Статті

Малішевський замість Гастелло: чому одеську вулицю назвали на честь ректора консерваторії

Вулиця Вітольда Малішевського розташована в Хаджибейському районі Одеси і тягнеться від вулиці Святослава Ріхтера до вулиці Радісної. Раніше вона носила ім'я військового льотчика Миколи Гастелло, але була перейменована історико-топонімічною комісією за підтримки одеситів на честь ректора Одеської консерваторії.

Вітольд Малішевський народився в Могильові, зараз це місто Могилів-Подільський Вінницької області. Музичну школу Вітольд закінчив у Тифлісі, а потім вступив до петербурзького університету, а потім — до військово-морської академії. Однак незабаром Малішевський продовжив музичну освіту, його вчителями були Римський-Корсаков і Глазунов. Після консерваторії Малішевський тричі виграє музичні конкурси, а меценати видають його перші симфонії.

У 1908 році Малішевський переїхав до Одеси, щоб вилікувати хворі легені. Тут він обійняв посаду директора музичного училища, а рекомендували його Римський-Корсаков, Глазунов і Рахманінов. Через п’ять років композитор очолив створену в Одесі консерваторію. Він виступав як диригент в оперному театрі, керував міським симфонічним оркестром.

Після революції Малішевський разом із сім’єю перебрався до Польщі. Там йому запропонували посаду професора Варшавської консерваторії, а пізніше — директора Вищої музичної школи імені Шопена. Крім того, Малішевський очолював журі Першого міжнародного конкурсу піаністів.

Помер Вітольд Малішевський 18 липня 1939 року в польському місті Залісся.

Чому вулиця Гастелло змінила назву?

Зусиллями радянської влади білорус Микола Гастелло став одним із найвідоміших героїв країни в історії Другої світової війни. Він здійснив «вогняний таран», спрямувавши літак на колону фашистської техніки під Мінськом. Однак уже після війни під час дослідження могили, де, ймовірно, був похований льотчик, в істориків виникло багато запитань і невідповідностей. Подвиг Гастелло поставили під сумнів, і його дедалі частіше стали називати міфом, народженим радянською пропагандою. З огляду на це, а також те, що Микола Гастелло є героєм країни-агресора, його ім’я цілком справедливо виключили із переліку одеських топонімів

Читайте також: 

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Телеведучий та шоумен з Одеси тепер воює проти України на боці Росії

До 2014 року Алік Вітров був відомий в Одесі як ведучий телепрограм та заходів. Майже… Read More

22-05-2025 в 21:33
  • Новини партнерів

Ігри для дітей що розвивають: як вибрати найкращий конструктор

У світі дитячих іграшок є особлива категорія, яка не тільки розважає, а й навчає. Це… Read More

22-05-2025 в 21:07
  • Статті

Премʼєра балету та відкриття літніх майданчиків: ТОП 5 подій Одеси 23-25 травня

Тепло потрохи повертається до Одеси. А з ним і традиційні літні концерти та події: сучасний… Read More

22-05-2025 в 20:53
  • Новини

В Одесі знову дощі: прогноз погоди на п’ятницю, 23 травня

У п'ятницю, 23 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

22-05-2025 в 20:33
  • Статті

Як одеська вулиця стала символом зміни епох: від генерала Цвєтаєва до Героя України Геннадія Афанасьєва (відео)

Одеська вулиця, що пам’ятає Воронцова, радянську індустріалізацію і яка десятиліття існувала під ім’ям генерала Червоної… Read More

22-05-2025 в 19:25
  • Статті

Кіно англійською та чайна лекція: афіша безкоштовних подій Одеси 23-25 травня

Хочемо порадувати одеситів новиною про відкриття нових просторів. Минулоо тижня ми вже анонсували події в… Read More

22-05-2025 в 18:22