Вісімдесятий день війни... Ми спускаємося сходами в арт-простір «Діалоги» на Соборній площі, 2, і потрапляємо у світ, де час, здається, зупинився... Виставка у воєнний час? Та ще яка! Мереживна, рукодільна, де сплелися візерунки доль і часів.
Все, здається, потопає в мереживах та інших рукотворних красах, а багато хто з тих, хто сидить скромно на стільчиках вздовж стін – ті самі майстрині. І абсолютній більшості з них уже далеко…
Як розповідала «Одеське життя», проект «Зберігачі часу онлайн» (реалізується за підтримки Forum ZFD, Німеччина) стартував ще у дні першого локдауну у квітні 2020 року. Ініціатор його створення – голова громадської організації «Всеукраїнська спілка активного довголіття «ІТ-бабусі» Ольга Філіппова.
Пізніше ми розповідали, що в ході проекту було оголошено конкурс «Мереживо часу». Його метою стало повернути пам’ять про недооцінену творчість жінок-рукоділок, які своїми руками створювали красу. Учасниці проекту збирали старовинні речі, пов’язані з рукоділлям, записували історії рукоділниць та вироблених ними виробів.
З перших днів війни Ольга Філіппова разом із волонтерами проекту «Зберігачі часу онлайн» стала реально допомагати тим, хто не здатний подбати про себе сам.
І все ж, виставка «Мереживі часу» відбулася! Як каже сама Ольга, – «на зло війні!».
Мереживні підставки під старі чорнильниці та попільнички, вишиті вироби, неймовірної краси постільна білизна, створена руками майстринь. Багатьом із цих виробів – під сто років. Як розповідають самі учасниці цієї виставки, «принесла те, що ще моя мама вишивала (в’язала, плела тощо). Мами вже немає, а її рукотворні роботи я зберігаю досі». Інші роботи – «молодші», та їхні автори – тут же.
За кожним таким твором – чиясь доля, яку немов ув’язали у представлений виріб, вплели вмілими пальцями власний особистий досвід, свої думки, переживання, надії та радості.
Вишиті картини та створені руками іграшки, серветки та підставки, маленькі сумочки та гаманці з макраме, рушники.
Виставка вийшла дуже теплою, ніби сам час мудро вплутався в кожен представлений виріб, який і тішить, і дивує і нагадує: не буває, мабуть, ні в чиїй долі тільки легкого та світлого, краса створюється працею та творчістю. А за кожною подушечкою-серветкою – якась історія, дуже особиста…
Виставка в арт-центрі «Діалоги» відкрилася під звуки музики у виконанні Олексія Семенищева та Валерія Черніса. І кожна пісня у виконанні одеситів також звучала як особиста історія. З тієї, ймовірно, причини, що наша головна «особиста історія» у дні війни стає спільною, єдиною, однією на всіх…
Ольга Філіппова наголошує:
– Одна з цілей цієї виставки – підтримати наші ЗСУ. Під час виставки можна придбати деякі експонати, сувеніри. Всі кошти будуть перераховані на придбання тактичних аптечок для наших захисників. Наш надійний партнер – ГО «Суспільство та історична спадщина» та Олександр Бабич, який займається волонтерською діяльністю на користь ЗСУ.
І так, виставка сьогодні тільки відкрилася, а триватиме вона буде два тижні (до 28 травня), протягом яких ви зможете потрапити в дивовижний світ, де сплелися в одне єдине майстерно сплетене мереживо день вчорашній і сьогоднішній. Протягом цих двох тижнів у творчому просторі «Діалоги» (пл. Соборна, 2) також проходитимуть майстер-класи, зустрічі, дискусії.
Читайте також: Одеса на воєнному стані, день 76-й: «філія» Старокінці
Фото Марії Котової
У Березівському районі Одеської області сталася масштабна екологічна трагедія - в один момент на пасіках… Read More
Браслет елегантно підкреслює витонченість зап'ястя, додає завершальний штрих діловому образу або стає яскравим акцентом у… Read More
Патріотична інсталяція «Алея незламних міст» на Біржовій в Одесі буде доступна до 20 липня. А… Read More
У п'ятницю, 4 липня 2025 року, розпочалася 1227-та доба з початку широкомасштабної агресії країни-терористки Росії… Read More
Сьогодні, 4 липня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити до вечора… Read More
Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші офіційно став академічним театром. Це визнання багаторічного внеску… Read More