Війна увірвалася в наше життя з усім своїм огидним «набором». І у кожного тепер – свій військовий щоденник, навіть якщо людина не веде його у прямому розумінні цього слова.
Наші три героїні мешкають в Одесі. Усім їм – за вісімдесят. І познайомилися ми з ними не на ринку і не в магазині, де люди зараз купують продукти, намагаючись витратити якнайменше часу і встигнути це зробити між тривогами та рашистськими «прильотами». Ми познайомилися з ними на… виставці.
Так, уявіть, саме на виставці, присвяченій історії жіночого рукоділля, що відбулася на зло війні, всупереч страхам і побоюванням.
Всі три наші героїні милувалися представленими витворами жіночих рук, слухали пісні, спілкувалися. Усі вони й самі займаються рукоділлям. А мене цікавило, як вони переживають все, що відбувається, про що думають, чого бояться (або зовсім навпаки?).
– Ось прийшла на виставку з трьома наволочками, які ще моя мама шила, використовуючи особливу техніку. Тут і вишивка, і мережка… А ще цей малюнок наносився і «вибивався» (оброблявся) на швейній машинці. Пожовтіли вони від часу, їм понад вісім десятків років. Зберігаю їх дбайливо: і пам’ять про маму, і сімейний оберіг. Зараз війна, багато хто про обереги замислюються…
Тамара Криницька ще пам’ятає ту війну. Так і каже «та війна», маючи на увазі Другу світову. Тоді вона була зовсім маленькою, а ось відчуття постійного голоду та страху в пам’яті залишилося, хоч жила на тій території СРСР, де не було бомбардувань.
А що ж тепер?
– Складно, важко мені зрозуміти, що почалася війна. А коли почалися «прильоти»… Діти, що загинули, загиблі люди – все це у свідомості досі не укладається.
Мені навіть довелося побачити, як летить смертоносна ракета над Одесою. Як же це дико та страшно! Навіть складно словами передати, як тяжко я все це переживаю. Слава Богу, що таку виставку влаштували. Тут люди такі добрі, на душі одразу полегшало… Дуже, дуже вірю в Перемогу України, у наших захисників. Дізналася, що збирають гроші на тактичні аптечки для ЗСУ, поклала скільки могла. Бережи Бог наших хлопців на фронті! Так, все дуже важко, але я точно знаю: ми переможемо, ми обов’язково переможемо!
У пам’яті Лідії Власюк залишилися миті Другої світової, коли вона була маленькою дівчинкою. Про сьогоднішню війну, що увірвалася в мирне розмірене життя, відгукується так:
– Треба бути сильними і намагатися все переживати гідно. І шукати радість, наскільки це можливо.
Лідія Власюк усміхається та демонструє власноруч виготовлену м’яку іграшку. Як про оберег вона про неї, правда, не міркує.
– Зробили вдома все, що могли – вікна заклеїли. Починається тривога, намагаємось не впадати в паніку. Хоча вже одесити дуже добре знають, що тривога може означати. Це може бути «приліт», а ворожі ракети несуть смерть… У такі хвилини говорю собі: «Нічого, переживемо! Бог нас береже!». Я в нашу Перемогу вірю! Дуже вірю! Ми обов’язково переможемо. А ще знаєте, яке велике щастя, коли знаєш, що до тебе приходять на допомогу добрі люди – і продуктовими наборами допомагають, і ліками.
«Ось побачите, все буде добре!», – каже мені на прощання Лідія Власюк і ще раз демонструє веселу людину, створену її умілими руками.
Рогніда Єфімова і в’яже, та іншим рукоділлям займається. На виставку дістатися їй було не так і просто з багатьох причин, але як же можна пропустити радість спілкування та дотик до прекрасного?
– Це вже моя третя війна, – зізнається жінка.
Так, була в її житті і Друга світова, і «конфлікт» Азербайджану та Вірменії (в Азербайджані наприкінці 80-х – на початку 90-х років жили її найрідніші люди, яким вона потім допомогла перебратися до Одеси), тепер ось рашистське вторгнення .
Жартує не без гіркоти:
– Може, мені особисто не так страшно, що вже втретє стикаюся з війною? До того ж, зі слухом у мене проблеми: коли «гримкає», не так по нервах б’є, чую ці страшні звуки начебто віддалено…
Моя співрозмовниця робить паузу, замислюється про щось, голос починає тремтіти:
– Мої рідні живуть у Москві, Рязані. Ми підтримуємо зв’язок з ними. Так ось, вони засуджують цю війну, вони обурені нападом на Україну. І мені за них страшно, бо вони говорять про це відкрито, а це, самі знаєте, як може бути небезпечно для них… Вони мені кажуть: Ми не розуміємо, як таке могло статися! А я теж не розумію, як таке могло статися… А ще я дуже вірю в Перемогу України!
Фото Марії Котової
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More
Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More
Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More