Є у Тилігулі свої історичні пам'ятки. Мар’їн гай та Палац Куріса — збудований у 1905 році в стилі модерн нині в Андрієво-Іванівській громаді. Будівлю звів місцевий дворянин для своєї дружини та п’ятьох дітей.
Дивовижний палац збудовано у 1905 році в стилі модерн в селі Ісаєве Ананьївського повіту Херсонської губернії. Нині це Андрієво-Іванівська громада Березівського району.
Будівлю звів місцевий дворянин Олександр Іванович Куріс для своєї дружини Єлизавети-Наталії Владиславівни та п’ятьох дітей.
Прекрасно збереглися архітектурні елементи: різьблені вікна, вітражі, карнизи, асиметричний дах, балкони, стельова ліпнина, кахлі, різьблені перила. А з меблів — лише масивний обідній стіл. За переказами, палац прикрашали скульптури і картини відомих художників та родинні портрети. Увіковічував заможне сімейство художник Люсьєн Моно, який на запрошення Курісів приїхав з далекої Франції. На згадку про Україну, окрім щедрого гонорару, митець повіз на батьківщину колоритні місцеві пейзажі.
Та недовго насолоджувалась родина Курісів життям у своєму новозбудованому маєтку.
Того ж таки 1905 року вибухнуло селянське повстання, в околицях запалали панські економії. Налякана бунтом сім’я покинула Ісаєве і до 1914 року жила у Швейцарії. Після 1917 року Куріси емігрували до Франції, осівши у Каннах. До України вони більше не поверталися.
У 2000 році родинний маєток відвідали парижани Олександр Олександрович Куріс з дружиною Анною-Марією та племінником Марком Костянтиновичем Андронніковим. Французи були задоволені, що будівля прекрасно збереглася. За місцевою легендою, у її підземеллях живуть неупокоєні душі Курісів, які, відлякуючи вандалів, бережуть майно для своїх нащадків.
У радянські часи у маєтку ташувалися трудова школа, філіал Одеського інституту народної освіти, агрономічний технікум. А нині — Ісаївський професійний аграрний ліцей, який, до речі, очолює Сергій Ісаєнко.
Рішенням виконкому Одеської обласної ради від 27 грудня 1991 року палац Куріса в Ісаєвому був взятий під охорону держави як пам’ятник містобудівництва й архітектури місцевого значення.
А 230 років тому Ісаєве належало генерал-майору Івану Івановичу Ісаєву. У власність він отримав майже вісім тисяч десятин землі, відвойованої козаками в Османської імперії, та заснував село і низку хуторів.
1811 року власним коштом звів церкву Казанської ікони Божої Матері, яка й зараз слугує людям. Саме під її склепінням був охрещений уродженець цього знаменитого села — естрадний співак українського походження, гітарист, виконавець народних і характерних танців Петро Костянтинович Лещенко.
У сусідній Андрієво-Іванівці розташована пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Мар’їн гай», яка також пов’язана з Курісами. Ландшафтний лісопарк заклав на березі річки Тилігул 1875 року дід Олександра Куріса Іван Гіжицький. Ця місцевість названа на честь його дочки Марії.
Тут зростають близько 50 порід дерев і кущів, серед яких є і рідкісні для краю – сосна австрійська, береза повисла, граб, дуб турецький.
Закохані тут вперше освідчуються в коханні. А в ніч на Івана Купала відчайдухи поспішають до лісового озера, де, за переказами старожилів, виходять на його берег русалки, гойдаються на вербових вітах і розчісують під місячним сяйвом свої довгі коси…
Читайте також:
Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, розпочалася 1137-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More
5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More
На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More
Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More
У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More
Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More