Одеському Будинку вчених – сто років! Звісно, не будівлі, яка значно старіше, а самому культурному науково-просвітницькому центру. От було б свято, якби не війна!..
Як зазначає директорка Будинку вчених Світлана Жекова, «ми не святкуємо, просто відзначаємо». Звісно: йде війна, а сам Будинок вчених став жертвою «чергового» рашистського прильоту у ніч на 23 липня 2023 року. Такі от «свіжі» сторінки і без того непростої історії Будинку вчених.
А історія та різна – зі світлими та дуже складними сторінками. Знав цей культурний науково-просвітницький центр за сто років все – розстріли вчених і науковців, закриття секцій, репресії, наслідки Другої світової війни… Про це розповідали його працівники, керівники наукових секцій під час святкової зустрічі, використовуючи слайди з фотографіями та документами…
Так, свято… Нагородження, квіти, доповіді, цікаві розповіді, згадки про минуле (перед повномасштабним вторгненням в Будинку вчених працювало біля 15 наукових секцій)… Все це відбувалося у залі, яка після того жахливого прильоту знаходиться у стані «більш-менш». Та щоб його провести навіть у ній, треба було отримати спеціальний дозвіл від спеціалістів. Бо ж стан самого Будинку та багатьох його історичних реліквій – жахливий.
– Звичайно, зараз ми не можемо працювати так, як це було раніше. Але ж сподіваємось на відновлення нашої діяльності у майбутньому, після нашої Перемоги. Відновлення, реставрація історичної спадщини – Будинку вчених – це наша надія, наша мета, наша мрія. Але, звісно ж, сподіватися на це у повному обсязі можна тільки після Перемоги. Зараз нас підтримують деякі благодійні фонди й ті люди, які допомагають нам власними грошима, – розповідає Світлана Жекова.
Як було зазначено під час святкової зустрічі, люди інколи по 50-100 гривень надсилають на розрахунковий рахунок Будинку вчених. От дійсно – хто скільки може…
Світлана Жекова сподівається, що в зиму будівля Будинку вчених «увійде» законсервованою. Це вкрай необхідно. В будівлі вже зроблено багато чого: навіть сходи «одягнені» у фанеру. Вікна теж тепер отримали такий самий «одяг»…
Біла зала… Піднімеш голову догори, подивишся: понівечена стеля… І квіти з плакатом про сторіччя Будинку – на тлі фанери. А ще – два стенди, сповнених болем:
– Ті два стенди ми зробили нещодавно. Один з них, як бачите – з осколками ракети, які знайшли при розчищенні епіцентру вибуху. А цей – з фотографіями, як виглядав Будинок вчених до «прильоту» і після, – пояснює методистка Будинку вчених Людмила Роговська.
Тут, як кажуть, «без слів»…
Якщо в вас е бажання і, головне, змога, допомогти Одеському будинку вчених, то ось реквізити для перерахування благодійної допомоги:
Фото авторки
Сьогодні, 20 липня, вчені не бачать потужних геомагнітних збурень, які можуть впливати на Землю і… Read More
Український боксер Олександр Усик переміг британця Даніеля Дюбуа в титульному поєдинку, який відбувся 19 липня… Read More
У Болградському районі Одеської області сталася ДТП, у якій травмувався водій мотоцикла. Хто винний у… Read More
Синоптики Гідрометцентру Чорного та Азовського морів розповіли, чи порадує погода мешканців Одеси та Одеської області… Read More
Зі школи ми знаємо, що свині – тварини соціальні та надзвичайно чистоплотні. Але одесити пішли… Read More
В Одесі комунальні служби продовжують ліквідувати наслідки нічної масованої дронової атаки, яку зазнали цієї ночі… Read More