Статті

Для будівництва цієї гімназії в Одесі використовували авангардні технології

На початку минулого століття в Одесі стали широко застосовувати нові технології та матеріали для будівництва. Монументальна будівля гімназії Панченка на вулиці Великій Арнаутській, 9, де зараз розташована середня школа № 101, — один із найяскравіших зразків одеської архітектури того часу.

На початку 1900-х років приват-доцент Новоросійського університету Михайло Панченко відкрив загальноосвітню гімназію. У 1910 році Панченко доручив інженеру-архітектору Карлу Абту розробку проекту будівлі нової гімназії. На вимогу замовника, будівля мала бути просторою і сучасною. Карл Абт вже був відомий одеситам — він будував у різних місцях міста типові підстанції електричного трамвая для Бельгійського акціонерного товариства. 

Будівництво школи тривало три роки — з 1911 по 1914 роки, а архітектурний стиль, в якому школу збудовано, можна визначити як неокласицизм та модерн. Школа складається з двох лицьових крил, які утворюють правильний прямий кут. Фасад будівлі, яка виходить на Велику Арнаутську, вважається головною. Перший поверх оздоблений рустом — грубо обтесаним камінням, а архітектурне оздоблення верхніх поверхів дуже стримане і мінімалістичне. Кут будівлі ефектно заокруглений, що є даниною архітектурному модерну 1910-х років. 

Загалом будівля колишньої гімназії Панченка — яскравий приклад поєднання історичних архітектурних традицій та нових інженерних рішень. У процесі будівництва школи було використано залізобетонний каркас, який допоміг розвантажити несучі стіни. Також завдяки цьому було обладнано величезні світлові вікна, що забезпечило чудове освітлення навчальних приміщень.

Новий на той час інженерний напрямок дав можливість обійтися без великої кількості опор для перекриттів великих приміщень. Завдяки цьому будівлю колишньої гімназії Панченка можна віднести до кращих в Одесі дореволюційних освітніх будівель.

Джерела: all.archodessa.com.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16