Статті

День в Одесі: Микола Пирогов брав участь у створенні Одеського університету

25 листопада 1810 року народився Микола Пирогов, видатний хірург, професор, який вважається засновником військово-польової хірургії. Пирогов кілька років прожив в Одесі, займався перетворенням Рішельєвського ліцею в університет, а його ім'ям у нашому місті названо вулицю та провулок.

У 16 років Пирогов вступив до московського університету на медичний факультет. Після його закінчення навчався у престижному університеті Дерпта (зараз Тарту), і у 26 років був обраний професором. Обіймав посаду декана кафедри хірургії у медико-хірургічній академії.

Під час Кримської війни Пирогов запровадив новий метод догляду за пораненими. Їх відбирали за тяжкістю поранень: тяжко пораненим робили операцію в польових умовах, а з легкими ранами відправляли до шпиталю всередині країни. Крім того, він першим застосував ефір при операціях у польовому лазареті, використовував крохмальну пов’язку, яку пізніше замінив на гіпсову. Також Пирогов був автором повного курсу прикладної анатомії та першого атласу топографічної анатомії людини.

Після війни Пирогов розповів Олександру II про відсталість озброєнь та проблеми, до яких це призводить. Однак імператор розсердився і відправив його до Одеси як піклувальника Одеського навчального округу.

У нашому місті Пирогов вивчав систему викладання в одеських гімназіях, підготував Рішельєвський ліцей до перетворення на університет.

Пирогов часто друкувався в газеті «Одеський вісник», намагаючись сприяти об’єднанню різних національностей, які жили в Одесі. Одного разу він порівняв успіхи учнів у єврейських школах із рівнем знань учнів християнських училищ, і порівняння було не на користь християн. Стаття викликала критику, і Пирогова перевели з Одеси до Київського навчального округу, а за 10 років взагалі звільнили зі служби без права на пенсію. На той час він був членом кількох іноземних академій.

Хірург оселився під Вінницею, де відкрив безкоштовну лікарню. Помер Микола Пирогов 5 грудня 1881 року.

Ірина Сорокіна
Джерела: odessa-memory.info, 1tv.od.ua, Вікіпедія

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

В Україні ліквідують МСЕК – Зеленський підписав указ

До 31 грудня 2024 року в Україні планують ліквідувати медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Читати далі

2024-10-22
  • Статті

На Одещині розповіли про різні види традиційного хліба, який вважається оберегом (фото)

Для мешканців села Криничне випікання хліба – дуже важлива подія. Його вважають міцним оберегом, тому… Читати далі

2024-10-22
  • Новини партнерів

Бронезахист для ЗСУ: яку броню вибрати

Потрапляючи на військову службу, людина стикається з безліччю небезпек, тому вкрай важливо зібрати комплект бронезахисту,… Читати далі

2024-10-22
  • Новини

В Одеській науковій бібліотеці відбудеться фестиваль української книги

Одеська обласна універсальна наукова бібліотека запрошує всіх бажаючих на фестиваль української книги пам'яті Михайла Грушевського… Читати далі

2024-10-22
  • Статті

Секрети догляду за улюбленцями: інтерв’ю з професійним грумером Людмилою Смольніковою

Ще якихось 10 років тому про грумінг взагалі мало хто чув — це була послуга… Читати далі

2024-10-22
  • Статті

Афіша Одеси: 22 – 24 жовтня можна відвідати фестиваль, безкоштовні концерти та виставки

Цей вівторок видався “безподійним”, але середа та четвер компенсують це непорозуміння. Ці два дні будуть… Читати далі

2024-10-22