Статті

Одесит у космосі: за що ім’ям Георгія Добровольського назвали проспект

Зараз у рамках декомунізації в Одесі відбувається перейменування міських топонімів. Однак перейменовувати потрібно не всі — у місті чимало вулиць і проспектів з перших днів існування носили імена видатних жителів нашого міста. До таких топонімів належить і проспект Георгія Добровольського — одеського космонавта, який загинув під час спуску космічного апарату на Землю.

Георгій Добровольський народився 1 червня 1928 року в родині військового. Батьки Георгія розійшлися, коли хлопчикові було лише два роки, і матері одній довелося виховувати сина. З дитинства Добровольський мріяв стати капітаном океанського корабля, але мрії зруйнувала Друга світова війна. Під час фашистської облави Георгія заарештували і виявили в нього пістолет. За це хлопчика засудили до каторжних робіт на 25 років, проте йому вдалося втекти з в’язниці.

Після визволення Одеси Георгій вступив до Одеської спеціальної школи ВПС, і саме там у нього виникло бажання стати льотчиком. Він вступив до Чугуївського військово-авіаційного училища, а пізніше, вже після війни, закінчив військово-повітряну академію.

У 1962 році Добровольського прийняли до загону космонавтів. А в червні 1971 року на кораблі «Союз-11» він вирушив у космос. Під час польоту він отримав безліч привітань, і найдорожче було від Леоніда Утьосова: «Одесит у космосі. Одесити щасливі». У космосі екіпаж космічного корабля пробув близько місяця і провів великий комплекс наукових досліджень.

Під час повернення на Землю 30 червня 1971 року несподівано сталася розгерметизація спускового апарата — раніше, ніж потрібно, відкрився один із клапанів. Усі космонавти загинули. Похорон відбувся на Красній площі — урни з їхнім прахом були замуровані в Кремлівській стіні.

Георгій Добровольський був навічно зарахований до списків авіаполку, в якому проходив службу, 1979 року йому було відкрито пам’ятник, а на будинку, де він народився, встановлено меморіальну дошку. Посмертно Георгію Добровольському було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі чутно вибухи: місто атакували дрони (ОНОВЛЕНО)

Пізно ввечері 24 травня 2025 року російські ударні безпілотники атакували Одесу. Мешканці міста чули стрілянину… Read More

24-05-2025 в 23:51
  • Статті

Будівельна амністія: як легалізувати самочинне будівництво

В Україні житло часто будують без відповідних дозволів, дотримання будівельних норм та оформлення документів. Такі… Read More

24-05-2025 в 23:34
  • Новини

Погода в Одесі 25 травня: грози підкрадуться до області, але Одесу оминуть?

За прогнозами синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, в неділю, 25 травня 2025 року,… Read More

24-05-2025 в 22:50
  • Статті

Фестиваль ромської культури в Одесі: танці, співи, єдність!

Суботній день після чергового обстрілу рашистами Одеси здався майже чарівним. Життя триває. Наче ще одним… Read More

24-05-2025 в 22:08
  • Новини

Світове визнання української незалежної журналістики: АНРВУ отримала гран-прі INMA 2025

Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» (АНРВУ), куди входить і видання «Одеське життя», здобула найвищу нагороду… Read More

24-05-2025 в 21:05
  • Авторський блог

Герострат у Києві: як донощик спалив українську історію

Кто не знает, Герострат — мешканець давньогрецького міста Ефес — влітку 356 року до нашої… Read More

24-05-2025 в 19:34