Статті

Як музиканти клезмерського ансамблю з Кодими підіймають настрій глядачам

Знаковою подією для Кодимщини стало внесення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України клезмерської музики. Коріння цього жанру – у музиці євреїв, які здавна населяли містечко. Згодом у клезмерській музиці сплелися фольклорні мелодії інших етносів.

Клезмер – традиційна народна музика східноєвропейських євреїв і особливий стиль її виконання. Джерела клезмера лежать як у давньому єврейському фольклорі, так і в музиці сусідніх народів, особливо бессарабській. Первинно клезмерську музику виконували на весільних святкуваннях.

Вона супроводжує традиційні народні події: свята, весілля, обрядові дійства. Веселі мотиви цього жанру, які у народі називають «фрейликами», нині на весь голос зазвучали на концертах та фестивалях не лише Кодимщини, а й за межами України. 

Їх популяризатором на вітчизняних підмурках і на закордонних майданчиках став музичний колектив Кодимського Будинку культури гурт Konsonans-Retro у складі братів Барановських та Воронюків. Засновником колективу у 2002 році став художній керівник Будинку культури Василь Барановський.

За популяризацію клезмерської музики, яка тісно пов’язана з культурним життям Кодимщини, гурт Konsonans-Retro отримав звання народного.   

– Клезмерська музика є одним із яскравих видів народного традиційного мистецтва, невід’ємною частиною духовної та культурної спадщини Кодимщини. Тут проживають українці, євреї, молдавани та представники інших народностей. Тому і репертуар сформований на основі побутово-обрядового музичного фольклору нашого регіону, — розповів керівник гурту Василь Барановський.

Народний гурт Konsonans-Retro — незмінний учасник фестивалів клезмерської музики як в Україні, так і за її межами. Зокрема, з успіхом виступав на Міжнародному фестивалі фольклорної музики в Молдові, на сцені Віденської опери під час Міжнародного фестивалю єврейської музики в Австрії. Колектив став дипломантом Міжнародного фестивалю «Країна мрій» (Київ). Також нагороджений дипломом за участь у VI Міжнародному фестивалі єврейської народної музики «Бессарабер лид» в Кишиневі.

Читайте також:

 

Share
Любов Кузьменко

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 40-річним досвідом. Пише на культурну, соціальну, історичну та військову тематику. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), учасниця програми Internews.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі людина-павук намагався залізти у вікно багатоповерхівки

У мікрорайоні житлового комплексу «Одіссей» в Одесі зафіксували чоловіка в костюмі Людини-Павука, який намагався залізти… Read More

11-07-2025 в 22:33
  • Новини

На півдні Одещини спостерігали рідкісне місячне явище

10 липня над Чорним морем біля острова Зміїний можна було спостерігати незвичне астрономічне явище —… Read More

11-07-2025 в 21:33
  • Новини

Прогноз погоди в Одесі на суботу, 12 липня

У суботу, 12 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More

11-07-2025 в 20:33
  • Новини

В Одесі відбудеться тиждень французької культури: розклад заходів

З 12 по 19 липня Одеса прийматиме низку культурних подій на честь Франції. У програмі… Read More

11-07-2025 в 19:32
  • Новини

СБУ знайшла відповідального за обстріл «Траси здоровʼя» в Одесі

Удар по одному з найбільш популярних місць відпочинку в Одесі — «Трасі здоровʼя» — став… Read More

11-07-2025 в 18:36
  • Статті

Чому породіллям із Одещини доводиться народжувати в кареті швидкої, або медицина під час війни

У селах Одеської області фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) та амбулаторії – це не лише можливість отримати… Read More

11-07-2025 в 17:45