Хормейстер обласного центру національних культур у Рені, керівник народних ансамблів Наталія Воронова вирішила залишити сцену та улюблену роботу – вона зайнялася плетінням герданів із бісеру.
— Зараз дуже багато пісень переосмислюються: я починаю співати — і плачу, — пояснює свій відхід зі сцени професійний концертмейстер.
Плетінням з бісеру Наталія Воронова займається вже чотирнадцять років: відколи народився старший син. Любов до рукоділля з дитинства прищепила її мама – дуже творча особистість.
Гердан — це прикраса у вигляді стрічки, сплетеної з різнокольорового бісеру. З нього складаються геометричні чи рослинні візерунки.
— Ця прикраса була поширена на Західній Україні, зустрічалася на Волині та на Поділлі, — розповідає майстриня. – З часом багато видів герданів було втрачено. Це сталося, як я думаю, у роки Другої світової війни і після неї – матеріалів не було, та й ніколи було жінкам цим займатися. І мені захотілося відродити те, що робили наші прабабусі.
Коли Наталія виклала на своїй сторінці у Фейсбуці гердан «перетинчастий» і «хрещатий», всі майстрині були вражені – таких форм вони ще не бачили.
— Вивчаючи історію українського народного костюма, я випадково знайшла лише одну фотографію таких герданів, сама намалювала схему, підібрала кольори та сплела.
Наталя створює і авторські візерунки. Вивчивши орнаменти, характерні для Одещини, вона зробила «одеський» гердан.
Сьогодні замовляють гердани її подруги та знайомі, які проживають у різних країнах світу: кожній хочеться ідентифікувати свою національну приналежність, і гердан – чудовий спосіб.
— Його можна надіти на будь-який однотонний светр, блузку, сукню — і ти вже у вишиванці! – каже майстриня. – Моя колишня однокласниця, яка проживає в Польщі, замовивши гердан, обіцяла, що повністю змінить свій гардероб, щоб «перетворитися на дівчинку»: вона ходить у джинсах та шкіряній куртці. Але, виявляється, гердан має чудовий вигляд і на пацанці в косусі!
У тренді гердани з національною українською символікою — з тризубом, прапором, національними візерунками, в обрамленні соняшників, маків, волошок. Бісер грає насиченими фарбами – від такої краси важко відірвати погляд.
– Створювати своїми руками красу в той час, коли хтось несе в Україну розруху, – у цьому для мене особливий сенс, — каже майстриня.
Читайте також: Залізничник з Кодими: про гончарну справу, бджільництво та допомогу оточуючим
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, розпочалася 1137-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More