Статті

Новий одеський музей: неймовірні експонати, вражаючі історії (фоторепортаж)

Здається, цей новий одеський Музей з’явився якось сам собою, бо не з’явитись він просто не міг… Але в нього вже є своя історія — в чомусь неймовірна, в чомусь — вражаюча…

«Нам є, що розповісти про цю війну»

Ми заходимо в одеську екскурсійну агенцію «Тудой-сюдой», яку створив одеський історик, краєзнавець, голова ГО «Суспільство та історична спадщина» Олександр Бабіч…

Олександр Бабіч

Агенція з першого дня повномасштабної війни перетворилася на відомий волонтерський центр, а Музей… Ось і він — з неймовірними експонатами, вражаючими історіями.

ЗапитуюОлександра Бабіча про новий Музей (до речі, екскурсії в агенції «Тудой-сюдой» гіди теж продовжують проводити, але, звісно, менше, та й формат змінився на новий).

Все просто й складно водночас: клопітка волонтерська робота й «породила» цей Музей на Гоголя, 10

— Волонтерська діяльність — це ж робота «двадцять чотири на сім». Тому ми й зараз працюємо над якимось зрозумілим графіком роботи створеного Музею, аби люди могли потрапити сюди. До речі, в нас нема ніякого встановленого прайсу на відвідування експозиції. Тільки донати — хто скільки може. І все, що ми отримаємо від відвідувачів, піде тільки на потреби ЗСУ. Це єдине рішення, яке ми могли прийняти! — каже Олександр.

Потім додає головне:

— Музей був створений, бо нам є, що розповісти про цю війну. Кожний експонат — це своя окрема історія. І часто вони потрапляли сюди як дарунок від наших захисників — це така своєрідна подяка за волонтерську допомогу.

«Орк звичайний, орк прокачаний»

Станіслав Бородашкін — 33-річний гід з Херсона. Ссвого часу вирвався з окупованого міста в Одесу. Тепер він волонтер, той самий, що з командою «Тудой—сюдой» працює «двадцять чотири на сім», а ще екскурсовод новоствореного одеського Музею, який вже має назву — «Музей українського спротиву».

Станіслав Бородашкін

…Все починається з «Ареалу проживання москаля» на війні… Тут навіть їхній бліндаж відтворений.

Яка екіпіровка, яку має тактичну аптечку і їжу на війні «орк стереотипний, звичайний», а в що — той, хто «рангом вище», «прокачаний»?

— Отака кєпочка знайшлася. Ви тільки прочитайте — «среди воров все честно»… Мабуть, «вагнерівець»… А ця їжа… Як вони її вживають? Наш «Живчик» перетворили (вкрали) на «Живунчик». А от подивіться на цю так звану тактичну аптечку. Ніякого ж толку з неї, джгути «розсипаються», зате вложили «духовні скрепи» — ікону з молитовником… У «прокачаних» — все трохи краще: навіть каски британські зустрічаються, бронеплити (плитоноски) для бронежилетів надійніші тощо.

Від «військово-побутових» речей ми переходимо до зброї. Станіслав розповідає, як перед тим, як викласти її на очі відвідувачів Музею, над нею працювали фахівці, аби, не дай Боже, вона не виявилася небезпечною. Все з фронту.

Зброя і наша, і москальська (трофейна). Кулемети, гільзи і ще, ще, ще… Навіть зброя з славнозвісної Чорнобаївки стала музейним експонатом.

Уламки ракет з «точною адресою» і «правильна медицина»

Уламки ракет — особлива вражаюча сторінка Музею українського спротиву. Бо кожний такий уламок має свою жахливу історію з точною адресою. Ось цей — від «прильоту»по одеському ЖК «Тірас», коли загинули вісім одеситів, у тому числі — й тримісячна Кіра. Цей — з Будинку вчених.

А ось і «чарівний» ніж, який врятував життя нашому військовому… А це — збитий над Краматорськом безпілотник…

Волонтерськи справи… Станіслав показує, що таке «справжня» допомога нашим захисникам, а яка, як би люди не старалися, зовсім і не потрібна, щоб не сказати більше. Як це? А от як: спеціальні суміші для харчування, ті ж тактичні аптечки, не кажучи вже про іншу «медицину» повинні приносити реальну користь. Навіть медична «наліпка», яку прислали добрі люди аж з Америки, може виявитися марною, щоб не сказати більше.

Тому все-все, що волонтери (вони ж спеціальні курси проходять!) відправляють на фронт, проходить через пильне око фахівця. Особливо коли мова йде про медицину, про ті ж тактичні аптечки…

…Тут кожна річ — окрема історія, яку вам розкажуть, яка вас не зможе не вразити. І кожний експонат (Боже, яким недоречним здалось мені це звичне поняття у новому Музеї!) — немов жива сповідь про цю війну.

…Ви хочете сюди завітати і не знаєте, як це зробити?

Будь ласка, зайдіть на сторінку «Тудой-сюдой» в Instagram. З питаннями про екскурсії до Музею українського спротиву можна також й зателефонувати: 0949488201; 0999243123.

Марія Котова

Фото авторки

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22