Здоров'я та Медицина

Коронавірус: чи стане 2022-й роком звільнення від ковіду?

«Одеське життя» поговорило з лікарем та експертом у сфері громадського здоров'я Святославом Лінниковим про «ковідні» підсумки 2021 року, міфи про коронавірус та про те, що допоможе перемогти COVID-19 у 2022 році.

Про «тренувальну» пандемію

З погляду розвитку пандемії минулий рік видався не таким складним, як 2020-й. На думку Святослава Лінникова, «Україну пронесло крайкою, і країна не впала, насамперед, завдяки лікарям».

Лікар, експерт у сфері громадського здоров’я Святослав Лінников

Надалі «помічниками» стали вакциновані українці, які обійшлися амбулаторним лікуванням або легким перебігом хвороби. Але також він вважає, що COVID-19 – це “тренувальна” пандемія: летальність на старті становила близько 3%, а не 20-30%, як могло б бути. І якщо 2020 рік був роком паніки та хаосу, то 2021-го ситуація почала змінюватися.

Але, за прогнозами МОЗ, до середини лютого нам слід чекати на чергову хвилю COVID-19.

— Зараз «Омікрон» гуляє Європою. Але кількість смертей не така велика. Запитання: чому? Тому що більшість європейців щеплені чи штам не такий смертоносний? Поки що сказати складно, але вже зараз статистика свідчить про те, що наші вакцини працюють і проти «Омікрону». І нещеплені громадяни мають розуміти, що через велику швидкість поширення очікувана хвиля для них може бути дуже небезпечною. Тому ми далі живемо в умовах нової нормальності: вакцинуватися та носити маски у громадських місцях. Розслаблятися зарано, — попереджає експерт.

Про вакцинацію від коронавірусу

На сьогодні вакцини COVID-19 пройшли три фази клінічних досліджень. На основі статистичних даних можна сказати, що у 99,9% випадків вони працюють і є безпечними. Це стосується і тих щеплень, що запропоновані українцям. Статистика, до речі, свідчить і про те, що через півроку дія вакцини слабшає, тому в Україні дозволили робити третю, бустерну дозу — щоб посилити імунітет і, у разі захворювання на коронавірус, легко його перенести. Тепер починається четверта фаза – спостереження в популяції – і вона триватиме завжди, вона не має кінцевої точки. Власне більшість медпрепаратів, які ми використовуємо сьогодні, перебувають у четвертій фазі клінічних досліджень.

— Важливо розуміти, що якою б не була лікарня, якими б кваліфікованими не були лікарі, є межа потужностей, — каже Лінников. — Якщо лікарні переповнені тяжкими хворими, то всім лікарів не вистачить і всім допомогти не вдасться. З цим ми теж зіткнулися. У сімейних лікарів подібна ситуація: якщо захворіли всі пацієнти одночасно, а «Омікрон» цьому може сприяти, хтось, напевно, залишиться поза увагою. Тому ми говоримо про важливість вакцинації. Так, 100% гарантії, що ви не захворієте, немає. Але ймовірність того, що ви перехворієте у легкій формі, дуже висока.

Раніше ми розповідали про коронавірус в Одесі: чому восени було складно і як уберегти себе надалі?

Чого чекати від 2022 року?

— Є багато наукових припущень, що 2022 рік стане роком якщо не перемоги над COVID-19, то як мінімум роком взяття його під жорсткий контроль. Будь-яка пандемія закінчується. Зазвичай вона триває три-чотири роки. Але наявність дієвих вакцин полегшує завдання та дає високі шанси на те, що ми отримаємо колективний імунітет. І надалі COVID-19, а він ніде не дінеться, стане для нас чимось на зразок сезонного ГРВІ. Але варто розуміти, що це не остання пандемія, з якою ми зіткнулися, — попередив Святослав Лінников.

При цьому експерт уточнює, що жоден медпрацівник не є істиною в останній інстанції.

— Не треба вірити мені, не треба вірити конкретному лікареві. Уникайте ораторів з регаліями та званнями та «голів» з телевізора. Треба заходити та читати ті джерела, які агрегують інформацію та відповідають за те, що публікують.

Розмовляла Марія Котельникова

Міфи про COVID-19

Міф №1. Коронавірус – це звичайний грип

Сама собою фраза «звичайний грип» — це оксюморон. Тому що грип — це не просто, а навіть дуже страшно. До появи коронавірусу саме пандемічного грипу найбільше боялися епідеміологи. Це чудовий кандидат для епідемій та масових смертей. Згадати хоча б «іспанку»: за кілька років вона обійшла всі країни, згубивши десятки мільйонів людей. І COVID-19, і грип є небезпечними для життя вірусними захворюваннями, обидва передаються повітряно-краплинним шляхом і проявляються схожим чином. Але коронавірус це зовсім не грип.

Міф №2. COVID-19 – це біологічна зброя

Оголошувати вірусні захворювання біологічною зброєю почали ще у 70-х роках у країнах колишнього соцтабору. Але тоді це пов’язували з «дослідами американців» та поширенням ВІЛ-інфекції. Надалі міф перекочував на туберкульоз, потім пташиний грип, тепер і COVID-19. Хоча давно доведено, що вірусні захворювання можуть виникати самостійно. Це з активним запровадженням людини у довкілля — що більше контактів із різними тваринами, то частіше віруси переходять до людей, адаптуються і починають поширюватися. А за наявності осередку природної інфекції у тваринному середовищі усунути його не вдається. І найімовірніше, саме це є причиною сьогоднішньої пандемії.

Міф №3. Продаж вакцин – це «змова» фармацевтичних компаній

Це дуже сумнівна заява. Адже дослідження та виробництво вакцин – це тривалий та дуже дорогий процес. Плюс вакцини не потрібні постійно та у великій кількості. Фармацевтичним компаніям набагато простіше заробляти на вітамінах та антибіотиках. А сьогодні найвигіднішим є виробництво та продаж препаратів для лікування діабету: інсулін потрібен мільйонам людей щодня.

Де шукати інформацію?

  • Міністерство охорони здоров’я України
    Сайт: moz.gov.ua
    Тел.: 0-800-60-20-19
  • Одеський обласний центр громадського здоров’я
    Сайт: healthcenter.od.ua
    Тел.: 380(73)-425-30-13
  • Всесвітня організація охорони здоров’я
    Сайт: www.who.int
  • Центр з контролю та профілактики захворювань у США
    Сайт: www.cdc.gov

Раніше ми розповідали про те, як можна комбінувати вакцини від коронавірусу.

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Температура морської води в Одесі сьогодні, 20 вересня: помірно освіжаюча

Сьогодні, 20 вересня, у нашому регіоні зберігається доволі комфортна і тепла погода, тому температура морської… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Анекдот дня: що з’явилося вранці на асфальті в одеському дворику

Доброго ранку, читачі! Новий день настав, і ми раді запропонувати вам порцію свіжих і кумедних… Читати далі

2024-09-20
  • Статті

Ціни на Привозі 20 вересня: «Кращих помідорів не буває!»

Привоз у другій декаді вересня: то тепліше, то холодніше, то дощик, то сонечко. І люди… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

День рису та вина «Гренаш»: що ще святкують 20 вересня

Що святкують в Україні та світі 20 вересня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Що відзначає церква 20 вересня: свята, вшанування святих, прикмети та чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 20 вересня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Магнітні бурі: якою буде сонячна активність у п’ятницю, 20 вересня

Магнітна буря пішла на спад. Сьогодні сонячна активність не матиме істотного впливу на метеозалежних людей. Читати далі

2024-09-20