Статті

День літнього сонцестояння: чому він такий особливий

21 червня — день літнього сонцестояння. Це найдовший день на рік і початок астрономічного літа. Що це за явище і як воно впливає на людину, розповів Михайло Рябов, старший науковий співробітник Одеської обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН України.

Що таке сонцеворот?

Сонцестояння, або сонцеворот — це особливе природне явище. Протягом кількох днів опівдні Сонце знаходиться на одній і тій самій максимальній висоті над горизонтом. Саме з цього часу довжина світлового дня досягає максимальної тривалості року. Потім висота Сонця поступово зменшуватиметься, доки не настане день зимового сонцестояння — 21 грудня. Це буде найкоротший день на рік. Таке своєрідне «колесо часу» визначає темп життя за всіх часів.

Як пов’язаний день літнього сонцестояння та народні свята

В історії багатьох цивілізацій день сонцестояння був великим святом і широко відзначався. Загалом за допомогою астрономічних подій наші предки визначали життєво важливі етапи. Наприклад, із Днем літнього сонцестояння у стародавніх слов’ян пов’язане свято Івана Купали, яке за сучасним календарем відзначають 7 липня. Це, безперечно, одне з найромантичніших і найтаємничіших народних свят. Його святкування розпочинається ввечері 6 липня (за старим — 23 червня), із заходом сонця, і триває всю ніч до світанку.

За давніми уявленнями, головні складові літнього свята — вода, вогонь та трави. Наші пращури вірили, що в ніч на Івана Купала вогонь набуває особливої сили що очищає. Тому обов’язковим атрибутом цього свята було ритуальне багаття. Його робили дуже великим і високим, щоб він світив, як сонце. А вода в цей день набуває особливої цілющої сили, як і лікувальні трави.

Як на нас впливає день літнього сонцестояння

Говорять, що в період літнього сонцестояння на Сонці можуть відбуватися різні зміни: спалахи, сонячний шторм та інші явища, що впливають на Землю. Однак Михайло Рябов пояснює, що день літнього сонцестояння безпосередньо не пов’язаний із проявом сонячної активності. Він пов’язаний із становищем Землі на орбіті.

За останніми даними, особливих проявів сонячної активності зараз не спостерігається і активних груп плям на Сонці немає. Однак саме явище емоційно насичене, оскільки пов’язане з розквітом природи та настанням літа. І це може впливати на стан людей, викликаючи порушення сну, підвищену емоційність, особливу чутливість до запахів рослин та яскравості світла. Залежно від індивідуальних особливостей організму все це може викликати підйом сил або, навпаки, сприяти підвищеній стомлюваності.

Одеський астрономічний календар 2023

А ви знали, що відомості про всі найцікавіші космічні події можна дізнатися в унікальному астрономічному календарі, який вигадали в Одесі? Називається він “Одеський астрономічний календар”.

Його історія розпочалася понад 20 років тому — 2000 року з ініціативи директора Одеської астрономічної обсерваторії професора Валентина Каретнікова. Ідея полягала у відродженні астрономічного календаря, що видається з 1919 до 1924 року ХІХ століття.

— 2023 року видання календаря затрималося з причин абсолютно неймовірних умов воєнного часу. Водночас такі екстремальні умови змусили переглянути та оновити тематику календаря з метою її наближення до звичайного читача. Слід зазначити, що вперше календар вийшов українською та російською мовами, — поділився історією створення співредактор календаря Михайло Рябов.

До речі, «Одеський астрономічний календар» є унікальним і дуже популярним за межами України. Щорічно він знайомить нас з астрономічними та космічними подіями:

  • сонячні та місячні затемнення;
  • видимістю планет, Сонця та Місяця;
  • проходженням поблизу Сонця та Землі комет та астероїдів;
  • космічні відкриття та події в галактиці;
  • захоплюючі нариси з історії астрономії;
  • нагадування про важливі історичні дати та ювілеї.

Так, попри всі труднощі та завдяки напруженій роботі авторів календаря — співробітників Одеської астрономічної обсерваторії, кафедри фізики та астрономії Одеського національного університету імені Мечникова, Радіоастрономічного інституту НАНУ, Української астрономічної асоціації, Одеського астрономічного товариства та Одеського товариства любителів астрономії по Всесвіту — у 2023 році вийшов новий путівник Всесвітом.

Де придбати астрономічний календар на 2023 рік

Придбати календар на 2023 рік можна в Одеській астрономічній обсерваторії чи під час відвідування Одеського планетарію у парку Шевченка на вулиці Маразлієвській, 1-в. Як виглядали попередні випуски Одеського астрономічного календаря, дивіться в Науковій бібліотеці Мечникова.

Читайте також:

Share

Останні статті

  • Здоров'я та Медицина
  • Статті

Серцева недостатність: як її розпізнати і чи можна попередити заздалегідь

Як правило, перші симптоми серцевої недостатності проявляються лише при сильному фізичному навантаженні. І якщо, піднімаючись… Читати далі

2024-07-06
  • Статті

Народний Герой України: «Не називайте мене легендою»

Григорій Миколайович Янченко... Відомий український військовий волонтер з Херсонщини... Так сталося, що звуть його ніжно… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

В Одесі фітнес-тренер обматюкав військового – «відповідь» прийшла швидко (відео)

У Одесі черговий скандал за участю військових. Цього разу свій «великий розум» та «анекватність» продемонстрував… Читати далі

2024-07-06
  • Статті

Українська душа в кожному творі: на Поділлі відзначили кращих майстрів народного мистецтва

25 червня в медіацентрі Любашівської публічної бібліотеки відбулося вручення престижної серед митців Подільщини премії імені… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

В Одеси чути вибухи – ворог атакує балістикою (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Сьогодні вранці, у суботу, 6 липня 2024 року, о 10.47, в Одесі та Одеській області… Читати далі

2024-07-06
  • Новини

Відключень світла в Одесі сьогодні буде менше, але не у всіх

Сьогодні, у суботу, 6 липня 2024 року, НЕК «Укренерго» дарує українцям і, зокрема, одеситам кілька… Читати далі

2024-07-06