Питання: «Чи знаєте ви, де знаходиться пам'ятник танку «НП» («На переляк») у досвідченого одесита особливих проблем не викликає. Скаже, що у сквері у районі Розумовської. А ось на питання, як називається сквер, де стоїть цей самий «НП», відповість не кожен. А зветься Серединський сквер.
Танк стоїть собі як і раніше, викликаючи, до речі, вже найтривожніші асоціації, хоч і створений був у далекому сорок першому і не як танк а саме для переляку. Дивно взагалі, як страшне минуле перегукується зі страшним сьогоденням… Але ми сьогодні – про одеський Серединський сквер.
Все починається, по суті, з того, що саме тут, біля входу до старого скверика, не без радості зустрічаєш освідчення в любові до Молдаванки. Чому саме тут?
Колись на цьому місці знаходилася Серединська площа, описана в Бабелівських одеських оповіданнях (тут жила торгівля курями тітка Песя). До речі, адреси будинків навколо сьогоднішнього скверу теж звуться «Серединський сквер». Мабуть, це «середина Молдаванки»? Зупинимося у цьому, тим паче що точного пояснення назви немає.
Ну і ще зазначимо, що за радянських часів цим питанням мало хто ставив, бо іменувався сквер ім’ям Січневого повстання – на честь заводу, який, до речі, і зробив танки «НП». Їх було зроблено за різними даними від 60 до 100 штук. За основу взято трактор-тягач, який обшивали бронею, взятою на Одеському судноремонтному заводі.
Цікаво: мені навіть зустрілася інформація, що листи броні, які ставили на цей бронетрактор, колись було знято зі знаменитого бунтівного броненосця «Потьомкін». Може, лише легенда…
Отже, пройшли повз танк і визнання в любові до Молдаванки – і ось перед нами невеликий скверик, досить занедбаний, але з деревами і лавочками, і, головне, з дитячим майданчиком. До речі, завжди завантажена малюками.
Зверніть увагу: саме на цьому майданчику (і лише тут) ми зможемо прочитати, що ми знаходимося в Серединському сквері. Напис, правда, важкочитаний, але все ж таки є.
З іншого боку скверу є якась будова – чи то з недобудованим другим поверхом, чи то з такою ось верандою. Що за річ – зрозуміти важко. Все одно цей МАФ не працює.
Дорожнє покриття у сквері – так собі, лави, на щастя, цілі, а от урни – це щось. Ні, є, звичайно, традиційні, всі інші замінені пластиковими ящиками і пластиковими відрами.
Власне, всі визначні пам’ятки скверу ми вже перерахували. Тут немає кафешок, інших зручностей і взагалі все дуже скромно.
І дуже важко собі уявити, що Серединська площа за старих часів називалася «Косаркою»: тут була біржа вільнонайманих одеських косарів, звідки їх цілими бригадами забирали господарі на свої луки…
Читайте також: Одеська вулиця Михайлівська: змішання жанрів, стилів та настроїв
Марія Котова
Фото автора
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More