Статті

Хто такий Микола Чудотворець та як правильно відзначити його день?

День Святого Миколая, який весь християнський світ відзначає 19 грудня, вважається днем солодких подарунків під подушкою. Миколу шанують моряки та мандрівники - православні, католики, буддисти і навіть мусульмани. Будучи релігійним, день Миколи Чудотворця є популярним навіть серед тих, хто ніколи в житті не був у церкві. Про те, як правильно відзначати День Святого Миколая та які подарунки треба дарувати, «Одеському життю» розповів клірик Свято-Олексіївської церкви Володимир Колесник.

Як правильно зустріти та провести день святителя Миколая?

Цього дня у всіх храмах служить літургія, присвячена святителю Миколі. Потрібно піти у храм, поставити свічку святителю, помолитись. Що ж до мирського життя, то тут, як відомо, прийнято дарувати подарунки дітям і не лише. Сам святитель все своє життя всіляко допомагав біднякам та стражденним, тому подарунок близькій людині цього дня вважається подарунком від самого Миколи, що символізує присутність поряд з нами.

Як виявлялися чудеса Святого Миколая?

Справа в тому, що цим чудесам немає кінця, вони й зараз трапляються. Тому святитель і є таким шанованим серед людей. Людина, як відомо, до порожньої криниці не йде. Нещодавно був випадок: один водій-дальнобійник під час страшної хуртовини заблукав у лісі. Машина зав’язла, бензин скоро скінчився і людина ця мала неминуче замерзнути. І ось у момент крайнього розпачу він побачив старого, який запропонував допомогу та вивів його на трасу. Дальнобійник хотів віддячити рятівникові, але той зник. Коли чоловік приїхав додому, то дізнався, що мати весь цей час молилася Миколі Угоднику, щоб той допомагав синові. Поглянувши на ікону, він обімлів – звідти на нього дивився той самий старий, що врятував його в лісі.

Чому Миколу шанують моряки та мандрівники?

У юності Микола Чудотворець займався морською справою, тож особливо близький був до моряків. Неодноразово святитель рятував тих, хто в морі від неминучої загибелі. Під час російсько-японської війни 1904-1905 року один японець під час морської битви опинився у воді. Зневірившись вижити, він згадав про те, що у росіян у кожній хаті висить ікона Святого Миколая. Не знаючи, як до нього звернутися, він вигукнув: «Русский Бог, спаси меня!». Прокинувся він на піщаному березі…

Стаття на тему: Николай Чудотворец или Санта? Святой, которого почитают во всем мире 

Чому в цей день заведено залишати дітям подарунки – на каміні в шкарпетках та під подушкою?

За переказами, святитель Миколай, дізнавшись про те, що один чоловік, дійшовши крайньої потреби, готовий віддати свою дочку в бордель, вирішив прийти на допомогу. При цьому не хотів викривати нещасного батька і через димар підкинув у камін мішечок із золотом. Таким чином, святитель врятував дівчину від морального рабства, а її отця від мук совісті. Звідти і пішла традиція залишати подарунки на каміні, тільки мішечки замінили шкарпетками. Католики мають традицію класти подарунки дітям у великі шкарпетки, які залишають біля ліжка малюка. У православних українців заведено класти подарунки під подушку.

Які подарунки слід класти під подушку чи носок?

Так як Святий Миколай – покровитель дітей, дарувати малюкам потрібно маленькі іграшки, фігурки тварин, дрібні сувеніри, наприклад гаманець з монетою, брелок, цукерки, шоколадки. Окрім сувенірів, гарним подарунком стане зображення Миколи-Чудотворця. Воно стане в нагоді не тільки вашим діткам, а й чоловікам, братам і батькам, якщо їхня робота пов’язана з морем і далекими поїздками. Тим самим ви забезпечуєте обдаровуваного заступництвом цього суворого і милостивого святого.

Дід Мороз, Санта-Клаус, Святий Миколай…

Чи правда те, що Санта-Клаус – це і є Святий Миколай? Так, справді в перекладі російською це так і є. На заході це Санта-Клаус, а в нас Дід Мороз, якого також можна назвати прообразом Святого Миколая. Як і святитель, він допомагає скривдженим, дарує подарунки дітям, причому не лише слухняним, а будь-ким. І якщо Святий Миколай підкидав подарунки в камін через димар, то Дід Мороз кладе їх під ялинку.

Великий святий з турецького берега

Святий Миколай (Микола Угодник, Микола Чудотворець) народився 270 року нашої ери в Патарі (сучасна Туреччина) у забезпеченій християнській родині. Він чудово знав грецьку культуру, здобув відмінну освіту. Згодом став архієпископом Мир Лікійських, тобто мав найвищий церковний сан. Будучи помітною фігурою в суспільстві і дуже забезпеченою людиною, він завжди залишався простим у спілкуванні, уважним до проблем та прохань будь-якої людини.

Житіє Святого Миколая говорить про нього як про людину м’яку і покірливу, проте в певні моменти вона могла виявляти жорстку позицію щодо віри. Так, за переказами під час першого Вселенського собору, що відбувся у 325 році в Нікеї, святитель вдарив свого опонента Атрія, за що той мав брехню. На відміну від багатьох інших християнських святих перших століть, Микола помер у похилому віці своєю смертю.

Читайте також: День святого Миколая: що одесити бажають собі та Україні?

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз погоди: до чого готуватись одеситам 19 вересня

За інформацією Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 19 вересня 2024 року, в… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Україні можливий потужний землетрус – він захопить і Одесу: прогноз

Кандидат геологічних наук Сергій Кадурін не виключає, що в Україні може статися сильний землетрус, який… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеські школярі отримуватимуть по 10 тисяч: хто і коли

В Одесі школярі, чиї батьки загинули, захищаючи Україну від російських окупантів, щороку отримуватимуть від міста… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська Книжка називатиметься інакше (відеофакт)

Хвиля дерусифікації, що захлеснула Одесу, дісталася і до знаменитого Книжкового ринку (він же – Книжка).… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

Одеська міськрада виділила на допомогу ЗСУ сотні мільйонів гривень

Одеська міська рада у ході сесії, що відбулася сьогодні, 18 вересня 2024 року, виділила понад… Читати далі

2024-09-18
  • Новини

В Одесі відремонтують узвіз Марінеско: коли почнуть ремонт і скільки він триватиме

Сьогодні, 18 вересня 2024 року, на черговій сесії Одеської міськради ухвалили рішення щодо ремонту злощасного… Читати далі

2024-09-18