Невідома Одеса: хто такий Тимофій Ковалевський, чим знамениті його дача і вежа

У людей часто виникає запитання: хто такий Ковалевський і чим відома його дача. Ще б пак: цілий мікрорайон Одеси названо саме так. Є й однойменна вулиця - Дача Ковалевського. До того ж. ця історія пов'язана і з нашим одеським водогоном. А "водна проблема" була однією з найгостріших в Одесі.

Про одеську дачу Ковалевського, самого Ковалевського і його водонапірну вежу розповів на своїй сторінці у Facebook одеський історик і краєзнавець Сергій Матвєєв.

«Історія дійсно цікава. Купець із Таганрога Тимофій Ковалевський 1849 року взявся за будівництво водопроводу в Одесі. Він облаштував підземну галерею для забору води з джерела на Фонтані, поставив насоси, що приводилися в дію паровими машинами, звів цегляну водонапірну вежу заввишки 45 м і проклав трубу завдовжки 12 км до перетину Старопортофранківської та Великої Арнаутської. Вода надходила в металевий бак, водовози з неї наповнювали свої бочки і розвозили далі вулицями. Але з часом кількість води від джерела поступово зменшувалася, а якість води погіршилася», — розповідає Сергій Матвєєв.

Ну а далі краєзнавець наводить відому легенду (хоча, хто знає?) про долю самого Ковалевського:.

«За легендою, яка насправді далека від реальності, обтяжений боргами і переслідуваний кредиторами, Ковалевський у 1860-х роках кинувся зі своєї вежі на вулиці, яку зараз і називають ім’ям Дачі Ковалевського».

А що ж вежа?

«А цегляну вежу розібрали тільки в 30-х роках минулого століття, і мене свого часу довго мучило питання, який же фундамент мав бути під таку кам’яну вежу заввишки в сучасну 16-поверхівку. Територіально вежа і будинок Ковалевського знаходилися на місці, сучасна адреса якого — Дача Ковалевського 111, колишній Будинок творчості письменників. Але що стало з фундаментом вежі, так для мене і залишилося загадкою, хоча зустрічав спогади, що біля тильних воріт Будинку творчості була заросла бур’яном ділянка із залишками зруйнованої цегляної будови, заввишки в кілька метрів, і найімовірніше, що це саме те, що залишилося від сумнозвісної водонапірної вежі таганрозького купця — почесного громадянина нашого міста», — розповідає Сергій Матвєєв.

Ця історія давно не залишає людей байдужими. Багато хто вважає, що навряд чи Ковалевський кидався з власної вежі.

До речі, один із «батьків» цієї легенди (або були) — письменник Костянтин Паустовський. Із «Часу великих очікувань» — однієї з найбільш одеських книжок прозаїка — стає відомо, звідки письменник почерпнув інформацію:

«…Ця станція називалася «Дача Ковалевського». За своєю звичкою ніколи не їздити наосліп я дістав книжку «Старая Одесса» і прочитав у ній усе, що стосувалося дачі Ковалевського… У «Старій Одесі» я вичитав, що якийсь одеський самотній багатій Ковалевський купив шматок сухого прибережного степу, побудував над морем будинок і поруч із ним — високу круглу вежу, схожу на маяк… Він кілька разів пив на верхньому майданчику цієї башти чай, а потім нарешті кинувся з башти й розбився на смерть. Будинок швидко перетворився на руїни. Ніхто не хотів купувати громіздку й похмуру споруду, а вежа збереглася і згадувалася в усіх лоціях-керівництвах для плавання Чорним морем…».

Читайте також: Одеські історії: чим і як зігрівали будинки 100 років тому? (відео)

Фото: Сергій Матвєєв/Фейсбук

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21