Статті

Месники із Савранського лісу: як на Одещині діяли партизани під час Другої Світової

У роки Другої світової війни Одещина, частини Вінниччини та Миколаївщини з 19 серпня 1941-го до 29 січня 1944-го входили до складу Румунії як губернаторство «Трансністрія».

Як з’явився партизанський загін

На окупованій території румуни масово розстрілювали військовополонених та мирних жителів. Для підтримки внутрішнього порядку у Трансністрії, боротьби з партизанами та охорони узбережжя Чорного моря були задіяні чотири румунські дивізії. А у кожному повіті «наводили новий порядок» жандармські загони з 250-300 осіб.

Спершу загарбникам намагалися протистояти невеликі підпільні організації.

У селі Саврань одну з груп створили вчитель Євген Благодир і лісничий Олексій Шелковников. Згодом вона поповнилась робітниками лісгоспу та радянськими воїнами, які втекли з полону. У Концебі діяла організація з восьми патріотів, в Осичках — з семи. Пізніше підпільники з’явилися у Дубках, Бакші та Гетьманівці.

Лише восени 1942-го Микола Костюк з Первомайська об’єднав розрізнених підпільників у партизанський загін «Прибужець».

У лісах та під землею

На Одещині діяли два центри партизанського руху — в Одеських катакомбах та Савранських лісах.

Недавно на нашому Ютуб-каналі вийшло відео про Одеські катакомби. Рекомендуємо його подивитися.

У червні 1943-го у Савранщині висадилась парашутно-десантна група із семи осіб на чолі з Іваном Кухаренком. З підпільників «Прибужця» було створено новий партизанський загін під назвою «Буревісник». Спочатку він налічував 200 бійців, а в січні 1944 року — 705. Базуючись у Савранському лісі, партизани здійснили близько 40 бойових операцій. Зокрема, в січні 1944-го з табору військовополонених, розташованого біля села Мазурове, визволили 480 військових, більшість яких потім влилась у «Буревісник».

Читайте також: Неймовірна Савранщина: Геракл тут залишив відбиток, а Геродот загубив шолом

27 березня 1944 року радянські війська визволили Саврань. Загін «Буревісник» увійшов до складу Червоної армії.

Зі спогадів юного партизана

У «Буревіснику» мужньо воював мешканець Бакші Йосип Гранківський. Його син Іван розповідав, що батьки, два брати і сестричка були учасниками партизанського руху. Його, 12-річного, залучали до збирання інформації. Хлопчака одягали у лахміття і посилали розвідувати залізничні станції Заплази і Любашівка. Якось юний партизан допоміг підірвати потяг з танками і гітлерівцями. Тоді вдалося на декілька тижнів перекрити рух на цьому маршруті. Пізніше між Любашівкою і роз’їздом Сирове було пущено під укіс поїзд з ворожими солдатами, на перегоні  Заплази-Любашівка підірвано три вагони з воєнним спорядженням. Вдалося звільнити з товарняка й людей, яких відправляли у трудове рабство до Німеччини.

Якут, який збив з гвинтівки літака

В рядах партизан воював якут Семен Сюльський. У 1943-му він втік з полону та приєднався до «Буревісника».

Семен, що командував взводом, відзначився героїзмом у численних боях, а ще з гвинтівки збив німецького літака.

У складі Першого Українського фронту Сюльський дійшов до Праги та повернувся жити в Україну. Ветеран зібрав матеріал про славні справи бійців загону «Буревісник» та підпільників Саврані, склав особові справи більш ніж 70 однополчан, картосхему Савранського партизанського району, оформив фотостенд (181 світлина) для Музею партизанської слави України та підготував до друку свої спогади.

Книгу вдалося видати його дітям та онукам лише після смерті героя. Примірник «Спогадів» є у Савранському історико-краєзнавчому музеї, а також на батьківщині Семена Сюльського — в Якутії.

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Останні статті

  • Новини

Одеські нацгвардійці отримали цінний подарунок від польських партнерів

Гвардійці 11-ї бригади імені Михайла Грушевського Південного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України отримали автомобіль подарунком… Читати далі

2024-09-22
  • Новини

В Одесі перефарбували у кольори українського прапора відомий радянський танк «На испуг» (фото)

Сьогодні в Одесі невідомі перефарбували у синьо-жовтий колір відомий танк «НІ-1», встановлений у сквері на… Читати далі

2024-09-22
  • Статті

День осіннього рівнодення: традиції та прикмети

Щороку у вересні відбувається осіннє рівнодення – дата, коли день і ніч матимуть однакову тривалість.… Читати далі

2024-09-22
  • Статті

Борис Барський розповів, чому він не переходить на українську мову

Відомий одеський комік і художник Борис Барський, який став відомим завдяки "Маски шоу", відверто поділився… Читати далі

2024-09-22
  • Статті

В Одесі провулок Вільямса перейменували на Карпенка-Карого: чого ми не знали про знаменитого українця

Перейменування торкнулися в Одесі і провулка Вільямса. Тепер він носить ім'я Івана Карпенка-Карого. З його… Читати далі

2024-09-22
  • Новини

Де в Одесі сьогодні не буде світла до вечора

Сьогодні, в неділю, 22 вересня 2024 року, в Одесі через планові роботи мешканці деяких вулиць… Читати далі

2024-09-22