Козацькі місця Одещини

У п'ятницю, 14 жовтня, українці відзначали День захисників та захисниць України, а також День козацтва. При цьому не слід забувати, що велике місце в історії українського козацтва посідає Одеська область. «Одеське життя» продовжує знайомити своїх читачів із козацькими місцями Одещини.

На карті Одеської області можна знайти чимало місць, так чи інакше пов’язаних із козацьким минулим. Ми вибрали три найвідоміші з них.

Козацький цвинтар у Усатовому

Кладовище козаків-чорноморців розташоване між Республіканською вулицею села Усатове та Хаджибейською дорогою. Дістатися сюди можна на знаменитому «очеретовому трамваї». Тут збереглися козацькі хрести особливої форми, колись такі встановлювали лише на могилах запорожців. На деяких із них досі можна розглянути напівстерті імена та прізвища.

Довгий час цвинтар був недослідженим. Тільки наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років їм «зайнялися» історики та археологи.

Читайте також: Козаки на Одещині: де гуляв козак Голота?

Куяльницький цвинтар

Старовинний цвинтар Сотниківської Січі знаходиться на схилах Шкодової гори (на Хаджибейській дорозі, 134). Цей цвинтар старший за Одесу — найстаріший хрест на ньому датований 1791 роком. Саме тут поховано козаків, які штурмували Хаджибей під командуванням Йосипа де Рібаса та Антона Головатого. Пізніше тут ховали козаків, котрі займалися видобуванням каменю для будівництва Одеси.

Незважаючи на історичне значення цвинтаря, він перебуває у дуже занедбаному стані, а територія регулярно заростає травою. Час від часу привести його до ладу навідуються одеські козаки та просто небайдужі городяни.

Ще на тему: Як українські козаки Одесу будували?

Тилігульський лиман

Береги Тилігульського лиману здавна приваблювали козаків — тутешні землі відрізнялися родючістю, а у водоймах удосталь водилася риба. 1770 року, під час походу на Хаджибей, тут стояв табором останній отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський. Якщо вірити легендам, запорожці дуже голосно відзначили іменини свого провідника, день святих Петра та Павла. Пізніше, вже після руйнування Січі, на Тілігулі деякий час жили козаки, які перейшли у підданство турецького султана.

Нещодавно на місці козацького табору 1770 активісти встановили пам’ятний знак на честь Петра Калнишевського. А місцеві жителі відновили покинуту криницю, що залишилася з козацької доби.

Ви також можете дізнатися: День українського козацтва: хто такі козаки-характерники?

Сергій Іщенко

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19