Статті

Знищували українську мову: як це було протягом 400 років? (відео)

Українська - наша рідна мова визнана однією з наймилозвучніших у світі, але за останні 400 років вона, на жаль, неодноразово зазнавала репресій. За чотири століття українську мову намагалися знищити понад 100 разів, і йдеться лише про задокументовані факти лінгвоциду. Згадуємо основні етапи мовних репресій.

Русифікація по-царськи

Ще у 20-х роках XVII століття синод наказав Йосифу Краківському – Київському митрополитові тих часів – вилучили книги українського друку з усіх церков. Незабаром ці видання спалили, а замість них завезли російськомовні книги.

У XVIII сторіччі лінгвоцид продовжив вже Петро I, заборонив українськомовне книгодрукування та наказав переписати з української на російську всі державні документи. Пізніше Катерина II заборонила викладати українською в Києво-Могилянській академії, а згодом зруйнувала Запорізьку Січ.

У XIX столітті Російська імперія почала забороняти навчання українською у школах та навіть спробувала замінити українську кириличну азбуку латиницею. У відомому циркулярі Валуєва тих часів писалося, що української мови «не було, немає й бути не може». Ще один, Емський указ, заборонив ввіз з-за кордону будь-якої українськомовної літератури. Тоді під заборону також потрапили українські сценічні вистави та друковані тексти народних пісень.

Радянські мовні репресії

Після розпаду російської імперії, у 1918 році, під Крутами та у Києві більшовики знищили понад 5000 осіб, які розмовляли українською мовою, носили вишиванки та захоплювалися національною літературою.

Пізніше вже Радянський Союз розпочав заборону українських словників: наприклад, академічного російсько-українського словника А. Кримського та С. Єфремова. Водночас друковані ЗМІ почали отримувати рекомендаційні списки, де вказувалося, які українські слова можна вживати у газетах та журналах, а які – ні. Таким чином в Україні вперше з’явилися репресовані слова.

Сучасна боротьба за українську

Наприкінці XX століття, у 1989 році, Верховна Рада прийняла Закон «Про мови в Українській РСР». З одного боку, українська тоді нарешті стала державною. З іншого – російської також надавався статус офіційної.

Але попри століття утисків та репресій, українська мова вижила. Її не здолали ані Російська імперія, ані Радянський Союз. Сучасним російським окупантам це також не вдасться.

Читайте також: Як розвиток української мови впливає на захист держави.

Фото Факти IСTV та LiveJournal

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Пляжний сезон в Одесі: оновлено список пляжів, де купатися безпечно

В Одеській області офіційно відкрито 29 пляжних зон для безпечного купання та відпочинку, з них… Read More

07-07-2025 в 11:29
  • Новини

Війна, день 1230: росіяни активізувалися на Запорізькому напрямку

У понеділок, 7 липня 2025 року, розпочалася 1230-та доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.… Read More

07-07-2025 в 10:26
  • Новини

Частина Одеси 7 липня залишилася без світла – адреси відключень

У понеділок, 7 липня 2025 року, ДТЕК Одеські електромережі проводить планові ремонтні роботи. У зв'язку… Read More

07-07-2025 в 09:44
  • Новини

Нічна атака дронів на Одесу: спалахнули пожежі, є загиблий (фото)

У ніч на 7 липня росіяни атакували Одесу ударними безпілотниками. Попри активну роботу сил ППО,… Read More

07-07-2025 в 08:33
  • Новини

В Одесі поки що не зупинятимуть транспорт під час хвилини мовчання

В Одесі поки що не планують зупиняти громадський транспорт під час загальнонаціональної хвилини мовчання, яка… Read More

07-07-2025 в 07:36
  • Новини

“Дюк, Воронцов і навіть Шевченко мають піти”: одеський історик закликав до радикальної деколонізації

Історик Олександр Музичко вважає, що деколонізація міського простору має бути глибшою, ніж проста заміна Пушкіна.… Read More

07-07-2025 в 07:11