Вас турбують болі та судоми у різних частинах тіла? Замордували безсоння і слабкість, а обстеження показують, що все гаразд? Варто виключити фіброміалгію – поширене, але маловивчене захворювання. Чому воно виникає, кому загрожує та як лікується, розповіла лікар-невролог вищої категорії Оксана Щитник.
Фіброміалгія (фіброзит, фіброміозит, фіброміалгіческій синдром) – це хронічне позасуглобове незапальне захворювання.
Особливість його в тому, що незважаючи на яскраво виражений больовий синдром, не відбувається запалення, незворотної зміни або руйнування тканин організму, а також ушкодження внутрішніх органів.
Фіброміалгія частіше виникає у вже зрілому віці, причому жінки страждають на неї приблизно у 8 разів частіше за чоловіків.
Незважаючи на те, що фіброміалгіческій синдром досить поширений, він досі до кінця не вивчений і причини його розвитку неясні. Деякі фахівці пов’язують фіброміалгію з безсонням, дефіцитом гормону серотоніну, порушеннями у центрах больової чутливості головного мозку, але офіційного підтвердження ці теорії не мають.
Вважається, що в групі ризику знаходяться пацієнти з хронічними захворюваннями суглобів та сполучної тканини, такими як ревматоїдний артрит, остеоартрит, системний червоний вовчак, анкілозуючий спондиліт. Також відіграють свою роль спадковість, надмірне фізичне навантаження, мікротравми, часті чи хронічні вірусні інфекції, дистрофічні зміни м’яких тканин, сильний емоційний стрес.
Фіброміалгічний синдром проявляється у вигляді різноманітних симптомів, що не загрожують життю, але доставляють хворому сильний дискомфорт.
Основний прояв захворювання — генералізований больовий синдром (у різних частинах тіла, а не в області одного конкретного органу), часто у вигляді симетричних осередків. Спочатку больові відчуття виражені неяскраво, але поступово посилюються і нерідко супроводжуються розладом чутливості: відчуттям печіння, поколювання та «мурашок», особливо в кінцівках. Найчутливіші зони — шия, потилиця, плечі, область грудної клітки, сідниці.
Також до частих симптомів фіброміалгії відносяться розлади сну, погіршення пам’яті та уважності, головний біль і запаморочення, скутість м’язів вранці, судоми в литкових м’язах, порушення функції кишечника. Крім того, можуть спостерігатися підвищена дратівливість та тривожність, метеозалежність, перепади настрою, пригніченість та схильність до депресії. Симптоми мають тенденцію посилюватися при стресах, перевтомі, переохолодженні та нестачі сну, а також при скептичному та недовірливому ставленні до проблеми з боку лікарів, близьких та друзів.
Діагностувати фіброміалгію часто важко, оскільки пацієнт скаржиться на біль у всьому тілі, а показники обстежень та аналізів залишаються в межах норми. Тому зазвичай діагноз ставиться з урахуванням клінічних даних, додаткові дослідження призначаються лише у тому, щоб виключити інші хвороби з подібними симптомами.
На користь фіброміалгії говорить генералізований больовий синдром, який непокоїть людину протягом трьох місяців і більше. Також при пальпації фахівець виявляє чутливі болючі точки за відсутності на цих ділянках почервоніння, набряку та локального підвищення температури. Загалом до процесу діагностики можуть залучатись лікарі різних спеціальностей: невролог, психіатр, психолог, ендокринолог, ортопед, ревматолог, фізіотерапевт.
Специфічних ліків від фіброміалгії немає, лікування призначається комплексне і симптоматичне, з урахуванням індивідуальної ситуації пацієнта. Воно може включати прийом знеболювальних, протисудомних, седативних та покращують сон препаратів. До поширених немедикаментозних методів належать фізіопроцедури, масаж, гідромасаж, акупунктура, санаторно-курортне лікування в сухому та теплому кліматі.
Також рекомендуються регулярні фізичні вправи на розтягування та аеробні навантаження: швидка ходьба, плавання, їзда велосипедом (в ідеалі слід займатися вранці). Забрати або знизити симптоматику допомагають і дихальні практики, медитації, заняття йогою, психотерапія.
З добрим ранком! Так, ось уже здивував нас квітень так здивував!.. І багато хто, напевно,… Read More
Сьогодні, 10 квітня 2025 року, сонячна активність не віщує значних геомагнітних збурень. Read More
За даними Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 10 квітня 2025 року, у… Read More
Театральна площа здається в ці квітневі дні трохи суворою. Так, квітень немов лякає дощиком-снігом і… Read More
З 10 квітня 2025 року одеські глядачі зможуть побачити кіноверсію легендарного українського мюзиклу «МУР. Ти… Read More
Співробітники Служби безпеки України викрили в Одесі паліїв, які на замовлення ФСБ вчинили підпали енергооб'єктів… Read More