У п'ятницю, 14 жовтня, українці відзначали День захисників та захисниць України, а також День козацтва. При цьому не слід забувати, що велике місце в історії українського козацтва посідає Одеська область. «Одеське життя» продовжує знайомити своїх читачів із козацькими місцями Одещини.
На карті Одеської області можна знайти чимало місць, так чи інакше пов’язаних із козацьким минулим. Ми вибрали три найвідоміші з них.
Кладовище козаків-чорноморців розташоване між Республіканською вулицею села Усатове та Хаджибейською дорогою. Дістатися сюди можна на знаменитому «очеретовому трамваї». Тут збереглися козацькі хрести особливої форми, колись такі встановлювали лише на могилах запорожців. На деяких із них досі можна розглянути напівстерті імена та прізвища.
Довгий час цвинтар був недослідженим. Тільки наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років їм «зайнялися» історики та археологи.
Читайте також: Козаки на Одещині: де гуляв козак Голота?
Старовинний цвинтар Сотниківської Січі знаходиться на схилах Шкодової гори (на Хаджибейській дорозі, 134). Цей цвинтар старший за Одесу — найстаріший хрест на ньому датований 1791 роком. Саме тут поховано козаків, які штурмували Хаджибей під командуванням Йосипа де Рібаса та Антона Головатого. Пізніше тут ховали козаків, котрі займалися видобуванням каменю для будівництва Одеси.
Незважаючи на історичне значення цвинтаря, він перебуває у дуже занедбаному стані, а територія регулярно заростає травою. Час від часу привести його до ладу навідуються одеські козаки та просто небайдужі городяни.
Ще на тему: Як українські козаки Одесу будували?
Береги Тилігульського лиману здавна приваблювали козаків — тутешні землі відрізнялися родючістю, а у водоймах удосталь водилася риба. 1770 року, під час походу на Хаджибей, тут стояв табором останній отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський. Якщо вірити легендам, запорожці дуже голосно відзначили іменини свого провідника, день святих Петра та Павла. Пізніше, вже після руйнування Січі, на Тілігулі деякий час жили козаки, які перейшли у підданство турецького султана.
Нещодавно на місці козацького табору 1770 активісти встановили пам’ятний знак на честь Петра Калнишевського. А місцеві жителі відновили покинуту криницю, що залишилася з козацької доби.
Ви також можете дізнатися: День українського козацтва: хто такі козаки-характерники?
Сергій Іщенко
При виборі нового розміру коліс використовується шинний калькулятор, який спрощує процес підбору. Read More
У суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна та вітряна… Read More
В Одесі встановлять 11 мобільних укриттів у місцях із великим скупченням людей. Рішення ухвалив виконавчий… Read More
Італія заявила про готовність підтримати відновлення Одеської області через реалізацію низки спільних проєктів. Це питання… Read More
Ця історія про учнів херсонської школи та їхню вчительку Олену, які підтримують українських захисників на… Read More
Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More