Державний герб України: від князя Володимира до наших днів

Малий державний герб України був затверджений 19 лютого 1992 року Верховною Радою. А ще 25 лютого 1918 року тризуб вперше був прийнятий як державний герб УНР і в лютому ми відзначаємо одразу дві події, пов'язані з національними символами.

Перша згадка про герб

Тризуб був знаком Київської держави ще за часів князя Володимира, проте історія цього символу почалася набагато раніше.

На українських землях ще в давнину тризуб уособлював владу, був емблемою всіх старійшин і вождів. За часів Київської Русі зображення тризубця карбували на монетах, його обриси виявили навіть на уламках цегли Десятинної церкви у Києві.

Коли почався розпад Київської Русі, про цей символ майже забули, і згадали тільки в період революції. На той час історик Михайло Грушевський запропонував використовувати зображення тризубця як Великого та Малого державних гербів України. Ідею ухвалили, а автором ескізу герба став художник Василь Кричевський.

Малий і великий герб в Україні після розпаду СРСР

Після оголошення незалежності, 19 лютого 1992 року, Верховна Рада затвердила Малий герб України, на якому було зображено тризуб. На той час у парламенті якраз точилися енергійні дебати про те, яким має бути герб України.

Бо депутатам до згоди дійти не вдалося, вони пішли на компроміс і прийняли Малий державний герб, оскільки без цього атрибуту незалежна Україна просто не могла функціонувати.

Адже герб мав бути присутнім на паспортах та грошових знаках. А за чотири роки в Конституції закріпили норму про те, що Україна повинна мати і Великий державний герб. Конкурс на найкращий ескіз герба оголошували тричі – у 1996, 2001, 2007 роках, але до затвердження державного символу справа так і не дійшла.

В Україні може з’явитися великий герб

У листопаді 2020 року за підсумками конкурсу на великий герб було оголошено переможця. Ним став художник Олексій Кохан, який свого часу був одним із тих, хто створював Малий герб України. Обов’язковими символами нового знака стали тризуб, галицький лев та козак із мушкетом.

Якщо Великий державний герб буде затверджено, Україна отримає всі державні символи, які перелічені в Конституції. Однак, цю ідею підтримують не всі українці. Багато хто вважає, що час втрачено, і через 30 років існування незалежної держави розпочинати суперечки про те, яким має бути герб, недоцільно. Адже ми вже маємо герб із тризубцем, який добре знають у світі.

Крім того, поява нового герба вимагатиме нових витрат, оскільки зображення державного символу доведеться змінювати скрізь, де використовується національна атрибутика.

Мати два герби необов’язково

У світі немає жодних правил, які регламентували б кількість гербів або навіть їх наявність. Наприклад, у США та Литві по два герби, малий та великий, в Ізраїлі та Польщі – по одному. А Франція взагалі обходиться без державного герба, оскільки той символ, який жителі країни використовують як герб з 1953 року, не має жодного правового статусу.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Новини

В Одесі вибухи та пожежі: росія атакувала місто ракетами

Увечері 18 жовтня під час повітряної тривоги пролунало кілька вибухів. Попередньо російські агресори завдали по… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Прогноз синоптиків на суботу, 19 жовтня: нічні заморозки

Завтра, у суботу, 19 жовтня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна осіння… Читати далі

2024-10-18
  • Новини партнерів

Що таке чиллер із фрикулінгом

Застарілі принципи зниження температури у системах, попри свою тривалу експлуатацію, не відповідають сучасним вимогам. Високе… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Від «канави» до парковки: за три роки та 200 млн завершили ремонт Деволанівського узвозу

В Одесі завершили ремонт Деволанівського узвозу, на який знадобилося три роки та понад 200 млн… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Зеленський купив автівку Гітлера: викриваємо новий російський фейк

Російські пропагандисти рознесли чергову фейкову новину про те, що нібито Зеленський придбав автомобіль, який належав… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Фотограф з Одеси отримав міжнародну премію за фотографії з війни (фото)

Костянтин Ліберов, військовий фотограф з Одеси, отримав у Франції премію Bayeux Calvados-Normandy Award у категорії… Читати далі

2024-10-18