Статті

Лаванда з Буджаку: 55 гектар, 300 осіб та повністю ручна робота

Чи знаєте ви, що в серці української Бессарабії знаходяться лавандові поля, які нічим не відрізняються від знаменитих прованських? Кожен, хто проїжджає наприкінці червня — на початку липня трасою Одеса — Рені перед в'їздом у село Василівка переконується в цьому особисто, і мимоволі (якщо в машині знаходиться жінка) зупиняється, щоб насолодитися бузковою красою лавандових полів.

Лаванда – багаторічний вічнозелений чагарник із ароматними суцвіттями всіх відтінків блакитного, синього та фіолетового кольору. У промислових масштабах вирощується у Франції, Греції, Італії, Болгарії, Англії, Німеччині. Вирощують лаванду і в Північній Африці, Індії, Китаї та Північній Америці. Донедавна лідером «ароматного» виробництва була Франція (Прованс), де розміри лавандових плантацій становлять понад 20 тисяч квадратних кілометрів. Але останнім часом Китай активно став розвивати цей напрямок, і сьогодні за обсягами виробництва наздоганяє Францію та Болгарію.

55-гектарне експериментальне поле лаванди

аграрій Богдан Калаянов

2021 року свій перший лавандовий урожай дало і 55-гектарне поле родини потомствених аграріїв Калаянових біля села Василівка Болградського району.

— Я тут народився і зацікавлений займатися аграрним бізнесом, бо мій батько багато років вирощує землю та вирощує різні корисні та потрібні нашій країні культури, — каже Богдан Калаянов, уродженець села Василівка.

Ще будучи дитиною, Богдан часто бував у полі, спостерігаючи за тим, як працюють батько та старший брат, і, звичайно ж, пішов їх стопами.

2019 року родина Калаянових висадила своє перше лавандове поле. Таке бажання вони виникли після вивчення болгарського досвіду вирощування ароматної культури. Вирішили, що бессарабська земля може гідно себе показати в контакті з іноземним чагарником, і замахнулися на велике експериментальне лавандове поле. Результати порадували прогресивних аграріїв, і сьогодні лавандові поля Калаянових є візитівкою не лише села, а й цілого району.

300 людей висаджували все вручну

Проте вирощувати лаванду — праця непроста. Вона висаджується за допомогою саджанців та ще й вручну.

— Так, на посадці експериментального поля було задіяно 300 осіб, — розповідає Богдан. — Далі йде прополка. Робити її потрібно тричі на рік і знову вручну. Ми запрошуємо на роботу людей із нашого та сусідніх сіл. Люди тут працьовиті, з дитинства привчені працювати чобіткою, і ми дуже вдячні їм за роботу.

Родина Калаянових планує розвивати лавандове виробництво і в майбутньому, тому засаджує нові лавандові поля та будує завод з виробництва лавандової олії.

— Квіти лаванди збирають у липні, далі вони обробляються парою високої температури і віддають дуже цінну та необхідну в медицині та парфумерії олію, — ділиться Богдан.

Лікувальні властивості лавандової олії

Лаванда відома своїми ароматичними та лікувальними властивостями. Лавандову олію використовують зовнішньо при головних болях, втираючи у віскі; при приготуванні компресів на лікування горла. Цілющі властивості лаванди нормалізують мозковий кровообіг. Крім заспокійливого, ефірна олія має болезаспокійливу дію, тому спільно з лікарськими засобами ефективно при мігрені. Якщо потрібно швидко заспокоїтися, зняти напругу або просто добре виспатися, варто прийняти ванну з лавандою. Для цього додають кілька крапель олії у воду.

Лаванда – це ще ефективний антисептик. Для очищення рук достатньо нанести кілька крапель олії.

— Незважаючи на використання ручної праці, вирощування лаванди є більш рентабельним, аніж виробництво будь-яких зернових культур. Тож, гадаю, лавандові поля надалі тільки зростатимуть, — упевнений Богдан Калаянов.

Але це буде згодом, а сьогодні на порядку денному – підготовка до збирання квітів. Вона розпочнеться приблизно за два тижні. Саме тому потрібно поспішати насолодитися бузковою красою та робити зупинки під час подорожей, фотографуватися та заряджатися позитивом.

Читайте також:

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19