Статті

Діти та алкоголь на Одещині: дослідження, яке шокувало всіх

Результати дослідження щодо споживання алкоголю серед чоловіків Одещини, проведеного Обласним центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України, наробили багато галасу. Що й не дивно: серед хлопчиків 10-14 років зафіксовано вищий рівень регулярного споживання алкоголю, ніж серед підлітків!

Ця інформація дуже не сподобалась керівництву міського департаменту освіти. Його очільниця Олена Буйневич емоційно та категорично прокоментувала представлені результати і висловила сумніви в якості проведеного дослідження. «Одеське життя» вирішило розібратися у питанні та з’ясувати, як часто й головне – чому неповнолітні опиняються в алкогольній статистиці.

Не бачимо реальності?

Обласний центр контролю та профілактики хвороб після оприлюднення результатів звинувачували у всіх гріхах – і не за свою справу взялися, і не може таке дослідження бути репрезентативним.

Директорка міського департаменту освіти Олена Буйневич на своїй сторінці в Facebook так прокоментувала дані: «Скажіть, будь ласка, звідки ці дані, хто проводив дослідження, серед яких дітей? Я точно не у теплій ванні, але невже у досліджувачів навіть тіні сумніву не зʼявилось перед публікацією цих не тривожних, ні, дуже сумнівних даних? Ви розумієте, що за вашими «даними» алкоголь вживає 99 відсотків дітей? Ну невже те, що ви самі написали: юнаки вживають алкоголь менше, ніж діти 10 років, вас самих не змусило принаймні перевірити ці дані?».

Позиція міського департаменту освіти щодо картини, яка вимальовувалась в дослідженні, позначилась на поведінці матерів – вони погоджувались спілкуватись про проблему споживання дітьми алкогольних напоїв лише на умовах конфіденційності, без прізвищ та фото. Але їхні відповіді свідчать про досить високий рівень толерантності у ставленні до алкоголю.

Наталя, мама 11-річного хлопця: «Я не бачу нічого страшного, коли хлопчина з дитинства знає, що таке спиртне. Мій син спробував його десь у 10 років. Ми живемо в світі, де існують різні культури вживання алкоголю, існують алкоголіки. Тому краще мати цей досвід з дитинства, щоб правильно визначитись у своїх подальших вподобаннях у дорослому житті».

Юлія, мама 16-річного підлітка: «Мій син знайомий зі спиртним з 6-місячного віку. Він був дуже енергійний, тому я заспокоювала його шматочком хліба, змоченим у вині. Мене так теж у дитинстві заспокоювали, і нічого страшного не відбулося».

Віолетта, мама 11- та 13-річних школярів: «В мене добре випивав колишній чоловік, він і познайомив дітей з алкогольними напоями. Він мене не питав, вважав, що так треба. Тому мої діти дійсно інколи, коли я не встигаю все тримати під контролем, можуть випити пива чи трохи вина. Воюю з ними, але оскільки я весь час на роботі, вони мають можливість робити те, що хочуть».

Читайте також: На Одещині напоїли 10-річного хлопчика: «швидку» викликала вчителька

Про що забули?

За емоційними оцінками результатів дослідження якось забули про те, що зараз діти дуже часто займаються онлайн, а тому багато часу знаходяться не під наглядом педагогів та вихователів. Не так активно діти зараз відвідують гуртки, спортивні та мистецькі школи, як було до війни. Тому простір, де діти залишаються без нагляду і мають можливість робити небезпечні експерименти, зокрема з алкоголем, значно збільшився.

– Якщо раніше в регіоні перше місце займали онкологічні захворювання, то зараз лідерство перехопили серцево-судинні, а на друге вийшли психічні, – каже заступниця директора Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб Тетяна Дорошенко. – Як установа МОЗу, в межах Закону України «Про громадське здоровʼя» ми маємо виконувати наглядову функцію, маємо аналізувати чинники, які спричиняють те, що відбувається. І серцево-судинні захворювання, і психічні провокує, зокрема, вживання алкогольних напоїв. Тому таке дослідження ми і проводили.

Тетяна Дорошенко

Ми зʼясували ще й те, що сьогодні жінки, які мешкають у місті, більше вживають доз алкоголю (одна доза – порція, що містить 10 грамів етилового спирту) і частіше, ніж сільські мешканки. Мабуть, позначається те, що в них більша доступність до алкогольних напоїв, більша фінансова спроможність їх придбати та й справ, які треба переробити протягом доби, дещо менше. Все це і призводить до того, що жінки в містах споживають алкоголю більше. А коли більше споживають жінки, то не треба дивуватись, що й діти раніше знайомляться зі спиртним і періодично його вживають. Крім того, підлітки в містах теж більше вживають алкоголю, ніж їхні сільські ровесники. Загалом, як свідчить наше дослідження, в місті підлітки та громадяни працездатного віку вживають алкоголь десь чотири рази на тиждень, а в селі – лише раз на тиждень. Ось така різниця виходить.

Ще на тему: На Одещині підрахували кількість п’яних водіїв за 2024 рік: цифра вражає

З точки зору психолога

Дитячі психологи, з якими довелось поспілкуватися, не здивувались, що діти дуже рано вперше споживають алкогольні напої. На їхню думку, причин такої поведінки може бути багато.

