Більшість українців поверхово знайомі зі змістом Мінських угод. Але згідно з соціологічними опитуваннями, понад 60% опитаних хочуть їх переглянути. А кожен п'ятий вважає, що Україна має вийти з цього переговорного процесу. Про це свідчить звіт групи "Рейтинг".
Давайте розберемося, звідки взялися ці угоди й чому багатьом вони не подобаються.
Це кілька документів 2014-2015 років, підписаних у Мінську. Їхня головна мета — припинити війну та повернути окуповані території до складу України. Так звані «ЛНР» та «ДНР» мають припинити своє існування. Після виконання Мінських угод вони стануть окремими районами Луганської та Донецької областей (ОРДЛО) з особливим статусом.
Читайте також: Россия и боевики не признают поправки к закону об «особом статусе» Донбасса
Мінські угоди не можна вважати міжнародним договором: український та російський парламенти їх не ратифікували. З боку України документи підписував другий президент Леонід Кучма, з боку Росії – посол в Україні Михайло Зурабов, з боку ОБСЄ – посол Хайді Тальявіні. Також є підписи представників «ЛДНР» Захарченка та Плотницького без зазначення їхнього статусу.
Угоди передбачають такі кроки на шляху до мирного врегулювання:
Усі ці домовленості потрібно було реалізувати до грудня 2015 року. Але за 7 років з моменту підписання Мінських угод жоден пункт не був повністю виконаний.
Україна та Росія не можуть дійти єдиної думки — в якому порядку мають виконуватись пункти угоди. Найбільше суперечок викликає проведення виборів. Поки в ОРДЛО є незаконні збройні формування та немає контролю над кордоном з РФ, вибори проводити безглуздо, вважає українська сторона. Переговори з цього питання давно зайшли в глухий кут.
Ситуація погіршується ще й тим, що Росія відмовляється визнавати себе стороною Мінських угод. Вона хоче, щоб Україна напряму домовлялася з невизнаними республіками щодо виборів, як це записано в угодах.
Але Україна не має наміру спілкуватися з окупаційними адміністраціями, які повністю контролюються Росією. Натомість українська сторона ввела до Тристоронньої контактної групи представників Луганська та Донецька, які виїхали з окупації. Ці люди мають право представляти ОРДЛО, незважаючи на те, що тимчасово там не проживають. Росіянам такий підхід не до вподоби.
Це спроба реанімувати Мінські угоди. Федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр запропонував тимчасово надати ОРДЛО особливий статус та провести там місцеві вибори. Після того як ОБСЄ визнає результати цих виборів, можна буде говорити про постійний особливий статус.
Проте переговори ні до чого не привели, хоча сторони підписали формулу Штайнмаєра в 2019 році. Україна не погодилася проводити вибори, поки на території ОРДЛО є озброєні бойовики та російські війська.
Росія фактично вийшла з угод. Офіційне визнання окупованих територій та введення туди російських військ означає, що провести там місцеві вибори й відновити контроль на кордоні з РФ буде неможливо.
Представник окремих районів Донецької та Луганської областей у складі української делегації Денис Казанський вважає, що Мінські угоди втрачають сенс. Після визнання Путіним незалежності псевдореспублік «немає предмета» Мінських угод, наголосив учасник Тристоронньої контактної групи.
Читайте також: Мир или зрада. Против чего выступают противники формулы Штайнмайера
Фото: Bigkyiv, OSCE
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More