пере-пере…

Проспект Ленінської “Іскри”

Ось, наприклад, у 1958 році безіменна вулиця була названа Аеродромним шосе (іноді називали Чорноморським шосе). У 1979 році — це вже проспект Ленінської “Іскри”. У 1995 році — перейменований на проспект маршала Жукова. З 2016 року це проспект Небесної Сотні (Київський район).

Коротко про те, що таке ленінська “Іскра”. Слід підкреслити, що в ті роки, коли Союзом РСР командував Леонід Ілліч Брежнєв, шанування Володимира Ілліча Леніна було піднесено в ранг релігії. Тезки все ж по батькам.

Анекдот розхожий був, що Брежнєв рекомендував своїм найближчим партайгеноссе простіше до нього звертатися: не товариш Брежнєв, не Леонід Ілліч, а просто Ілліч. Ну і назви вулиць, відповідно, не останню роль грали.

Тут тобі і Крупська на табличках (ленінська дружина), і Дмитро Ульянов (його братик), і вулиця Леніна (куди ж без неї: навіть у селі Черезтинперелазунезачіпайлівка такий топонім мав бути наявним!), і Ілліча, і Ульянова (це дівоче прізвище Вови) і т.д. і т.п.

Та що там вулиці: в народі подейкували, що й одеколон був “Запах Ілліча”, і цукерки “Ленін в шоколаді”, і винце 0,7 літра плодово-ягідне “Ленін в Розливі” (це від назви озера, де він у курені від переслідувань ховався).

А “Іскра” – це революційна нелегальна марксистська російськомовна газета, заснована Леніним у грудні 1900 року в Мюнхені. Всього вийшло 112 номерів (вона виходила 1-2 рази на місяць тиражем 6-10 тис. примірників до жовтня 1905 року). У 1902-му німці її заборонили, редакція перекочувала до Лондона, у 1903-му – до Женеви.

До росії газета потрапляла через Україну і, зокрема, через Одесу. На честь одного з “листонош” в Одесі (хто б сумнівався?) була названа вул. Загубанського (у нього 10 ходок морем з валізою “Іскри”).

Вулиця Ленінського батальйону

А ще була в Одесі вулиця Ленінського батальйону. Потім – це вул. Армійська в Приморському районі, а з 2024 року – Незалежності. Ленінський батальйон, створений більшовиками в Одесі з добровольців на початку лютого 1918 року і проіснувавший всього кілька місяців, брав участь у боротьбі з австро-угорськими окупаційними військами та силами Центральної Ради.

Читайте також: В Одесі назвали вулицю на честь одного з шести Миколаїв Аркасів: історія дивовижної родини

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Share
Валерий Боянжу

В 1996 году с появлением в Херсоне частной и честной газеты "Гривна" ушел в журналистику. Редактор, шеф-редактор, Заслуженный журналист Украины (2007 год). 26 лет работал без отпуска, за этот период ни один номер газеты не вышел без моих материалов. 24 февраля 2022 года в вынужденный отпуск меня отправили убившие газету оккупанты. Длился он год. С начала 2023 года в Одессе я первый раз в жизни стал ВПЛ и второй раз в жизни - журналистом. Газеты "Одесская жизнь" и "На пенсии" меня подогрели, обобрали ( ой,нет, простите: подобрали, обогрели), а если без шуток - то просто реанимировали, вернув мне СЧАСТЬЕ общения с читательской аудиторией. Но домой так хочу - слов нет, чтобы передать.

Recent Posts

  • Статті

Винороб з Ізмаїла: про справжнє вино, яке лікує

Василь Бербер з самого свого дитинства бачив, як його дідусь та батько робили вино, проводили… Read More

2024-12-18
  • Новини партнерів

Засоби для зупинки кровотечі: сучасні рішення для невідкладної допомоги

У сучасній медицині та повсякденному житті використовуються спеціальні засоби, які забезпечують ефективну зупинку кровотеч різної… Read More

2024-12-18
  • Новини

Замість МСЕК: у яких лікарнях Одеської області визначатимуть інвалідність

З 1 січня 2025 року ліквідують медико-соціальні експерті комісії (МСЕК). В Одеській області попередньо визначили… Read More

2024-12-18
  • Новини

Новорічний стіл-2025: у скільки обійдуться традиційні страви

Більшість українців цього року змушені будуть економити на традиційному наборі продуктів для новорічного столу. За… Read More

2024-12-18
  • Статті

Імунітет до війни: що сталося з психікою українців під кінець 2024 року?

Стрес через війну, втрати, погіршення здоров’я, втома. Все це тягнеться вже четвертий рік з початку… Read More

2024-12-18
  • Новини

В Одесі невідомі залили фарбою Міськсад (фото)

Невідомі розлили білу фарбу на плитковому покритті в Міському саду. Одеські комунальники доклали чимало зусиль,… Read More

2024-12-18