Статті

Останній Ленін, передостанній Горький: в Одесі буде демонтаж пам’ятника та таблички

В Одесі ухвалено рішення демонтувати пам'ятну дошку Горькому, розташовану за адресою Ланжероновський узвіз, 2. Крім того, Одеська міськрада розгляне питання щодо демонтажу пам'ятника юному Леніну на вулиці Костанді, 4. Про це повідомляє ресурс «Деколонізація. Україна".

Чи останній це одеський Ленін?

Щодо пам’ятника Іллічу в юні роки, то він розташований на території дитячого центу «Юний судноремонтник» (вул. Костанді, 4). Виявляється, не всі Іллічі ще зникли з міста. І цей пам’ятник (знову ж таки, як виявилося) називають «останнім одеським Леніним».

Фото Думської

Чесно кажучи, я не поспішала б з поняттям «останній». Так називали вже безліч знесених одеських леніних. Потім виявлялося, що є ще, як ось цей, який молодий…

Де сховався барельєф Горького?

А ось щодо табличок, пам’ятників і, наприклад, того ж парку, який все ще носить ім’я Горького, то все складніше.

Як ми знаємо, парк ім. Горького збираються перейменовувати. Табличку на Ланжеронівській демонтуватимуть.

Саме час нагадати, що в Грецькому парку (напроти дитячого мега-майданчика) є барельєф Горького (творіння 1957 року), про який розповідала «Одеське життя». Барельєф створений на честь 40-річчя революції та на згадку про перебування письменника в Одесі. Його висота – 2 м 15 см. До речі, стан барельєфу – не дуже, м’яко кажучи…

Барельєф Горького у Грецькому парку
Підпис до барельєфу

На честь кого названо одеську Спиридонівську?

І – знову-таки про таблички на честь Горького. В Одесі у зв’язку з цим є цікавий казус. Вулиця Спиридонівська до цих пір зберігає ніжну пам’ять про ті часи, коли вона називалася ім’ям Горького. Та як береже! Як розповідала «Одеське життя», одразу під вказівником «Спиридонівська» читаємо на пам’ятній табличці, що вулиця названа на честь Горького (Пєшкова).

Ми не полінувалися, пішли й переконалися: меморіальна табличка висить на колишньому місці. Навіщо висить? Щоб потішити перехожих?

Тож з останніми-передостанніми декомунізованими-деколонізованими табличками-пам’ятниками у нас далеко не все так однозначно…

Читайте також:

Фото «2 ГІС», Думський, ТГ «Деколонізація. Україна» та автора

Share
Марія Котова

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 20-річним досвідом. Пише про життя, культуру та історію Одеси. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), авторка чотирьох книг прози. Публікації доповнює власними фото.

Recent Posts

  • Новини

На фронті загинув командир 110-ї мехбригади Сергій Захаревич – випускник Одеського інституту Сухопутних військ

На російсько-українській війні загинув командир 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, полковник Сергій… Read More

01-07-2025 в 18:50
  • Статті

Криміналіст Нацполіції Євген Шевцов розповів про особливості своєї професії абітурієнтам ВНЗ МВС України

Уході підготовки вступу до Вищих навчальних закладів МВС України криміналіст відповів на питання студентів, абітурієнтів… Read More

01-07-2025 в 18:27
  • Статті

Пеперуда в албанському селі Каракурт: старовинний обряд, відомі всій Одещині поліглоти, які закликають дощ (відео)

Село Каракурт, що в Болградському районі, унікальне – тут живуть видатні поліглоти. Мешканці розмовляють п’ятьма… Read More

01-07-2025 в 18:11
  • Новини

В Одесі відкрили оновлений інклюзивний пляж на 11-й станції Фонтану (фото, відео)

Сьогодні, 1 липня 2025 року, на 11-й станції Великого Фонтану в Одесі урочисто відкрили оновлений… Read More

01-07-2025 в 16:57
  • Статті

Реєстрація собак в Одесі: як це працює та чому це важливо

Початок реєстрації через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) домашніх тварин викликав багато питань. Поки в… Read More

01-07-2025 в 16:03
  • Статті

Нескорений ринок: як війна трансформує бізнес на Півдні України

Війна кардинально змінила правила гри для українського бізнесу, особливо в південних регіонах, таких як Одеська… Read More

01-07-2025 в 15:29