Статті

Одесит у космосі: за що ім’ям Георгія Добровольського назвали проспект

Зараз у рамках декомунізації в Одесі відбувається перейменування міських топонімів. Однак перейменовувати потрібно не всі — у місті чимало вулиць і проспектів з перших днів існування носили імена видатних жителів нашого міста. До таких топонімів належить і проспект Георгія Добровольського — одеського космонавта, який загинув під час спуску космічного апарату на Землю.

Георгій Добровольський народився 1 червня 1928 року в родині військового. Батьки Георгія розійшлися, коли хлопчикові було лише два роки, і матері одній довелося виховувати сина. З дитинства Добровольський мріяв стати капітаном океанського корабля, але мрії зруйнувала Друга світова війна. Під час фашистської облави Георгія заарештували і виявили в нього пістолет. За це хлопчика засудили до каторжних робіт на 25 років, проте йому вдалося втекти з в’язниці.

Після визволення Одеси Георгій вступив до Одеської спеціальної школи ВПС, і саме там у нього виникло бажання стати льотчиком. Він вступив до Чугуївського військово-авіаційного училища, а пізніше, вже після війни, закінчив військово-повітряну академію.

У 1962 році Добровольського прийняли до загону космонавтів. А в червні 1971 року на кораблі «Союз-11» він вирушив у космос. Під час польоту він отримав безліч привітань, і найдорожче було від Леоніда Утьосова: «Одесит у космосі. Одесити щасливі». У космосі екіпаж космічного корабля пробув близько місяця і провів великий комплекс наукових досліджень.

Під час повернення на Землю 30 червня 1971 року несподівано сталася розгерметизація спускового апарата — раніше, ніж потрібно, відкрився один із клапанів. Усі космонавти загинули. Похорон відбувся на Красній площі — урни з їхнім прахом були замуровані в Кремлівській стіні.

Георгій Добровольський був навічно зарахований до списків авіаполку, в якому проходив службу, 1979 року йому було відкрито пам’ятник, а на будинку, де він народився, встановлено меморіальну дошку. Посмертно Георгію Добровольському було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

На вокзалі в Одесі встановили систему очищення питної води

На одеському залізничному вокзалі з’явилася система доочищення води. Пасажири можуть безкоштовно набрати питну воду прямо… Read More

12-07-2025 в 07:31
  • Positive News

Одеський гумор: надійні паролі та боротьба з корупцією

Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More

12-07-2025 в 06:11
  • Новини

Сонячна активність і магнітні бурі: прогноз на 12 липня

Сьогодні, 12 липня, серйозних магнітних бур не прогнозується. Геомагнітне поле залишатиметься спокійним, а можливі коливання… Read More

12-07-2025 в 05:41
  • Новини

В Одесі людина-павук намагався залізти у вікно багатоповерхівки

У мікрорайоні житлового комплексу «Одіссей» в Одесі зафіксували чоловіка в костюмі Людини-Павука, який намагався залізти… Read More

11-07-2025 в 22:33
  • Новини

На півдні Одещини спостерігали рідкісне місячне явище

10 липня над Чорним морем біля острова Зміїний можна було спостерігати незвичне астрономічне явище —… Read More

11-07-2025 в 21:33
  • Новини

Прогноз погоди в Одесі на суботу, 12 липня

У суботу, 12 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

11-07-2025 в 20:33