Зараз від колишнього табору в селі Гвоздавка Друга Зеленогірської громади, на місці якого розташоване фермерське господарство «Гранат», й сліду не залишилось. А колись – з 1941-го до 1944 року – через цей концтабір пройшли десятки тисяч євреїв, здебільшого депортованих нацистами з півдня України, Бессарабії та Молдови.
Околиці Гвоздавського гетто
Близько п’яти тисяч людей тут закатували, заморили голодом та закопали у безіменних могилах, які й досі не знайдені. Чимало євреїв загинуло «дорогою смерті», не дійшовши до інших гетто, влаштованих окупантами у сусідній Миколаївщині.
Якось я зустрів тут сухеньку бабусю, яка задумливо прошкувала через подвір’я, де колись мучили людей. Старенька повідала, що на власні очі бачила жахи, що тут творилися. Її хатина стояла поблизу концтабірної огорожі. З подружками вона часто носила в’язням їжу. Румуни відганяли підлітків, але відчайдушні навіть сварилися з охоронцями, щоб передати нещасним хоча б окраєць хліба, варену картоплину, малаї чи мамалигу.
Десятки спогадів очевидців про знущання фашистів над євреями зберегла для нащадків місцева вчителька історії Валентина Жевенець.
Загиблих відвозили хоронити у ліс, на гору, де зараз стоїть пам’ятник, і в яр, що біля кладовища. Хоронили і біля самої річки Кодими – одну таку могилу знайшли, коли 2007-го проводили газопровід.
Наприкінці 1941-го частину в’язнів перегнали через міст у Гвоздавку Першу зачинили у конюшні. Румуни там усіх їх і винищили та закопали посеред села.
За свідченнями Фросини Буйвол, євреїв гнали етапом з гвоздавського табору до станції Заплази. Колона розтягнулася майже на півтора кілометра. Румуни з поліцаями били нагаями усіх, хто шкандибав. Відшмагали кати і чотирьох дівчаток. Подумавши, що забили їх досмерті, покинули бідолашних на шляху. Фросина з братом Іваном підібрали дівчат і сховали у покинутій хаті. Нанесли солому і годували їх кілька тижнів, поки ті не оклигали і кудись подались.
Випадків порятунку євреїв траплялось чимало, попри загрозу смерті. Якось мати Анастасії Копиці прихистила двох жіночок з хлопчиком, нагодувала їх і дала провізії на дорогу.
Батько Ганни Богопольської визволив двох 18-19-річних сестер.
Настя Унтілова переховувала єврейку, яка втекла з табору.
У Солтанівці бездітна родина Звоніщуків врятувала і всиновила однорічного хлопчика.
Повністю винищили окупанти єврейські громади у навколишніх селах, а ще – цілу єврейську колонію Гельбінове, засновану неподалік Гвоздавки 1859 року.
***
Нині ж творять найтяжчий злочин проти людяності новітні нацисти – російські.
У Гвоздавці розповідають, що їхній земляк Іван Бурлака, який побував в полоні окупантів, повернувся додому знеможеним, як ті євреї, яких гнобили у Гвоздавському гетто.
Читайте також: «Бабин Яр» на Одещині: пам’яті жертв Голокосту, загинувших у селі Гвоздавка Друга
Із серпня та жовтня 2025 року до програми «Доступні ліки» включають нові препарати – від… Read More
Сьогодні, у суботу, 19 квітня 2025 року, напередодні свята Великодня Україна та Росія провели великий… Read More
Завтра, в неділю, 20 квітня 2025 року, у день, коли християни відзначатимуть велике та світле… Read More
Іван Гончарук – юний футболіст із Балти – загинув під час відпочинку в літньому спортивному… Read More
У п'ятницю російський лідер Володимир Путін зробив гучну заяву про тимчасове "великоднє перемир'я" на фронті.… Read More
Черемушки — легендарний спальний район Одеси, що приховує безліч таємниць і пам'яток! У новому відео… Read More