Орлівка — це не просто село на півдні Одеської області. Це унікальне місце, де зустрічаються історія, культура та сучасність. Звідси за 10 хвилин можна опинитися в Євросоюзі, тут збереглися традиції, що передаються століттями, а під землею — сліди давніх цивілізацій. Орлівка — село, яке дивує. Як тут поєднується сучасність і історія — розповідаємо далі.
Останнім часом це південне село знамените завдяки поромній переправі Орлівка – Ісакча через Дунай з міжнародним пунктом пропуску, що з’єднує Україну з Румунією. Запуск переправи відбувся у серпні 2020 року.
Пором долає шлях від України до Євросоюзу лише за десять хвилин – дуже зручно.
З початком широкомасштабної війни ця переправа відіграла величезну роль – пором перевіз тисячі біженців із України. Також поромна переправа стала одним із коридорів доставки вантажів. У період блокади портів Великої Одеси на переправі Орлівка – Ісакча шикувалися кілометрові черги великовантажного транспорту. Тут відкрито річковий порт.
Об’єкт було помічено агресором: поромну переправу кілька разів атакували ворожі дрони.
Є один день на рік, коли за проїзд через село Орлівка його мешканці можуть вимагати гроші. Це – Різдво, 25 грудня.
Щороку цього дня в Орлівці відбувається обряд Мошу, який включений до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України.
По суті, учасники обряду колядують по будинках, але вони можуть зупиняти і транспорт, що прямує через село.
За колядку на свою честь водій повинен віддячити грошима.
Деякі здивовані, деякі обурені, але нічого не вдієш – традиція є традиція.
За півтора кілометри від Орлівки знаходиться археологічна пам’ятка національного значення городище Картал («картал» у перекладі з румунської – «орел»). Городище утворилося у 6-8 столітті до нашої ери, і вважається багатошаровою пам’яткою. Вченим вдалося простежити чіткі риси взаємодії кількох культур. Тут знайдено фрагменти посуду, який використовувався в 1-3 століттях нашої ери, а також знаряддя праці, інструмент із бронзи, заліза та інших матеріалів. Величезну цінність мають знайдені мідні та срібні римські монети, частина яких була виготовлена на початку 1 століття нашої ери.
На території городища знаходиться так звана Кам’яна гора, де виявлено дві панцирні стіни з каменю та глиняної забутівки. Існує думка, що тут раніше була оборонна вежа. Археологи вважають, що починаючи з 1 століття до нашої ери об’єкт став входити до системи укріплень, створених гето-дакійськими племінними групами. Мета створення такої масивної споруди – захист місцевих жителів від римських нападок.
Читайте також:
Одеська обласна державна адміністрація визначила два заклади охорони здоров’я – онкологічний центр та обласну дитячу… Read More
В Одеській області почастішали випадки отримання підприємцями шахрайських повідомлень, дзвінків та листів нібито від імені… Read More
У вівторок, 22 липня 2025 року, в Одесі та області синоптики оприлюднили оновлений прогноз погоди.… Read More
Одеський міжнародний кінофестиваль (ОМКФ), який цьогоріч відбудеться з 24 вересня по 4 жовтня у Києві,… Read More
Після закінчення Одеського медичного інституту Олексій Швець за направленням поїхав працювати до села Пасицели, що… Read More
Цими вихідними температура морської води біля узбережжя Одеси та Чорноморська різко знизилася до критично низької… Read More