Добігає кінця четвертий місяць війни. Зараз особливо важко доводиться областям, що опинилися на лінії фронту, наприклад, Миколаєву, який потребує особливої підтримки не тільки держави, а й звичайних людей. Миколаїв та Миколаївська область знаходяться під постійним ворожим прицілом – їх щодня обстрілюють крилатими ракетами. При цьому регіон межує із тимчасово окупованим Херсоном, і саме завдяки сусідові Одеса все ще може продовжувати нормальне життя.
Але через активні воєнні дії у мешканців Миколаєва довгий час серйозні проблеми з водопостачанням – питної води просто немає. Колись Одеса була у такій ситуації – це було за часів Другої світової війни. Наразі ж небайдужі одесити самі намагаються допомогти Миколаєву з водою. Як це відбувається, «Одеському життю» розповів одеський волонтер Артем Козарук.
– Артеме, я спостерігаю за тобою у соціальних мережах і бачу, як ти регулярно допомагаєш мешканцям Миколаєва з питною водою. Розкажи трохи про себе, чим займався до війни і як прийшов до волонтерства?
– Я народився та живу в Одесі вже 28 років. До війни і досі я – маркетолог із десятирічним стажем. Останні п’ять років працюю у міжнародній компанії енергетичних напоїв. З початком повномасштабного наступу країни агресора прийшов у якийсь ступор, оскільки остаточно не вірив у те, що це може статися. Вже за кілька днів війни вивіз сім’ю на Західну Україну. А сам вирішив повернутись до Одеси, бо зараз у багатьох сферах людям потрібна допомога, а дистанційно цим займатися просто неможливо.
– Як ти зрозумів, що не можна стояти осторонь і треба допомогти Миколаєву з водою?
– Понад шістдесят днів тому військові злочинці перебили подачу води у зоні бойових дій у Миколаєві. З перших днів ми з моїми друзями – це Олексій Абдал, Саша Маріо та Андрій Беглецов – зрозуміли, що поки керівництво міста вирішуватиме цю проблему, ми як одесити та сусіди можемо закрити якусь частину поставок води до міста своїми силами та силами наших небайдужих передплатників у соціальних мережах. У Миколаєві кілька тижнів тому дали технічну воду. Чи годиться вона у вжиток? Звичайно, ні. Вона солона, брудна і користуватися нею не можна, місцеві жителі відписують смак води «ніби батарейку облизуєш». В області, ближче до Херсона, ситуація така сама, тому ми намагаємося і туди зрідка відправляти машини з водою, але частіше для ЗСУ.
Новина за темою: По сусідньому Миколаєву завдано масованого ракетного удару
– Скільки тонн води ви вже доставили до Миколаєва?
– За весь час ми привезли до Миколаєва більше води, ніж будь-хто, ніж влада Одеси, ніж інші волонтерські організації. На даний момент ми доставили та роздали 355 тонн бутильованої питної води. Це 71000 п’ятилітрових баклажок (з кожним днем ці цифри зростають). Ми налагодили цілу мережу закладів, салонів краси, барбершопів, магазинів одягу, куди люди можуть приносити воду, а ми її забираємо та веземо до Миколаєва. Плюс у нас є кілька виробництв із розливу води – виробництво, яке видує баклажки в тій кількості, яка нам потрібна. Останні кілька тижнів активно підключилися хлопці з Чорноморська, за що їм велике спасибі.
– Як часто ви їздите до Миколаєва та наскільки небезпечна дорога?
– Ми до Миколаєва їздимо регулярно, мінімум один раз на тиждень і веземо за раз від 30 до 70 тонн води. Дорога до самого міста не є небезпечною. Є кілька віддалених районів міста, де часто прилітають снаряди. У таких районах часто доводиться бувати, бо інші хлопці, які возять воду, туди їздити не хочуть. У Миколаєві переживають війну як і інші жителі країни – з жахом, але з надією на якнайшвидшу перемогу.
– Що зараз із паливом, скільки зазвичай йде коштів на перевезення?
– Палива на перевезення йде багато, наші витрати на тиждень на закупівлю води та логістику обходяться від 120 до 300 тисяч гривень, все залежить від того скільки фур їде та скільки води ми закупили.
– Миколаїв зараз фортеця для Одеси. Чи мають одесити нести гуманітарну відповідальність і допомагати сусідам щосили?
– Миколаїв на даний момент справді є фортецею для Одеси. Завдяки цьому місту, ЗСУ та його мешканцям, одесити можуть уночі спати. Я б не сказав, що Одеса «має» підтримувати саме Миколаїв, тому що наші жителі намагаються щосили допомагати всім жителям країни, але я особисто знаю багато хлопців, які дуже багато сил віддають для того, щоб Миколаїв відчував себе більш захищено, впевнено та спокійно. Моя порада всім: щодня робіть щось для ЗСУ та для людей, які опинилися у скрутному становищі, ніж ви.
Фоторепортаж на тему: Миколаїв: п’ята доба без води, в руїнах, але не зламаний
– Як можна допомогти з постачанням води до Миколаєва?
– Усі бажаючі одесити та мешканці міста можуть зробити це декількома способами:
Підготувала Анастасія Єпурь
Фото Олександра Медведенка
Жителів одеського мікрорайону Черемушки не на жарт злякала змія, яку місцеві жителі виявили на дереві… Read More
Сьогодні, у День працівника соціальної сфери України, «Одеське життя» розповідає, хто такі соцпрацівники, яку вони… Read More
Цього недільного дня, 3 листопада 2024 року, в Україні відзначають День інженерних військ – професійне… Read More
Через війну багато людей були змушені залишити свої будинки і переїхати до безпечніших регіонів. На… Read More
Усіх із добрим ранком! І дня недільного вам виключно легкого, приємного і позитивного! А щоб… Read More
3 листопада 2024 року в Україні поздоровляють захисників, які служать в інженерних, ракетних військах та… Read More