Національний перелік нематеріальної культурної спадщини України постійно поповнюється. Є в ньому і 9 елементів, які репрезентують Одеську область.
Такій події, як включення до реєстру, передує тривала дослідницька робота з виявлення, фіксування та опису кожного з них. Дев’ять із них належать Одеській області.
Традиційна народна музика східноєвропейських євреїв з особливим стилем її виконання. В основі музики лежить давній єврейський фольклор, а також музика сусідніх народів, особливо бессарабських.
Клезмерська музика переважно побутує в Подільському районі в місті Кодима та селах: Загнітків, Шершенці, Грабове, Лабушне, Івашків, Олексіївка.
Цю музику сьогодні виконує музичний колектив Кодимського Будинку культури гурт Konsonans-Retro.
Обряд чоловічої коляди «Мошу», який зберегли жителі села Орлівка Ренійської громади.
В обряді беруть участь виключно юнаки. Хлопці збираються у дві групи, визначають найсильнішого, найвитривалішого та найавторитетнішого для ролі Мошу.
Увечері, 24 грудня групи під музику рухаються до перехрестя, яке в минулому столітті вважалося центром села. Тут Мошу вітають один одного з Різдвом.
Міліна — давня болгарська страва, яку готують на півдні Одеської області. Це пиріг із тонкого витяжного тіста, начинений сиром або овечою бринзою і запечений під яєчно-сметанним соусом. Роблять міліну також із фруктами та ягодами.
Будівництво окремих елементів і навіть будівель з каменю без використання сполучного розчину. Стійкість забезпечується наявністю несучого фасаду з ретельно підібраних один до одного зчіпних каменів.
Це молдавський, румунський і український пиріг у вигляді круглого або квадратного коржа з начинкою. Готується з витяжного, дріжджового і листкового тіста. На середину коржів кладуть начинку, краї плацинд защипують встик, внапуск, у вигляді променів, що розходяться від центру, та іншими способами.
Страва плацинда популярна в селах долини річки Фрумушика: Нові Каплани, Василівка, Семисотка
Традиція випікання п’яти обрядових хлібів з одного замісу і святкового ритуалу їх вживання в День Святого Георгія практикується болгарами на Одещині майже 200 років.
Цей музей потрапив до списку, як інтерактивний простір нематеріальної культурної спадщини Одещини. Він розташований у місті Одеса на вулиці Польській, 20.
Місцева юшка вважається кулінарною візитною карткою міста Біляївка. Цю традиційно знамениту страву готують рибалки на багатті. При цьому існує кілька рецептів, а в кожній родині є свій особливий, але найчастіше юшку готують із коропа.
Із готової страви часто дістають рибу і кладуть окремо на тарілку. Так зручніше її брати, уникаючи потрапляння кісток.
До переліку увійшли особливі знання, пов’язані з розведенням овець на території Одеського регіону.
Список ведеться з 2012 року і до теперішнього часу включає 77 пунктів. Контроль здійснюється згідно зі ст. 12 Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, яку Україна ратифікувала 2008 року.
Таким чином, кожен з елементів переліку перебуває під особливою увагою Міністерства культури, додатково вивчається та популяризується через фестивалі, майстер-класи, виставки, акції, публікації.
Наприклад, завдяки дослідженню плацинди на базі екотуристичного маршруту «Тарутинський степ» було задумано фестиваль плацинди та спеціальний маршрут, де навчали туристів готувати цю страву за різними техніками та начинками.
Зараз майже ніхто не уявляє собі життя без простих та зручних переказів з картки на… Read More
За інформацією синоптиків, завтра, у понеділок, 19 травня 2025 року, в Одесі та Одеській області… Read More
Між 6-ю та 7-ою станціями Великого Фонтану в Одесі є невеличка вуличка. Раніше вона називалася… Read More
Можливо, хтось вважає, що війна – не кращий час для створення нових культурних закладів. Але… Read More
Холодне морозиво, ковток гарячої кави або навіть вдих свіжого повітря викликають неприємні відчуття... Чутливі зуби… Read More
З 19 до 26 травня в Європі триває Тиждень тестування на ВІЛ та гепатити. Ця… Read More