Статті

Знищували українську мову: як це було протягом 400 років? (відео)

Українська - наша рідна мова визнана однією з наймилозвучніших у світі, але за останні 400 років вона, на жаль, неодноразово зазнавала репресій. За чотири століття українську мову намагалися знищити понад 100 разів, і йдеться лише про задокументовані факти лінгвоциду. Згадуємо основні етапи мовних репресій.

Русифікація по-царськи

Ще у 20-х роках XVII століття синод наказав Йосифу Краківському – Київському митрополитові тих часів – вилучили книги українського друку з усіх церков. Незабаром ці видання спалили, а замість них завезли російськомовні книги.

У XVIII сторіччі лінгвоцид продовжив вже Петро I, заборонив українськомовне книгодрукування та наказав переписати з української на російську всі державні документи. Пізніше Катерина II заборонила викладати українською в Києво-Могилянській академії, а згодом зруйнувала Запорізьку Січ.

У XIX столітті Російська імперія почала забороняти навчання українською у школах та навіть спробувала замінити українську кириличну азбуку латиницею. У відомому циркулярі Валуєва тих часів писалося, що української мови «не було, немає й бути не може». Ще один, Емський указ, заборонив ввіз з-за кордону будь-якої українськомовної літератури. Тоді під заборону також потрапили українські сценічні вистави та друковані тексти народних пісень.

Радянські мовні репресії

Після розпаду російської імперії, у 1918 році, під Крутами та у Києві більшовики знищили понад 5000 осіб, які розмовляли українською мовою, носили вишиванки та захоплювалися національною літературою.

Пізніше вже Радянський Союз розпочав заборону українських словників: наприклад, академічного російсько-українського словника А. Кримського та С. Єфремова. Водночас друковані ЗМІ почали отримувати рекомендаційні списки, де вказувалося, які українські слова можна вживати у газетах та журналах, а які – ні. Таким чином в Україні вперше з’явилися репресовані слова.

Сучасна боротьба за українську

Наприкінці XX століття, у 1989 році, Верховна Рада прийняла Закон «Про мови в Українській РСР». З одного боку, українська тоді нарешті стала державною. З іншого – російської також надавався статус офіційної.

Але попри століття утисків та репресій, українська мова вижила. Її не здолали ані Російська імперія, ані Радянський Союз. Сучасним російським окупантам це також не вдасться.

Читайте також: Як розвиток української мови впливає на захист держави.

Фото Факти IСTV та LiveJournal

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21
  • Статті
  • Суспільство

11 років після Майдану: як українці робили свій вибір

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи в Україні — одне із знакових державних… Read More

2024-11-21
  • Новини

Прогноз погоди у Одесі на 22 листопада: чи вщухне вітер

За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в… Read More

2024-11-21
  • Новини

Захисник із Одеської області загинув на Запорізькому напрямку

Арцизьку громаду Одеської області знову сколихнула трагічна звістка: на фронті загинув уродженець села Главані Денис… Read More

2024-11-21