Статті

Історичні пам’ятки Тилігулу: великий маєток та гай з русалками

Є у Тилігулі свої історичні пам'ятки. Мар’їн гай та Палац Куріса — збудований у 1905 році в стилі модерн нині в Андрієво-Іванівській громаді. Будівлю звів місцевий дворянин для своєї дружини та п’ятьох дітей.

Палац Куріса: збудували, але не жили

Дивовижний палац збудовано у 1905 році в стилі модерн в селі Ісаєве Ананьївського повіту Херсонської губернії. Нині це Андрієво-Іванівська громада Березівського району. 

Будівлю звів місцевий дворянин Олександр Іванович Куріс для своєї дружини Єлизавети-Наталії Владиславівни та п’ятьох дітей. 

Прекрасно збереглися архітектурні елементи: різьблені вікна, вітражі, карнизи, асиметричний дах, балкони, стельова ліпнина, кахлі, різьблені перила. А з меблів — лише масивний обідній стіл. За переказами, палац прикрашали скульптури і картини відомих художників та родинні портрети. Увіковічував заможне сімейство художник Люсьєн Моно, який на запрошення Курісів приїхав з далекої Франції. На згадку про Україну, окрім щедрого гонорару, митець повіз на батьківщину колоритні місцеві пейзажі. 

Та недовго насолоджувалась родина Курісів життям у своєму новозбудованому маєтку. 

Того ж таки 1905 року вибухнуло селянське повстання, в околицях запалали панські економії. Налякана бунтом сім’я покинула Ісаєве і до 1914 року жила у Швейцарії. Після 1917 року Куріси емігрували до Франції, осівши у Каннах. До України вони більше не поверталися. 

У 2000 році родинний маєток відвідали парижани Олександр Олександрович Куріс з дружиною Анною-Марією та племінником Марком Костянтиновичем Андронніковим. Французи були задоволені, що будівля прекрасно збереглася. За місцевою легендою, у її підземеллях живуть неупокоєні душі Курісів, які, відлякуючи вандалів, бережуть майно для своїх нащадків.

У радянські часи у маєтку ташувалися трудова школа, філіал Одеського інституту народної освіти, агрономічний технікум. А нині —  Ісаївський професійний аграрний ліцей, який, до речі, очолює Сергій Ісаєнко.

Рішенням виконкому Одеської обласної ради від 27 грудня 1991 року палац Куріса в Ісаєвому був взятий під охорону держави як пам’ятник містобудівництва й архітектури місцевого значення.

А 230 років тому Ісаєве належало генерал-майору Івану Івановичу Ісаєву. У власність він отримав майже вісім тисяч десятин землі, відвойованої козаками в Османської імперії,  та заснував село і низку хуторів.  

1811 року власним коштом звів церкву Казанської ікони Божої Матері, яка й зараз слугує людям. Саме під її склепінням був охрещений уродженець цього знаменитого села — естрадний співак українського походження, гітарист, виконавець народних і характерних танців Петро Костянтинович Лещенко.

Мар’їн гай: там русалки розчісують коси

У сусідній Андрієво-Іванівці розташована пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Мар’їн гай», яка також пов’язана з Курісами. Ландшафтний лісопарк заклав на березі річки Тилігул 1875 року дід Олександра Куріса Іван Гіжицький. Ця місцевість названа на честь його дочки Марії. 

Тут зростають близько 50 порід дерев і кущів, серед яких є і рідкісні для краю – сосна австрійська, береза повисла, граб, дуб турецький. 

Закохані тут вперше освідчуються в коханні. А в ніч на Івана Купала відчайдухи поспішають до лісового озера, де, за переказами старожилів, виходять на його берег русалки, гойдаються на вербових вітах і розчісують під місячним сяйвом свої довгі коси…

Читайте також:

Share
Юрій Федорчук

Народився в селі Острожани Жашківського району Черкаської області. Свою трудову біографію розпочав у 1977 році рибалкою на підприємстві «Гірський Тікич» (Черкащина). Працював формувальником на Київському заводі залізобетонних виробів. Був учасником бойових дій в ДРА (Афганістан). Після здобуття вищої освіти в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті почав працювати у журналістиці. Був власкором газети «Одеські вісті». За плідну журналістську діяльність відзначений Почесними відзнаками та грамотами. Лауреат премії ім. Р.М. Палецького, лауреат Всеукраїнської премії ім. С.І. Олійника, лауреат конкурсу «Українська мова - мова єднання».

Recent Posts

  • Новини

Війна, день 1137: дитячий майданчик у Кривому Розі перетворився на меморіал жертвам російського терору

Сьогодні, у суботу, 5 квітня 2025 року, розпочалася 1137-та доба з початку повномасштабної війни в… Read More

05-04-2025 в 12:07
  • Статті

Конституція Орлика: 315 років першому в історії людства демократичному суспільству

5 квітня 1710 року під містечком Тягин на козацькій раді старшини одностайно обирають Пилипа Орлика… Read More

05-04-2025 в 10:31
  • Новини

На війні загинув відомий альпініст із Одеси

На фронті загинув майстер спорту, дійсний член альпіністського клубу «Одеса» Тарас Цушко. Йому було лише… Read More

05-04-2025 в 09:58
  • Статті

Фонтан у Міському саду: струмені ― на радість (фоторепортаж)

Біля фонтану у Міському саду фотографуються. Звична картина. А ще люди фотографують і сам фонтан.… Read More

05-04-2025 в 08:33
  • Новини

Одеські вчителі отримають додаткові виплати за роботу: хто та скільки

У 2025 році одеські вчителі почнуть отримувати додаткові муніципальні виплати. Сума підтримки становитиме від 1… Read More

05-04-2025 в 07:33
  • Новини

Одеський гумор: монстр під ліжком та бруд у коментарях

Вітаємо з суботою, друзі! Час відпочити та посміятися від душі! Ми підготували для вас добірку… Read More

05-04-2025 в 06:11