Статті

Одесити вимагають у влади міста скасувати Статут Одеси: що з ним не так

На сайті Одеської міської ради з’явилася петиція щодо скасування чинного Статуту міста Одеси та створення робочої групи для напрацювання нової редакції цього документу.

Ключові моменти:

  • Чинний Статут міста Одеси містить ідеологічну заангажованість та проросійську риторику, називаючи Одесу «містом російській імперії» та звеличуючи «подвиги російських військових»;
  • Документ закріплює статус російської мови як «мови міжнаціонального спілкування» та «невід’ємної складової культурної спадщини» міста, що суперечить українському законодавству;
  • Статут поширює радянські та російські наративи, такі як міф про заснування Одеси 2 вересня та святкування 10 квітня як «дня визволення», ігноруючи реалії незалежності України;
  • Минулі спроби оновити Статут виявилися невдалими через низьку якість розробки та ігнорування громадських пропозицій.

Обґрунтування необхідності змін

Автором ініціативи є громадський активіст Сергій Бондаренко. За його словами, рішення міської влади розмістити петицію є важливим кроком до оновлення документу, який давно викликає обурення одеситів.

В петиції йдеться, що чинний Статут територіальної громади міста Одеси, затверджений у 2011 році, має значні правові, змістові та ідеологічні недоліки. Він суперечить Конституції України, законам про декомунізацію та деколонізацію, ігнорує пам’ять борців за незалежність України.

Зокрема:

  • преамбула Статуту визначає Одесу як «місто російській імперії» й наголошує на «подвигах російських військових», що абсолютно неприпустимо в умовах російсько-української війни, яка триває й досі;
  • статут проголошує російську мову «мовою міжнаціонального спілкування в Одесі» та «невід’ємною частиною культурної спадщини», що йде всупереч з чинним законодавством України та рішенням Конституційного Суду;
  • документ також підтримує історичні міфи, як-от заснування Одеси 2 вересня (дата, пов’язана з російською імперією) та «день визволення Одеси» 10 квітня, ігноруючи фактичну радянську окупацію та здобуття Україною незалежності 24 серпня 1991 року.

Автор петиції наголошує, що ці положення не лише загрожують демократичному розвитку громади, а й роблять Одесу вразливою до інформаційного впливу країни-агресора, дозволяючи їм називати місто «російським», що прямо суперечить державній політиці національної безпеки.

Читайте також: Старий та новий гімни Одеси: що про них знають місцеві жителі (опитування)

Затягування з оновленням Статуту

Одеська міська рада ще у 2022 році визнала, що Статут застарів, але процес розробки нового документа відбувався без належної участі громадськості. 

Проєкти, які були оприлюднені у 2023 та 2024 роках, містили численні юридичні та фактологічні помилки, а також не врахували обґрунтованих пропозицій громадськості. На думку Сергія Бондаренка, це свідчить або про низьку компетенцію працівників міськради, які були залучені до розробки, або про небажання керівництва міста скасовувати чинний Статут, який має відверто проросійську спрямованість.

Вимоги до Одеської міської ради

У зв’язку з цим, мешканці Одеси вимагають:

  1. Скасувати чинний Статут міста Одеси, оскільки він суперечить Конституції та законам України, містить норми з ознаками російської та радянської пропаганди, порушує принципи історичної правди та гальмує європейську інтеграцію Одеси.
  2. Створити нову робочу групу для розробки сучасної редакції Статуту. До її складу мають увійти фахові юристи (зокрема, спеціалісти з муніципального права), історики та експерти з деколонізації, представники громадських організацій, а також громадяни, делеговані шляхом відкритого конкурсу або жеребкування.

Щоб міська рада розглянула петицію, вона має набрати тисячу голосів протягом трьох місяців.

Кожен одесит має можливість висловити свою позицію, перейшовши за посиланням та підтримавши цю петицію на сайті міської ради. Так можна прискорити очищення важливого міського документа від імперських та проросійських наративів.

Раніше ми повідомляли, що міська влада Одеси затягує розміщення петиції на відповідній сторінці мерії в інтернеті.

Дивіться також відео про те, що знають місцеві жителі про старий та новий гімни Одеси:

Share
Іван Свищ

Автор видання "Одеське життя". В медіа з 2002 року. Працював на радіостанції “Гармонія світу”, в “Газеті по-одеськи”, у бізнес-комунікаціях, проводив OSINT-розслідування. Закінчив філософський факультет ОНУ ім. Мечнікова. Автор дисертації “Віртуалізація культури”.

Recent Posts

  • Новини

П’яний одесит влаштував погром на цвинтарі – як він пояснив свій вчинок

Одеські поліцейські з'ясували, хто причетний до пошкодження пам'ятників на одному з міських цвинтарів – ним… Read More

16-07-2025 в 00:02
  • Новини партнерів

Протеїн для кожного дня: чи можна вживати білкові коктейлі поза тренуваннями?

Чи варто пити протеїнові коктейлі, якщо ви не займаєтеся спортом професійно? Розбираємося детально, з урахуванням… Read More

15-07-2025 в 23:38
  • Новини

На трасі Одеса – Рені перекинувся автобус із пасажирами

Сьогодні вдень, у вівторок, 15 липня 2025 року, на Одещині, на трасі Одеса – Рені… Read More

15-07-2025 в 22:52
  • Новини

Погода в Одесі 15 липня: чи очікувати довгоочікуваний дощ

За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у середу, 16 липня 2025 року,… Read More

15-07-2025 в 21:58
  • Новини

В Інфоксводоканалі працює чоловік, який має «досьє» на кожну трубу

Сафар Сафаров – людина з унікальною долею. Він є справжньою легендою міського водоканалу – забезпечує… Read More

15-07-2025 в 20:56
  • Новини

Під Одесою пролунали потужні вибухи – ворог атакував балістикою

Увечері вівторка, 15 липня 2025 року, російські агресори вкотре атакували Одеську область – потужні вибухи… Read More

15-07-2025 в 19:31