Через літню спеку або інші фактори ризику втратити свідомість здатна навіть здорова людина. Але в літньому віці і за наявності хронічних захворювань ризик втратити свідомість набагато вище. Які причини викликають цей стан і як діяти, відчувши переднепритомні симптоми, розповіла лікар-терапевт найвищої категорії Сніжана Ляшук.
Непритомність (медичний термін – синкопе) – це раптова короткочасна втрата свідомості та м’язового контролю, викликана недостатнім припливом крові до мозку. З цим станом хоч раз у житті стикалася кожна друга людина. У більшості випадків непритомність небезпечна і триває не довше кількох хвилин, але іноді вона може бути проявом різних захворювань.
При непритомності виділяють три стадії, що характеризуються різними ознаками:
До найпоширеніших і найбезпечніших причин виникнення непритомності відносяться:
Більш небезпечні причини втрати свідомості:
Нарешті, непритомність може бути супутніми симптомами:
доброякісних та злоякісних новоутворень у головному мозку.
При цьому до 30 відсотків непритомності мають невідому природу.
Якщо непритомність трапилася у вас одноразово і її причина зрозуміла і нешкідлива (наприклад, хвилювання чи задуха), то самопочуття швидко прийде в норму і без допомоги лікаря. Але якщо втрата свідомості відбувається регулярно або часто, варто відвідати терапевта, невролога або кардіолога і з’ясувати причину проблеми. При цьому можуть бути призначені додаткові обстеження (УЗД серця, ЕКГ (звичайне та з фізичним навантаженням), біохімічний аналіз крові), проведені спеціальні тести та проби.
Медикаментозне лікування непритомності залежить від основного захворювання і включає застосування препаратів, що підвищують тонус кровоносних судин і регулюють артеріальний тиск, а також седативних засобів, іноді транквілізаторів та інших ліків.
Пацієнтам, у яких непритомність викликані порушеннями серцевого ритму, може знадобитися встановлення кардіостимулятора.
Якщо ви знаходитесь вдома і відчуваєте себе на межі непритомності, ляжте на спину і злегка підніміть ноги або зігніть їх у колінах – така поза збільшить приплив крові до мозку і убереже вас від можливого падіння та травми.
Якщо ви в громадському місці і лягти немає можливості, то сядьте, опустивши голову між колінами. Сидіть так, поки не пройдуть переднепритомні симптоми, але навіть після цього не вставайте різко. Рекомендується також випити трохи води, зробити кілька глибоких вдихів або з’їсти щось, якщо дозволяє самопочуття.
Якщо хтось втратив свідомість поряд з вами, покладіть людину на спину, підніміть їй ноги. Розстебніть на ньому комір і ремінь на штанах, забезпечте приплив свіжого повітря. Можна бризнути в обличчя постраждалому холодною водою, піднести до носа флакон з нашатирним спиртом або ватний диск, змочений в нашатирі. Якщо протягом хвилини людина не приходить до тями, вона поранилася або травмувалася при падінні або ж у неї почався епілептичний напад, викликайте «швидку».
Щоб звести до мінімуму ймовірність непритомності:
Ірина Кадченко
Читайте також:
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More
Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More
У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More