Статті

Як музиканти клезмерського ансамблю з Кодими підіймають настрій глядачам

Знаковою подією для Кодимщини стало внесення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України клезмерської музики. Коріння цього жанру – у музиці євреїв, які здавна населяли містечко. Згодом у клезмерській музиці сплелися фольклорні мелодії інших етносів.

Клезмер – традиційна народна музика східноєвропейських євреїв і особливий стиль її виконання. Джерела клезмера лежать як у давньому єврейському фольклорі, так і в музиці сусідніх народів, особливо бессарабській. Первинно клезмерську музику виконували на весільних святкуваннях.

Вона супроводжує традиційні народні події: свята, весілля, обрядові дійства. Веселі мотиви цього жанру, які у народі називають «фрейликами», нині на весь голос зазвучали на концертах та фестивалях не лише Кодимщини, а й за межами України. 

Їх популяризатором на вітчизняних підмурках і на закордонних майданчиках став музичний колектив Кодимського Будинку культури гурт Konsonans-Retro у складі братів Барановських та Воронюків. Засновником колективу у 2002 році став художній керівник Будинку культури Василь Барановський.

За популяризацію клезмерської музики, яка тісно пов’язана з культурним життям Кодимщини, гурт Konsonans-Retro отримав звання народного.   

– Клезмерська музика є одним із яскравих видів народного традиційного мистецтва, невід’ємною частиною духовної та культурної спадщини Кодимщини. Тут проживають українці, євреї, молдавани та представники інших народностей. Тому і репертуар сформований на основі побутово-обрядового музичного фольклору нашого регіону, — розповів керівник гурту Василь Барановський.

Народний гурт Konsonans-Retro — незмінний учасник фестивалів клезмерської музики як в Україні, так і за її межами. Зокрема, з успіхом виступав на Міжнародному фестивалі фольклорної музики в Молдові, на сцені Віденської опери під час Міжнародного фестивалю єврейської музики в Австрії. Колектив став дипломантом Міжнародного фестивалю «Країна мрій» (Київ). Також нагороджений дипломом за участь у VI Міжнародному фестивалі єврейської народної музики «Бессарабер лид» в Кишиневі.

Читайте також:

 

Share
Любов Кузьменко

Закінчила факультет журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Видала чотири книги: «Рядки, перелиті в життя», «Горлиця отчого краю», «…І разом з ними йшла весна», поетичну збірку «І живу, і веснію любов’ю». З початку повномасштабного вторгнення росії на територію України веду активну боротьбу з російським агресором на інформаційному фронті, допомагаю у волонтерській сфері. Вірю в Бога і в те, що Він чує наші молитви до Нього. Люблю свою справу. Інколи насолоджуюсь самотністю і використовую цей стан для творчості чи самовдосконалення. Вважаю, що в кожному віці жінки є своя краса.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19