– Вживання алкогольних напоїв завжди сприймалось підлітками, а зараз вже й дітьми, як синонім дорослості, – підкреслює доцентка катедри загальної та диференційної психології Південноукраїнського національного педагогічного університету імені Ушинського, кандидатка психологічних наук Ольга Водолазська. – Вони копіюють дорослих, які мають таку звичку, особливо коли зустрічаються і обговорюють якісь свої проблеми – спиртне стає обовʼязковим фоном такого спілкування. Не можна не враховувати також популярність блогерів, які пропагують розкуту, підігріту спиртним поведінку, героїв популярних кінострічок, дуже дружніх до алкоголю.

Ольга Водолазська

На думку психолога, непотрібно дорослим звільняти себе від роздумів, що такі обставини не стосуються їхньої сім’ї та дітей. Зараз – війна, яка викликає дуже велику кількість проблем як у дорослих, так і у дітей. Навантаження зростає в рази і вимагає неймовірної мобілізації внутрішніх ресурсів від кожної людини.

Отже, батьки повинні враховувати особливості психічного розвитку своїх дітей і ті психічні стани, які їм властиві. Дорослі відповідальні за своїх дітей, за їхній розвиток, і повинні допомагати їм у цьому, в першу чергу, через спілкування.

– Потрібно знаходити час для спілкування з дітьми, розмовляти з ними про алкогольні напої, дотримуючись спокійного, врівноваженого тону, – радить психолог. – І в такій розмові обов’язково потрібно бути чесними зі своїми дітьми: набагато краще зізнатися в тому, що робили в їхньому віці, застерігаючи дитину від повторення своїх помилок. Одним з важливих моментів нормального функціонування сім’ї є встановлення правил, які повинні виконувати всі: і батьки, і діти. Підлітки відчувають себе більш безпечно, якщо є чітко встановлені принципи і межі.

Правопорушень поки не побільшало

Ми поцікавились в поліції, як змінюється криміногенна ситуації серед дітей та підлітків, що вживають спиртні напої.

На наш запит отримали відповідь: «У період з вересня 2023 року по грудень 2024 року (саме тоді проводилось дослідження), згідно зі статистичними даними, зареєстровано 17 кримінальних правопорушень, скоєних дітьми та за їх участю у стані алкогольного сп’яніння. З них розслідувалось 9 кримінальних проваджень зазначеної категорії. У 8 прийнято рішення про направлення до суду з обвинувальним актом, та у 1 провадженні прийнято рішення про закриття».

Також за вказаний період поліцейськими на території Одеської області складено 1038 протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме – за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у п’яному вигляді. Значного збільшення вказаних видів правопорушень, скоєних дітьми на території Одеської області, не спостерігається.

Що далі?

Маємо надію, що дорослі люди не поставляться до ситуації, що склалася, як до якоїсь штучної і такої, що нічим не загрожує дітям. Зростання обсягів закупівель та продажів алкогольних напоїв у магазинах, збільшення їхньої кількості на стихійних ринках свідчать про зростання попиту на спиртне під час війни. І дорослі повинні адекватно на це реагувати. Тому в обласному центрі контролю та профілактики хвороб сподіваються, що після презентації результатів дослідження міська та обласна влада не проігнорують нові виклики, а розроблять програми та заходи щодо захисту дітей та підлітків від негативного, руйнуючого впливу алкоголю на їхній організм.

А ще ви можете дізнатися: Приватні школи Одеси: ТОП закладів, де діти хочуть вчитися.

Share
Светлана Комисаренко

Родилась и выросла в большом одесском дворе. Как все дети двора, училась музыке (виолончель), занималась в театральной студии, играла в волейбол. Окончила физический факультет ОГУ имени И.И. Мечникова, факультет психологии ЮНПУ имени Ушинского. Люблю аналитику – только она помогает найти хоть какой-то смысл в любом происходящем хаосе. Наверное, поэтому и пошла в журналистику. В газете «На пенсии» работаю заместителем редактора с июля 2023 года.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Догляд за шкірою обличчя розпочинається з діагностики та чистки

У сучасному світі доглянутий зовнішній вигляд — це спосіб підкреслити власну індивідуальність, впевненість та любов… Read More

08-05-2025 в 18:04
  • Новини

В поліції нагадали одеситам про заборонену символіку на 9 травня

Напередодні пам’ятних дат 8 та 9 травня, правоохоронці звернулися до громадян із проханням бути свідомими,… Read More

08-05-2025 в 17:43
  • Новини

Трагедія на Одещині: під завалами старої будівлі загинув 4-річний хлопчик

У Слобідській громаді Одеської області обвал стіни занедбаної споруди коштував життя малюку, а його старшого… Read More

08-05-2025 в 16:53
  • Статті

Захисники двох століть: дід і онук з Одещини борються за Україну

Єдиний фронтовик Другої світової війни із села Адамівка Любашівської громади 98-річний Пилип Григорович Діхтяр щоденно… Read More

08-05-2025 в 15:51
  • Новини

Школярі Чорноморська 9 травня навчатимуться дистанційно

Завтра, 9 травня, учні шкіл Чорноморська займатимуться онлайн. Таке рішення ухвалила Чорноморська міська рада з… Read More

08-05-2025 в 15:22
  • Новини

У День пам’яті та перемоги Одеса вшановує пам’ять захисників України

Сьогодні, 8 травня, в Одесі відбулася урочиста церемонія покладання квітів до пам'ятника Невідомому матросу на… Read More

08-05-2025 в 14:29