Е-рецепт з 1 квітня: що насправді змінилося за два тижні закону

За електронним рецептом можна купити всі ті самі ліки, що раніше продавали лише за паперовим рецептом. При цьому перелік рецептурних медикаментів не змінився. Що таке е-рецепт, і як його отримати, читайте далі.

Як змінився перелік рецептурних ліків

Адвокатка, юристка проєкту «Human Rights Clinic» ГО «Прожектор» Кароліна Палайчук розказала, що МОЗ внесло зміни в наказ дворічної давнини. «Тепер можна придбати ліки не тільки за паперовим рецептом, а й за електронним», – пояснила Кароліна Палайчук. На сьогодні це всі зміни. Що стосується списку рецептурних препаратів, МОЗ їх не змінило. Тобто і до 1 квітня аптеки не мали права відпускати ці препарати без рецепта. Повний список є в держреєстрі лікарських засобів. 

Як воєнний стан впливає на продаж рецептурних ліків

Адвокатка Кароліна Палайчук роз’яснила, що в час воєнного стану рецептурні ліки можна придбати без рецепта. Це можливо відповідно до Постанови Кабміну. Аптекарі можуть не питати рецепт до рецептурних лікарських засобів за умови, якщо пояснять пацієнтам необхідність застосування таких медикаментів. Сюди не відносяться психотропні, наркотичні, отруйні, або сильнодіючі ліки. 

Е-рецепт – це СМС на телефон

Щоб отримати електронний рецепт, пацієнт має звернутися до лікаря. Потім медпрацівник реєструє його в електронній системі охорони здоров’я. У рецепті лікар вказує діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкцію з прийому ліків. Після цього пацієнт отримає повідомлення на телефон з номером електронного рецепта та кодом підтвердження. Повідомлення на телефон (на кнопковий в тому числі) – це і є ваш електронний рецепт. Дані з смс треба сказати аптекарю, який відпустить вам ліки.

Хто з лікарів може виписувати електронні рецепти

В МОЗ пояснили, що для отримання електронного рецепта не потрібно мати декларацію з сімейним лікарем. Виписати рецепт на рецептурний препарат зможе будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування – хірург, терапевт, кардіолог чи онколог.

Наша редакторка сайту «Одеське життя» Тетяна Карпенко поділилась своєю історією. Вона приймає гормональні препарати. Їх відпускають за рецептом. Жінка знала про першоквітневі зміни і завчасно зайшла в аптеку в своєму будинку. Вона запитала, як продаватимуть їй ліки наступного разу. В аптеці відповіли, що потрібний буде рецепт. Тетяна звернулась через вайбер до свого лікаря.  «Запитала її: як бути? Вона відповіла: не питання, я вам випишу рецепт», – поділилась Тетяна. Наступного дня лікар оформила паперовий рецепт і сфотографувала його для пацієнтки. Фото з даними про препарат Тетяна показала аптекарю.   

Жінка купує ліки  через сайт, або застосунок «Tabletki.ua». Там можна знайти товар за найвигіднішою ціною. А ще на їх ресурсі в розділі  «категорія відпуску» можна дізнатися, чи потрібний рецепт на той, чи інший медпрепарат. 

Заради цікавості, пацієнтка перевірила, чи запитають аптекарі про рецепт. У двох одеських аптеках просили його показати. В інших двох – ні. Тому не всі готові працювати чесно. Схожа історія з рецептурними антибіотиками. На жаль, деякі аптеки досі зловживають Наказом МОЗ і безконтрольно продають лікарські засоби. 

«Лікар мені пояснила, що якщо у мене закінчується препарат, то варто її попередити за два-три дні. Аби лікар могла спокійно виписати рецепт і відправити мені», – розказала Тетяна. В рецепті Тетяни вказані дані про дозування препарату і кількість днів його прийому. Вона купила частину ліків. За цим же рецептом вона може придбати залишок медикаментів. Впродовж тридцяти днів. Саме стільки дійсний документ.

Рецептурні ліки замінять самолікування

Лікар-фтизіопульмонолог в Дитячій міській поліклініці № 6 Compass Оксана Молода пояснила, що практика купівлі ліків за рецептом корисна. Перш за все, для здоров’я українців. В нашому суспільстві є проблема – захоплення самолікуванням. «Людина навіть не розуміє, чому вона на виході отримує не зовсім той результат, на який вона очікує», – каже лікар. Вона пояснила, що на фармацевтичному ринку є багато сильнодіючих ліків: гормональні препарати, інгалятори, спреї для носа. «Всі їх купували, як водичку лили. А вони при безконтрольному застосуванні мають дуже потужні наслідки: аж до відмови функціонування наднирників та підшлункової залози», – пояснила фахівчиня. 

Оксана Молода волонтерить для військових, забезпечує їх лікарськими засобами. Вона знає, що централізовані закупки в аптеках можливі під запит. Адже безконтрольна передача сильнодіючих ліків може мати певні наслідки. 

Фахівчиня вважає, що з рецептурними медикаментами буде певний перехідний період, коли ще не все працює, або працює не так, як треба. Це може тривати до року. За її словами, якщо ми будемо мати адекватні перевірки аптек, то до кінця цього року впораємось.

Share
Ольга Лопатюк

Люди для мене – джерело нового. Люблю їх слухати, як вони розкриваються. Цікавлюсь соціологією, психологією, політикою, економікою. Маю досвід роботи на телебаченні: в новинній службі, авторських проєктах, працювала телеведучою прямих етерів.

Recent Posts

  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21